Американските борсови индекси понесоха най-тежкия погром от разгара на пандемията през 2020-а след обявения от президента на Съединените щати Доналд Тръмп „Ден на освобождението“ на 2 април. От пазарните им оценки бяха заличени 2.5 трлн. щ. долара на 3 април – ответна реакция на повсеместните тревоги от рецесия, тласнали инвеститорите към спасителните убежища, предлагащи сигурните държавни облигации, както и японската йена.
Базовият индекс S&P 500 потъна с 4.84% (до 5396.52 пункта при последния борсов звънец) – най-дълбокият срив от юни 2020-а, и навлезе в техническа корекция. Високотехнологичният NASDAQ Composite загуби 5.97% от пазарната си оценка – най-много в рамките на един ден от септември 2022-а насам. Най-сериозен спад регистрираха акциите на „Епъл“ – 9.25%, и „Мета платформс“ и „Амазон“ – с по около 9 процента. Книжата на Nvidia олекнаха със 7.8%, а на „Тесла“ – с 5.47 процента. Котировките на всички компании – от производителите на спортни обувки до облекла – потънаха след обявените от Тръмп нови мита на важни за бизнеса им държави като Виетнам и Индонезия. Масовите разпродажби заличиха 14% от пазарната оценка на Nike, поевтиняха книжата и на Lululemon Athletica, Abercrombie & Fitch и Gap.
На 2 април стопанинът на Белия дом оповести, че всичките влизащи в страната стоки от чужбина ще бъдат обмитявани с 10%, а митническите ставки на грубо 60 държави бяха качени до и малко над 50%, за да се комренсират големите им търговски дисбаланси със Съединените щати. Някои от най-сериозно засегнатите фирмени книжа са от най-рисковите зони на пазара – малките компании, което е сериозен предупредителен сигнал за инвеститорите. Индексът, който ги следи – Russell 2000 – приключи борсовата си търговия на 3 април със спад от 6.59% и влезе в т. нар. „технически мечи пазар“ (низходящ тренд) след като загуби над 20% от максималната си котировка, достигната в края на 2021 година.
Борсовите продажби са на широк фронт: инвеститорите чистят рисковите акции от портфейлите си, „наказвайки“ книжата на бързо развиващите се компании, които бяха основните двигатели на пазарния възход през последните две години. Високите пазарни колебания се върнаха, като индексът, който ги следи – CBOE Volatility Index – скочи до 30 пункта – най-високата стойност от началото на годината.
Пазарните играчи очакват публикуването на денните за състоянието на пазара на труда, които ще бъдат публикувани на 4 април. Те са изключително важни, защото ще покажат силата на заетостта преди митата да влязат в сила и да застрашат сериозно американското стопанство от рецесия. Резултатите ще окажат влияние върху облигациите, акциите и валутните пазари, както и следващото решение на Федералния резерв за паричната политика. Председателят на институцията Джеръм Паул трябва да направи изказване в края на седмицата, което ще бъде анализирано за евентуални признаци за слабост, пълзящи към работната сила.
Търговци на опции очакват още драстични колебания и залагат на грубо 1.4-процентна промяна на оценката на S&P 500 във всяка от двете посоки на 4 април след огласяването на данните за пазара на труда. В момента индексът е с 12% под рекордно високата си февруарска котировка.
Фирмата за кредитна оценка „Фитч рейтингс“ предупреждава, че митата променят играта за глобалната икономика, а експерти на „Ю Би Ес“ са пресметнали, че те могат да орежат 2% от растежа на Съединените щати през тази година и да качат инфлацията с 5 процента
Инвеститори и анализатори очакват поредица от предупреждения за по-ниски корпоративни печалби, които също могат да разлюлеят пазара. Те предвиждат 9.5% ръст на печалбите на компаниите, включени в S&P 500, през тази година срещу прогнозираните през януари почти 13 процента.
Източник: Banker.bg