11.8 C
София
понеделник, 21 апр. 2025

Какво да очакваме от митническата политика на Тръмп след 2 април?

Най-четени

Още от същото

Погледите на пазарите се насочват към датата 2 април, когато изтича крайният срок за наложените (или по-скоро отложени) нови мита на Тръмп. Реципрочните тарифи могат да се наложат за всяка страна в този ден, докато отделна мярка може да бъде насочена към индустрии като полупроводници, автомобили и фармацевтични продукти.

По-рано този месец от Белият дом засилиха очакванията, че на 2 април митата на Тръмп ще влязат в сила. Въпреки това финансовият министър на САЩ Скот Бесент заяви, че страните все още имат възможност да договорят сделка с Щатите и по този начин да избегнат тарифите.

Реципрочните мита ще влязат в сила след като Тръмп даде зелен сигнал за влизане в сила на 25% мита върху вноса на стомана и алуминий. А това предизвика и ответна реакция от страна на ЕС и Канада.

Страните от ЕС предложиха двустранни контрамерки за стоки на обща стойност 26 млрд. евро. През миналата седмица блокът отложи първия транш от тези мита, които трябваше да засегнат най-вече американското уиски, в опит да спечелят повече време за преговори с представители на администрацията на Тръмп.

На този фон в бележка до клиентите си от миналата седмица, анализаторите на Raymond James заявиха, че са „скептични, че всички“ от планираните от Тръмп тарифи ще влязат в сила на 2 април.

Много пъти сме коментирали правните и логистичните предизвикателства, свързани с налагането на пълния пакет мита на 2 април, а неотдавнашните ни разговори с експерти допълнително подкрепят тази прогноза“, коментираха анализаторите.

Вместо това те очакват, че реципрочните мита вероятно ще бъдат ограничени до тесен кръг от държави – Китай, ЕС, Мексико, Виетнам, Ирландия, Германия, Тайван, Япония, Южна Корея, Канада, Индия.

Причината за несигурността около това какво точно да очакваме на 2 април са вътрешните дебати в администрацията на Тръмп и фактът, че окончателното решение е на президента, който може да го промени във всеки един момент. Законосъобразността на различните подходи, която ще повлияе на времето и обхвата на митата, също е част от вътрешно партийният дебат“, коментират анализаторите.

Митническите тарифи на Тръмп, които бяха придружени от заплахи за ескалация, а впоследствие и отлагане в последния момент, подхраниха страховете относно по-широките икономически перспективи. Много анализатори и икономистите сигнализираха за възможността за засилване на инфлационния натиск, което може да даде сериозно отражение върху растежа.

Тези опасения доведоха до повишаване на волатилността на фондовите пазари, в резултат на което водещите американски индекси записаха силни понижения. Широкият индекс S&P 500 спадна с около 10%.

През последните няколко търговски сесии акциите показват признаци на стабилизиране благодарение на факта, че инвеститорите търсят атрактивни сделки. Въпреки това обаче анализаторите на Barclays смятат, че притесненията относно въздействието на тарифните планове на Тръмп вероятно ще ограничат всяко по-сериозно възстановяване на индексите.

След като Тръмп определи датата 2 април като „Ден на освобождението“, трудно е да се пренебрегнат рисковете от понижение, особено ако се реализира най-лошият сценарий с 25% общи митнически тарифи“, коментираха стратезите на Raymond James.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации