24.8 C
София
петък, 11 юли 2025

40% от руските муниции са от Северна Корея, твърди украинското военно разузнаване

Най-четени

Още от същото

Северна Корея в момента доствя 40% от мунициите, които Русия използва във войната с Украйна в процеса на продължаващото задълбочаване на отношенията между Пхенян и Москва, твърди шефът на украинското военно разузнаване Кирило Буданов. Режимът на севернокорейския лидер Ким Чен Ун изпраща и други оръжия на Кремъл, включително балистични ракети и артилерийски системи, коментира Буданов за агенция „Блумбърг“. А в замяна Русия изпраща пари и технологии на Северна Корея, с което помага за ослабването на международната изолация на Пхенян, допълва разузнавачът.

„Това са добри оръжия“, посочва Буданов, който отдава 60% от загубите на поделенията на военното разузнаване в последните три месеца на ударите, осъществени с произведени в Северна Корея артилерийски системи. Той твърди още, че „севернокорейската държава има огромни запаси и производството продължава денонощно“.

Москва задълбочи военните връзки с Пхенян след като руският президент Владимир Путин подписа през юни 2024-а Договор за всеобхватно стратегическо партньорство с Ким Чен Ун по време на първото му от 24 години насам посещение в севернокорейската столица. Азиатската държава изпраща хиляди войници, които помагат на руснаците да изгонят украинските войски от завзетата територия в руския район на Курск. И докато севернокорейският лидер обеща да подкрепя „безусловно“ Кремъл във войната, западното разузнаване твърди, че Пхенян е изпратил милиони артилерийски снаряди на руската армия.

Ред високопоставени руски служители са пътували до Сверна Корея. Руският външен министър Сергей Лавров пък започна тридневно посещение в Пхенян на 11 юли, а шефът на съвета по безопасност на Руската федерация Сергей Шойгу беше за трети път за последните месеци в Северна Корея през юни на „специална мисия„.

Американският президент Доналд Тръмп разпореди на 8 юли да се възстановят оръжейните доставки за Украйна, включително и на жизнено важните системи за противовъздушна отбрана, които бяха прекъснати неочаквано през миналата седмица. Той обвини Путин, че „убива много хора“ и каза, че ангажираността на руския лидер с призивите на Съединените щати за примирие е „безсмислена“. Буданов потвърди, че американската подкрепа за Украйна ще продължи „в близко бъдеще“ и Вашингтон може да изпрати допълнителни системи за противовъздушна отбрана.

Украинският президент Володимир Зеленски се съгласи на призивите на Съединените щати за безусловно прекратяване на огъня, но Путин е казал на Тръмп по време на телфонния им разговор през миналата седмица, че Русия „няма да отстъпи“ от военните си цели, според стенограмата на Кремъл. Буданов смята, че зоговореност за прекратяване на огъня трябва да се постигне колкото е възможно по-скоро и много преди крея на годината.

Русия започна мощни въздушни атаки срещу Украйна, включително с рекорден брой дронове през последните седмици. Само на 9 юли са били изстреляни 728 дрона, разрушили жилищни сгради и инфраструктура, а ООН съобщи на 10 юли, че през юни е имало най-много цивилни жертви в рамките на месец от три години насам – 232 убити и 1343 ранени.

Russia Ramps Up Scope of Air Attacks on Ukraine | Number of drones, missiles used by Russia hit new records in 2025

Същевременно, руските сили навлязоха в североизточния граничещ с Русия украински район Суми през юни в опит да създадат буферна зона. Те постигнаха и малък напредък в частично окупирания регион на Донецк, като се опитват да навлязат и в съседния централен Днепропетровск. Буданов смята за нереалистично Русия да превземе целия донецки район до края на годината и обяснява, че политическата цел е руските войски да обявят, че са навлезли в Днепропетровск със задачата да създадат друга буферна зона с дълбочина от 10 километра. 

39-годишният Буданов си е спечелил репутацията на човек, който планира смели операции за удари по руските сили и дори че участва лично в тях. Той е постъпил в украинското военно разузнаване през 2007-а, сражавал се е в източните части на страната след организирания от Москва конфликт там през 2014-а и е взел участие в операции в окупирания полуостров Крим.

Буданов е раняван три пъти и е бил мишена на подкрепени от Кремъл опити да бъде отровен, твърдят представители на украинското разузнаване. Съпругата му Мариана пък е оцеляла от отравяне през ноември 2024-а, за което някои чиновници обвиняват Русия.

Шефът на военното разузнаване е една от най-популярните публични личности в Украйна и е сред тримата най-доверени служители, показва проучване на общественото мнение на Rating Group, проведено на 4 и 5 юли. Според него, 56% от участвалите в анкетата имат доверие на Буданов в сравнение с 67% за Зеленски и 73% за бившия главнокомандващ на въоръжените сили на Украйна Валерий Залужний.

Буданов ще навърши през август пет години като ръководител на военното разузнаване „ако оцелее“. Той оценява като „отлично“ сътрудничеството в разузнавателната сфера със западните партньори и очаква обменът на информация да продължи, допълвайки че страната му се нуждае от ранно предупреждение за изстреляни ракети и от достъп до сателитни изображения. Буданов дори настоява съюзниците да започнат да разчитат отново на мрежи от шпиони, от които, по думите му, „почти всички европейски държави са се отказали“. Защото техническите разузнавателни средства не могат да решат всичко и „никой не обсъжда и планира операции по мобилен телефон“.

Буданов се надява да остане на поста си до края на войната, а след това ще реши какво би искал да прави, защото „Украйна е страна на възможностите“.  

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации