Приливна електроцентрала с най-мощните подводни турбини в света се изгражда край бреговете на Нормандия, след като спечели финансиране от Европейския съюз, пише Euronews. Приливният проект NH1 от Normandie Hydroliennes ще използва четири турбини, за да превърне приливния поток Раз Бланшар – най-силният приливен поток в Европа – в източник на възобновяема енергия.
Това е един от десетките проекти за декарбонизация, които са получили общо 4.8 милиарда евро в последния кръг от безвъзмездни средства на Фонда за иновации на ЕС. Тази хазна за чисти технологии се попълва от приходите от Системата за търговия с емисии на ЕС (ETS), която изисква замърсителите да плащат за своите емисии на парникови газове.
Избирането от Фонда за иновации е голямо признание за нашата работа и въздействието, което нашата технологична система, иновативната турбина с хоризонтална ос Proteus AR3000, може да има върху декарбонизацията и енергийния микс“, казва Катя Готие, директор на Normandie Hydroliennes (NH).
NH1 ще бъде разположен на 3 км западно от брега на Cap de la Hague и трябва да започне да доставя електричество до 2028 г.
Колко енергия може да генерира?
Морското течение Раз Бланшар в Ламанша е едно от най-мощните в света, посочва NH. С потенциал за развитие от около 5 до 6 гигавата (GW), той може да произведе 15 до 18 терават часа (TWh) енергия, доставяйки електричество на 8 милиона души.
В момента в процес на изграждане в пристанищния град Шербур подводните турбини ще имат диаметър на ротора от 24 метра и капацитет от 3 мегавата (MW) всяка. Тази четворка от 12 MW ще доставя 34 GWh енергия годишно – достатъчно, за да задоволи нуждите на 15 000 местни жители.
Има и други предимства за местните. 80 процента от строителната стойност на проекта ще бъде произведена във Франция, където NH обещава, че ще създаде около 400 преки и непреки работни места. Напомнянето ще дойде от Европа, за да се гарантира енергиен суверенитет.
Готие казва, че безвъзмездната помощ от 31.3 милиона евро ще позволи на компанията да предприеме „решителни стъпки“ в реализацията на проекта. „Очакваме с нетърпение да работим с нашите партньори, за да направим пилотната приливна електроцентрала с турбина NH1 успешна, и по този начин да допринесем за по-устойчиво енергийно бъдеще“, добавя тя.
Как приливните турбини ще повлияят на морската среда?
Инсталирана на дълбочина от най-малко 38 метра, NH подчертава, че нейната пилотна електроцентрала няма да представлява опасност за навигацията или морската безопасност и ще работи с уважение към морския живот.
Теренните проучвания показват връщане на риба и морска мегафауна в съществуващите проектни обекти, се посочва в него. Проектът MeyGen край бреговете на Шотландия, например, предполага, че основите на турбините и свързващите кабели могат да бъдат „пространства за заселване“ за видовете.
Според други проучвания нивата на звуково налягане на приливните турбини са значително по-ниски от праговете на смущение на морската мегафауна.
Очаква се проектът да спести 57 878 тона CO2 еквивалент в емисиите на парникови газове.
Общо 85 проекта за чисти технологии в 18 страни получиха финансиране от Фонда за иновации през миналия октомври в сектори, вариращи от съхранение на енергия до транспорт с нулево нетно потребление и сгради.
„Фондът отново демонстрира, че е страхотен инструмент за намаляване на емисиите и финансиране на проектите, от които се нуждаем, за да изградим неутрална по отношение на климата и конкурентоспособна Европа“, коментира Уопке Хоекстра, еврокомисар по въпросите на климата, нетната нула и чистия растеж.
Източник: Economic.bg