16.8 C
София
петък, 09 май 2025

Тийнейджъри на работа

Най-четени

Още от същото

Дълги летни ваканции, нови консуматорски нужди, желание за самостоятелност – това са предпоставки младежите над 16 г. да търсят работа. И техният брой расте устойчиво през последните 5 години. Както показват данните на Главната инспекция по труда през 2019 г., броят на издадените разрешения за наемане на тийнейджъри на 16-18 г. е бил 9407. През 2024 г. институцията е издала 16 808 разрешения за работа на непълнолетни при 14 827 за същия период на 2023 г. Какви са ползите и предизвикателствата пред бизнеса и работещите младежи да се възползват от тази законна възможност за заетост и кариерно развитие?

Възможности

Секторите, които най-често търсят и наемат тийнейджъри, са ресторантьорство, търговия и хотелиерство. Ако се огледате около себе си, ще видите много билбордове на вериги магазини и заведения, които предлагат заетост на половин работен ден или почасово, а ако потърсите в интернет – обяви за работа за през лятото или през свободното време. Но и производствени компании предлагат тази възможност, като от нея си възползват и младежи от уязвими групи с цел по-бързо и добра адаптация на пазара на труда. Расте броят и на учениците, които свободно предлагат услугите си, включително и като учители на частни уроци, в ИТ сферата, онлайн търговията, грижата за дома и офиса.

Това е поредният „скрит резерв“ за заетост, а статистиката показва, че все по-големият брой работещи младежи се дължи именно на инициативността на самите тях, а не толкова на насърчаваната от държавата форма на дуално обучение, например.

Затова е важно нуждите на бизнеса и на тийнейджърите да се засекат в законна и урегулирана заетост. Това е първата възможност за работа за тях, а за компаниите – да обучат бъдещ служител от училищната скамейка. Екатерина Асенова – изпълнителен директор на ИА „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ), казва, че се опитват да повишат осведомеността на непълнолетните по въпроси, свързани с трудовото законодателство, поради рисковете, свързани с безопасността на работа. През 2024 г. инспекторите по труда са провели информационни събития в 90 училища в страната. За младежите важат правилата както за всеки друг нает – преди започване на работа, те трябва да разполагат с три документа: екземпляр от трудовия договор, подписан от двете страни с ясно договорени условия в него; копие от уведомлението за регистрацията му в Националната агенция за приходите (НАП) и длъжностна характеристика. Липсата на трудов договор създава риск за трудовите и осигурителните права на работещите.

 Екатерина Асенова – Снимка ГИТ

Работодателите, които проявяват интерес към наемането на непълнолетни лица за работа, могат да се запознаят с процедурата по наемането им, която е подробно описана. Инспекцията е създала организация разрешенията да се издават по-бързо от установения 7-дневен срок. Тя издава даденото разрешение на конкретен работодател, за конкретно лице и за конкретно работно място.

„Рисковете произтичат главно от непознаване на трудовото законодателство и от неспазването на правилата за здравословни и безопасни условия на труд. Разпространена е и порочната практика работодателите рядко да гарантират условия на труд на непълнолетните, съобразени с тяхната възраст, поради краткото време на наемането им. На тях се предлагат работни места с временна, сезонна заетост, които не са толкова взискателни към образованието и квалификацията, но често с повече работни часове от регламентираните“, пояснява Екатерина Асенова.

Георги Млеканов, HR мениджър в мебелни фабрики „Колорадо“ в Пазарджик, има успешен опит с наемане на младежи, излизащи от ЦНСТ (център за настаняване от семеен тип). „Преди две години взехме първото момче, тогава той беше на 17 години и 6 месеца, а сега ще започне още едно на тази възраст. Първият успя да вземе шофьорска книжка, да си купи кола и да поеме по пътя си. Това е огромна гордост за всички ни“, разказва той. За фирмата това е възможност, която върви с предизвикателства, най-вече с адаптацията и правилната социализация. Но понякога среща трудности при отговарянето на изискванията на Инспекцията за безопасни условия за работа. „Съгласете се, че нашите помещения са огромни и това може да е плашещо. Подхождаме с търпение към младежите, предвиждаме техните въпроси, дори преди да са се сетили да питат. Това ни помага да ги внедрим по-ефективно“, пояснява Млеканов.

 Георги Млеканов – Снимка Личен архив

Забрани

Инспекция по труда припомнят, че младежите могат да полагат труд само след издадено разрешение от институцията, при облекчени условия на труд – 35 часа седмично при петдневна работна седмица. Те имат право на 26 дни отпуск и следва да получават минимум минималната работна заплата. Това е и най-честото нарушение, което инспекцията установява. За 2024 г. инспекторите по труда са установили 447 нарушения, като по-голямата част от тях засягат отпуските, полагането на нощен и извънреден труд, което е забранено.

