Европейският отговор на “Drill, Baby, Drill” на Доналд Тръмп трябва да бъде звучен “Plug, Baby, Plug.” – така е озаглавен новият доклад на Allianz Research: Отключване на пазара на електроенергия в Европа, който очертава мащаба на необходимите инвестиции, очакваните въздействия и рисковете от бездействие.
Инвестиции и пак инвестиции…
Европейският съюз трябва да инвестира 90 милиарда евро годишно – общо 2.3 трилиона евро до 2050 г. – за да модернизира своята електрическа мрежа и да отключи енергийния преход на континента.
Остарялата електроенергийна инфраструктура на Европа и несъответствията в пазарния дизайн се превърнаха в основни пречки за постигане на климатична неутралност. Един поразителен пример: закъсненията в развитието на мрежата създадоха изоставане от повече от 800 GW вятърни и слънчеви мощности, чакащи за свързване – почти два пъти повече от текущото предлагане.
Въпреки това, за да се постигне целта на ЕС за намаляване на емисиите с 90% до 2040 г., темпът на разширяване на възобновяемата енергия трябва да се ускори. Allianz Research предупреждава, че може да се наложи годишните инвестиции да надхвърлят 100 милиарда евро до 2040 г.
Разпределителната мрежа ще изисква най-голям дял, поглъщайки най-малко 56% от общото финансиране, като до 2030 г. са необходими 220 милиарда евро. Германия, Франция и Италия имат най-големи инвестиционни нужди, като заедно представляват 50% от разходите за разпределителна мрежа.
Инфраструктурата за пренос, която трябва да се разшири с 28% до 2030 г., ще изисква 694 милиарда евро до 2050 г. Отвъд националните мрежи, капацитетът за взаимно свързване и съхранение трябва да се удвои до 2030 г., което изисква допълнителни 10 милиарда евро годишно.
…ще намалят сметките
Според Allianz Research предложените инвестиции могат да намалят крайните цени на електроенергията с 11% до 2035 г. и с 30% до 2040 г.
Разширяването на взаимното свързване и капацитета за съхранение, изисквайки 10 милиарда евро годишно, ще генерира дългосрочни спестявания от 23 милиарда евро до 2050 г.
Оптимизирането на мрежата също ще подобри енергийната ефективност. Широкото използване на интелигентни измервателни уреди е друга мярка, която ще намали пиковите натоварвания и нуждите от съхранение, намалявайки консумацията на енергия в домакинствата с 2–10%.
Освен това електрическите превозни средства, оборудвани с двупосочно зареждане, биха могли да подобрят стабилността на мрежата, да облекчат задръстванията и да намалят емисиите в ЕС със 7%.
Без надграждане на мрежата разходите за претоварване ще скочат от 2.5 милиарда евро през 2019 г. до 12.3 милиарда евро до 2030 г. и 56.7 милиарда евро до 2040 г. Тези разходи ще повишат цените на електроенергията с 22% до 2030 г. и до 103% до 2040 г. при сценарий за запазване на обичайния бизнес.
Икономическите последици ще надхвърлят цените на електроенергията, застрашавайки растежа на БВП и промишлената конкурентоспособност. Само Германия може да претърпи загуби на БВП от 1.6 трилиона евро до 2050 г.
Източник: Economic.bg