Голям план, който да определи на годишна база всички колко специалисти ще са необходими за работата на АЕЦ „Козлодуй“ и за новите 7-ми и 8-ми блокове, подготвя специална работна група. В нея влизат представители на атомната електроцентрала, на проектната компания за новите мощности и ядреният регулатор (АЯР).
Целта е съвсем скоро да има конкретна програма година по година какви кадри ще бъдат нужни, обясни енергийният министър Жечо Станков след посещение в професионалната гимназия по ядрена енергетика „Игор В. Курчатов“ заедно с образователния министър Красимир Вълчев.
В направления „Ядрена енергетика“ и „Хидроинженерство“ обучението е безплатно, но това не е достатъчно. Идеята на Вълчев е държавата да привлича студенти в тези специалности, като увеличи стипендиите за тях. В момента някои специалности са стимулирани с допълнителни стипендии, но те са около 150 лв., а той иска да стигнат 1000 лв.
Така ще дадем много ясен сигнал от държавата, че това е важно“, каза той.
По думите му това са най-високодоходните работни места, каза Вълчев.
Станков допълни, че въвеждането на 7 блок се очаква да се случи 2033 – 2034 г. и ще има време „да бъдат ковани тези кадри“.
Районът на Северозападна България е исторически свързан с ядрената енергетика. Ние сме задължени бъдещето на Козлодуй и региона да остане свързано с ядрената енергетика“, коментира Станков.
Според него фактът, че Европа преживява рестарт на ядрените си проекти трябва да даде спокойствие на младите хора, че има перспектива.
Нито един от хората на пултовете не може да бъде заменен от изкуствен интелект“.
Цената на новите ядрени мощности продължава да бъде загадка като ресорният министър каза, че разговорите по темата тепърва предстоят във връзка с предстоящото подписване на договора.
По повод последните глобални търговски отношения той заяви, че не очаква реакторите да бъдат обект на такси или мита от страна на Европа и САЩ.
Станков очаква проектът де бъде добре финансово подсигурен от експортни банки от САЩ и Южна Корея.
Източник: Economic.bg