На младежите е забранено и да извършват работа, свързана с въздействие на физични, химични и биологични агенти и която създава риск за тяхното физическо и психическо развитие. Кодексът на труда дава право на хората, учещи редовно – независимо дали е в училище, или в университет, да напуснат без предизвестие и без неустойки.

Практиката

Владимир Игнатов и Теодор Джабраилов са двама младежи, които започват работа преди да навършат 18 г. Те са пример, че при правилния подход трудовите навици се развиват естествено.

„Исках да си купя очила с виртуална реалност, но ми беше неудобно да поискам толкова пари и попитах мама мога ли да започна работа. Каза ми, че първо трябва да навърша 16 години. После трябваше да кандидатствам при работодател, който е съгласен да поиска разрешение от Инспекцията по труда. Кандидатствах, одобриха ме и започнах работа в обект на голяма верига за бързо хранене“, казва Владимир.

Теодор, на 17 г. започва да работи през лятото на 2023 г. „От малък обичам да работя, защото винаги съм искал да бъда самостоятелен. В началото с приятел работихме на нивата на родителите му, като те ни заплащаха наравно с възрастните. През учебната 2023-2024 г. стажувах във ветеринарна клиника в Ловеч. През 2024 г. ( на 18 г.) преминах курс за воден спасител и през лятото работих 3 месеца в аквапарк като спасител“, казва той.

 Теодор Джабраилов – Снимка Личен архив

И двамата са търсили и намерили работа проактивно, като това отбелязват като най-голямото предизвикателство. Дали чрез приятели и близки, или по обява, изминаването на този път създава в тях умение да работят систематично и дисциплинирано.

Георги Млеканов допълва като условие за успешна реализация на тийнейджърите: „Бизнесът трябва да е смел в наемането на младежи, но и да не си позволява подигравки с младите хора. Да не ги третира като по-малко важни за фирмата. Нека създаде условия и организационна култура на правилно приемане на младежите, нека ги търси и насърчава да работят“. За тях е важно гъвкавото работно време и възможност да се учат с правилната подкрепа.

Опитът на Владимир в търсенето на работа дава насоки на работодателите как да се позиционират. „Много младежи разчитат родителите да им уредят работа, но така се лишават от опита, който трупат, когато се справят сами. Аз търсих в интернет работодатели, които предлагат работа за непълнолетни, защото те имат опит с процеса по издаване на разрешение и се очакваше това да стане по-бързо. А и да се съобразяват със съвместяването на работата с ученето. Така се и получи. На второ място, трябваше да са съгласни за работа на 4 часа и да предлагат гъвкаво работно време. След това гледах и местоработата да ми е удобна за пътуване“.

 Владимир Игнатов – Снимка Анна Йончева

Днес Владимир помага на свои колеги да напишат своето представяне или със съвети как да се представят на интервю. „Кандидатствах за летен стаж и ме взеха веднага. Оказа се, че съм ги впечатлил още със CV-то си, като не е било без значение, че съм работил още като непълнолетен. Мисля, че бъдещите работодатели приемат този факт освен като опит на кандидата и като сигнал за отговорно отношение към работата. Работата на 16 години ми даде увереност, че мога да се справя с намирането на заетост“, пояснява той.

Теодор представя като ,,приключение“ работата си в аквапарка, тъй като за първи път е самостоятелен. „Намерих работата с помощта на роднини и приятели. Научих се как да си правя сметка за парите, как да си готвя, пера дрехите и най-вече развих нивото си на английски език, защото голяма част от гостите бяха чужденци. Бих посъветвал връстниците си да работят от по-малки, защото работата те учи на дисциплина и много отговорности“, обяснява той.

За Владимир е много важно осъзнаването, че в работния процес предаването на опит е основополагащо. Като урок от лятната си работа той посочва, че „ако ти каже мениджърът или някой друг по-опитен колега да правиш нещо, то със сигурност има смисъл да го изпълниш“.

За Георги Млеканов също голямата гордост от работата с непълнолетни идва от техния личен и професионален успех. „Изграждането на кадри, особено в специфични сфери, е трудно и са нужни повече усилия. Затова се радваме и на малкия брой работещи на възраст 16-18 години. А и когато те са повече, не смятам, че се получава добър ефект, а напроти – обратен. Нашата гордост е първото момче, което започна при нас преди 2 години и още е при нас. Вече е самостоятелен оператор на машина, на която малко хора могат да работят. Той върви по правилния път,“ завършва той.

Текстът е част от бр. 124 на сп. „Икономика“. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации