Управляващата коалиция – ГЕРБ, ИТН, БСП и двете ДПС-а – приеха на второ четене закона за държавния бюджет за 2025 г., описан преди време от финансовия министър Теменужка Петкова като „последния бюджет в български лева“. Заседанието, на което се разглеждаше финансовата рамка на държавата, продължи 22 часа и завърши в ранните сутрешни часове в петък.
Новото мнозинство в парламента изпълни много от основните искания на депутата от „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски – създадоха държавни магазини, които ще се помещават в пощите, гласуваха огромния дълг, който ще се изтегли тази година, пренасочиха няколко милиарда през Българската банка за развитие, и свалиха прага за регистрация по ДДС до 100 000 лв.
По отношение на държавните магазини, предложението на Пеевски и групата му беше внесено набързо, без да има финансова обосновка. Идеята е държавните вериги да продават хранителни продукти от първа необходимост с търговска надценка до 10%. Предвидено е собственик на капитала от 10 млн. лв. на дружеството да е земеделското министерство.
Депутатите задължиха Министерския съвет в срок от 1 месец да предприеме всички необходими действия за учредяване на дружеството и неговото функциониране.
Това напомня ситуацията с държавната верига бензиностанции, предложена от бившия финансов министър Владислав Горанов още преди пандемията. Тогава отново бяха налети няколко милиона, бяха наети хора, които взимаха заплати няколко години, без реално идеята да заработи. И накрая, логично, дружеството беше унищожено, но парите похарчени.
Основни параметри на бюджета
Иначе основните параметри на бюджета остават непроменени.
Той ще е с дефицит 3%, което проправя пътя на България към еврозоната. Но бяха запазени спорните разходи, които ще нараснат с над 18 млрд. лв. през тази година – невиждано увеличение в историята. И за да бъдат покрити тези внушителни държавни харчове, са заложени спорни приходни мерки, за които дори близки до ГЕРБ експерти – като Симеон Дянков и дори Владислав Горанов – казаха, че са трудно изпълними.
Финансовият министър Теменужка Петкова и премиерът Росен Желязков разчитат за една година да намалят сивата икономика с близо 10% – нещо, което не се е случвало досега.
Депутатите гласуваха дългът на държавата да бъде увеличен с 18.9 млрд. лв. Тук влизат и 7 млрд. лева, които правителството смята да налее в държавни фирми – ББР, БЕХ и др. Това на практика се определя от икономистите като квазидефицит и като допълнителна възможност за корупция.
20% ДДС за ресторантите
Противно на обещанията на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, ДДС за ресторантьорите остава 20%. Внесеното предложение на проруската партия „Възраждане“ ставката за бранша отново да стане 9% не бе подкрепено. В сряда от „ДПС-Ново начало“, изпълнявайки заканите си от предходно заседание на бюджетна комисия, внесоха отделен законопроект за промени в Закона за ДДС, с които предлагат именно намаляването на единната ставка за ресторантьорите.
Въпреки че в последните дни се заговори за великденски добавки към пенсиите, средства за тях не бяха намерени в приетия Бюджет 2025. В четвъртък обаче социалният министър Борислав Гуцанов увери, че средства ще бъдат намерени, но трябва да се върви „стъпка по стъпка“. По думите на Гуцанов управляващата коалиция ще реши съвместно какъв ще е размерът на добавките и дали такива ще има за всички пенсионери, или само възрастните хора с по-ниски пенсии. Той уточни, че това ще зависи и от приходите в бюджета.
Екзотичните мерки в Бюджет 2025
- Фирмени дарения – българските фирми ще могат да внасят дарения в бюджета за реализиране на различни инфраструктурни проекти, които ще им бъдат признавани за данъчни цели. От мярката МФ очаква приходи между 50 и 80 млн. лв.
- Дълг ще подкрепя държавните фирми – според една от мерките правителството „може да поема държавен дълг за специфични програми за капитализация на търговски дружества с държавно участие в капитала в сферите на здравеопазването, науката и образованието, отбраната, енергетиката, земеделието, спорта и икономическото развитие“.
- Държавни магазини за хранителни стоки – ново дружество ще бъде учредено с 10 млн. лв. капитал под шапката на земеделското министерство. Правителството ще разполага с месец, за да задейства всички процедури за учредяването и започването на функционирането на новата държавна верига магазини.
- Борба със сивата икономика – правителството залага, че борбата със сивата икономика, оценена на 60-70 млрд. лв., ще може да донесе значителни приходи в хазната. За целта в бензиностанциите ще започнат да се записват номерата на автомобилите, които зареждат гориво, а очакваният ефект от това е 250 млн. лв. В практиката от Националната агенция за приходите (НАП) са установили, че при някои бензиностанции бележките от деня – от физически лица – се пазят и накрая се издава фактура за фирма, която има нужда от нея, но без реално да е зареждала на колонките.
Недопустимите предложения
В началото на заседанието председателят на бюджетната комисия Делян Добрев предложи за гласуване допустимостта на внесените 38 000 предложения от „Възраждане“ между първо и второ четене на законопроекта. Той напомни, че по време на второто четене в бюджетна комисия, тези текстове са били счетени за недопустими поради злоупотреба с правото.
Ако те са недопустими, те не би трябвало да са предмет на обсъждане и в пленарна зала“, каза Добрев.
Депутатът от „Възраждане“ Петър Петров се възмути на предложението, като оспори групирането на предложенията в малко над 60 броя.
Такова групиране, каквото е направено, е недопустимо. Това обединяване не съответства на Правилника на НС“, каза Петров.
Той обвини председателя на НС Наталия Киселова, че еднолично е разпоредила на администрацията как да входира предложенията.
След прегласуване 138 от депутатите гласуваха, че текстовете са недопустими, 42-ма бяха „за“ тяхната допустимост, докато 10 гласуваха „въздържал се“.
Проблемът с разходите
Както Economic.bg написа преди време, Бюджет 2025 предвижда не само амбициозен ръст на приходите, но и значително увеличение на разходите – по-конкретно в размер на 18 млрд. лв. Това завишение бе обект на критики от бившия финансов министър и съпредседател на ПП-ДБ Асен Василев. По думите му Бюджет 2025 „вдига разходите над два пъти спрямо най-голямото им вдигане, което сме виждали в историята на България“.
По-притеснителното е, че за една година е заложен да се увеличи нетно дългът на държавата повече, отколкото за последните три години“, каза Василев.
В проектобюджета е записан таван на новия дълг от 18.9 млрд. лв. Според ПП-ДБ обаче само 11.9 млрд. лв. са необходими за финансиране на дефицита и за рефинансиране на плащанията по стар дълг. „Тези 7 млрд. лв. допълнително, които ще влязат в ББР и други държавни дружества, ни връщат към периода на „Борисов 3“, когато се нагледахме на безогледно харчене и корупционни практики“, каза Василев.
Смъкването на прага за регистрация по ДДС пък Василев определи като „дефект“.
Един от най-големите дефекти в този бюджет е, че искате да намалите прага за регистрация по ДДС от 166 000 лв. на 100 000 лв., тази мярка няма да донесе абсолютно никакъв приход в бюджета, но ще затормози 200 000 малки бизнеса“, каза Василев.
Финансовият министър Теменужка Петкова обаче веднага репликира Василев, като го обвини за обема на разходите.
Причината, поради която се е стигнало до тези разходи, е в резултат от управлението в последните 4 години. За два месеца нашето правителство няма как да акумулира такъв разход“, каза Петкова.
Тя добави, че ръстът само на социално- и здравноосигурителните плащания в Бюджет 2025 спрямо 2024 г. е 5.6 млрд. лв., но той отразявал „ефектите от 2022-2023 г.“. Колкото до смъкването на прага за регистрацията по ДДС, Петкова напомни, че ДДС се плаща от крайния потребител и добави: „Не виждам за какъв рекет на малкия бизнес може да става дума“. Тя напомни, че мярката е била идея на приходната агенция и че по нейни сметки, хазната щяла да е на минус 139 млн. лв., ако прагът не се намали.
Петър Петров от „Възраждане“ сигнализира, че връщането на прага на ДДС ще навреди и на упражняващите свободни професии и самоосигуряващите се. „Да, ще бъдат ударени и свободните професии – ако съберат повече приходи, ще трябва да се регистрират по ДДС и да начисляват 20% ДДС“, потвърди Василев.
Източник: Economic.bg