16.8 C
София
петък, 09 май 2025

Над 1.1 млрд. лв. не достигат за магистралата до Русе и тунела под Шипка

Най-четени

Още от същото

Над 1.1 млрд. лв. трябва да намери Агенция „Пътна инфраструктура“ за магистралата „Русе – Велико Търново“ и тунела под Шипка. Това са разчетите, официално съобщени от АПИ в прессъобщение от 13 март, т.е. преди обявяването на 3-милиардната поръчка за последния участък от въпросната магистрала. Част от финансирането за двата проекта се осигурява от европейската програма „Транспортна сигурност“ 2021 – 2027 г., но то няма да е достатъчно за завършването им.

Повод за прессъобщението бяха приетите промени в европрограмата от кабинета „Желязков“. След тях за финансиране влязоха някои нови проекти, като магистрала „Европа“, които не успяха да бъдат довършени през стария програмен период.

Магистралата „Русе – Велико Търново“

Два от трите лота на автомагистрала „Русе – Велико Търново“ са включени за финансиране по европрограмата, която осигурява малко над 1 млрд. лв. Строителството обаче на първите два участъка с обща дължина 76 километра е над 1.8 млрд. лв. с ДДС.

Изграждането на автомагистралата между Русе и Велико Търново започна в края на 2023 г., като тя е разделена на три лота и ще бъде с обща дължина 132 км. Първият е Русе – Бяла, вторият е обходът на град Бяла, а третият – между Бяла и Велико Търново.

Че финансирането не достига, стана ясно още миналата година, но не беше съобщена точната сума. Сега в прессъобщение на АПИ се казва, че недостигът е близо 824 млн. лв. Уточнява се, че „към момента няма предявени искания за индексации.“ Ако има такива обаче, магистралата ще поскъпне още повече, а парите за индексацията най-вероятно ще трябва да бъдат осигурени от бюджета.

Освен това АПИ тепърва ще кандидатства за европейското финансиране на първите два лота.

В момента се очаква да бъде получено удостоверение за завършеност от инициативата JASPERS, след което формулярът ще да бъде подаден в управляващия орган на програма „Транспортна свързаност“ 2021 – 2027 г.“

Припомняме, че в края на януари стана ясно, че проектът на обход на град Бяла трябва да бъде променен, тъй като са открити в процеса на работа льосови почви. Това също ще оскъпи магистралата.

Третият участък – от Бяла до Велико Търново – е разделен на три подучастъка. За него е изготвена тръжна документация за избор на изпълнители на проектирането – изготвяне на технически проект и ПУП-ПП, и строителство на участъците.

Поръчката за този последен участък бе обявена миналата седмица, като стана ясно, че 60-километровото трасе ще струва 3 млрд. лв., или по 50 млн. лв. на километър. Добавяйки тази сума към сметката за първите два лота, недостигът от 824 млн. лв. най-вероятно ще се увеличи още повече. 

Тунелът под Шипка

За обходния път на Габрово и тунела под Шипка недостигът е 364.5 млн. лв., допълва още АПИ, но без да дава повече подробности. Сумата е повече от любопитна, тъй като договорът за инженеринг на проекта е за 358 млн. лв.

Екипът ни изпрати запитване до АПИ с въпрос как е формиран въпросният недостиг още на 13 март, но до момента на публикуване на материала не получихме отговор.

Всъщност тунелът тъпче на едно място в последната година. След като в началото на 2024 г. бившият регионален министър Андрей Цеков заяви, че „плеяда от проблеми“ бавят проекта, в средата на годината служебният ресорен министър Виолета Коритарова съобщи, че заложените дейности в идейния проект от 2008 г. не отговарят на действащите норми за строителство на пътища и тунели.

Така не само че тунелът няма да бъде построен през 2026 г., каквито бяха първоначалните срокове, но и ще поскъпне още. Разминаването, съобщено от Коритарова, налага изменение на проекта, но и на договора на стойност 358 млн. лв. с ДДС, сключен с консорциум, начело с „Хидрострой“ – компанията на строителния бос Велико Желев.

Едно за сметка на друго?

Поради забавяне и недостиг на средства от програмата отпадат проектите за жп направленията София – Перник и Перник – Радомир, за които бяха определени почти 1 млрд. лв. (500 млрд. евро), съобщи „Медиапул“, позовавайки се на доклад от проведено заседание на програмата. Те са част от жп направлението от София до Скопие, за чието продължение на територията на Северна Македония страната ни настояваше през последните няколко месеца.

Веднага след медийната публикация от Министерство на транспорта излязоха с позиция, в която се казва, че „отсечката е финансирана по програма „Транспорта свързаност“ 2021 – 2027 г. и ще бъде завършена в планирания срок до 2029 г.“

Допълва се, че НКЖИ е възложила проектиране на рехабилитацията на целия участък за скорости до 160 км/ч. Този проект също е финансиран от програма „Транспорта свързаност“ 2021 – 2027 г. 

Целият ресурс по приоритетната ос е в размер на над 1.3 млрд. лв. (700 млн. евро).

Средства в размер на около 305 млн. лв. (156 млн. евро) се пренасочват към жп направлението Пловдив – Бургас. Други около 1 млрд. лв. (544 млн. евро) пък са предвидени за финансиране на жп участъците Елин Пелин – Костенец, както и за участъка Волуяк – Драгоман.

Mагистрала „Европа“

Изменението на програма предвижда в нея да влезе за финансиране последния лот от магистрала „Европа“. Той ще получи над 152 млн. лв. (78 млн. евро). 

Припомняме, че строителството на последния лот от магистрала „Европа“ – между Сливница и Софийския околовръстен път – започна в средата на 2023 г. Тогава бе направена първа копка на първите 6 километра от 16.5-километровия участък.

Още тогава стана ясно, че за да не се губят пари по програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 г., то до края на 2023 г. трябваше да бъдат построени поне 50% от лота. През август миналата година бе издадено разрешение за строеж на още 6 километра, а за последните 3 километра – в края на 2024 г.

Лотът обаче все още не е завършен, като последните уверения на министъра на регионалното развитие бяха, че строителството трябва да приключи до края на тази година. Това обаче е много след допустимия срок за усвояване на средства по старата европрограма. Именно заради това сега проектът се пренасочва в новата.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации