След 23 години начело на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев предава поста. Той е наследен от Румен Радев, бивш министър на енергетиката и дългогодишен зам.-председател на Управителния съвет на АИКБ.
Велев е и сред учредителите на работодателската оргганизация.
На свое заседание Общото събраниe на АИКБ е избрало нови органи на управление – Национален съвет, Управителен съвет и Контролен съвет.
Заместници на Радев ще са Данета Желева, Кирил Бошов, Кънчо Стойчев и Стефан Чайков. В Управителния съвет влизат още Божидар Нейчев, Кирил Желязков, Любомир Чакъров, Мариана Итева, София Аргирова-Атанасова, Стефан Василев и Теодора Пехливанова.
През годините приоритетите на асоциацията са били системно прилагани и няма как да не се гордеем с това. Важно е да продължим диалога за обмен на виждания, това позволява взимането на информирани решения и успешното правене на политики“, заяви новоизбрания председател на УС на АИКБ Румен Радев.
Васил Велев единодушно бе избран за председател на Общото събрание на АИКБ, като му беше присъдено и специално отличие в знак на признателност от членовете.
От АИКБ припомнят, че под неговото лидерство, Асоциацията се утвърди като водеща работодателска организация в България, активно защитаваща интересите на бизнеса и участваща в изготвянето и прилагането на ключови икономически и социални политики.
Не трябва да губим ориентира си, а той е общият интерес на членовете на АИКБ. Наша задача е да пазим и развиваме българската икономика. С годините задачите на Асоциацията растат, не намаляват. Вярвам, че АИКБ ще продължи да се развива и утвърждава“, каза Васил Велев.
Общото събрание одобри и приоритетите в дейността на АИКБ за периода 2025 – 2028 г. Ключови сред тях са насърчаването на инвестициите, подобряването на бизнес средата, образованието, гарантирането на финансовата и енергийна стабилност в страната. Сред основните акценти са и мерките за повишаване на конкурентоспособността на икономиката, намаляване на административната тежест върху бизнеса, стимулиране на иновациите и рекалибриране на Зелената сделка.
Водеща тема в приоритетите на АИКБ е подготовката на България за влизане в еврозоната. Подчертава се необходимостта от стабилна и предвидима икономическа политика, която да гарантира плавен преход към еврото и да създаде условия за дългосрочна финансова устойчивост. В този контекст АИКБ настоява за по-ефективен контрол върху инфлацията, разумно управление на публичните финанси и засилване на доверието на бизнеса и гражданите в процеса на присъединяване.
Енергетиката също е сред ключовите приоритети. Призовава се за устойчиви решения за енергийната сигурност на страната, с акцент върху прозрачността на ценовото регулиране и гарантиране на предвидимост за индустрията. Важен елемент в предложенията е разработването на ефективен автоматичен компенсаторен механизъм за предприятията, които са силно засегнати от свръхвисоките цените на електроенергията и природния газ. АИКБ предлага този механизъм да бъде структуриран така, че да подпомага бизнеса в периоди на енергийна криза, без да създава дългосрочни фискални рискове.
Акцент АИКБ поставя и върху развитието на човешкия капитал. Асоциацията настоява за спешни реформи в образователната система, насочени към по-тясна връзка между професионалното и висше образование и нуждите на пазара на труда. Предлагат се мерки за насърчаване на дуалното обучение, програми за квалификация и преквалификация, както и за дигитализация на малките и средни предприятия.
АИКБ подчертава необходимостта от ефективен социален диалог и стратегически партньорства между бизнеса, синдикатите и държавата. Устойчивият икономически растеж, привличането на нови инвестиции и повишаването на доходите в страната са постижими само чрез последователни и координирани действия на всички заинтересовани страни.
Източник: Economic.bg