Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) отново занижи прогнозите си за ръста на българската икономика. Според институцията БВП на страната ще нарасне реално с 2.4% през текущата година, което е ревизия в посока надолу с 0.5 пр. п.
За сравнение, в септемврийската си прогноза ЕБВР залагаше растеж на българската икономика от 2.9% за 2025 г. Това е второто занижаване на очакванията на институцията.
Колкото до прогнозите за 2024 г., те са ревизирани леко в посока нагоре – по-конкретно от 2.2 на 2.3% растеж.
Свитото търсене ще отслаби търговията
Причина за низходящата ревизия са цялостно понижените очаквания на банката. Според най-скорошния регионален доклад на ЕБВР за страните, в които тя работи, средният растеж на БВП за района ще бъде 3.2% тази година, което е низходяща ревизия с 0.3 пр. п. Догодина обаче икономиката ще набере скорост, нараствайки с 3.2 на сто.
Низходящата ревизия се дължи основно на по-слабото външно търсене в Централна Европа, прибалтийските страни и Югоизточните държави от ЕС. То също така отразява продължаващия ефект от конфликтите и забавения темп на реформите в южния и източния Средиземноморски регион, пишат експертите.
Според тях има нарастваща несигурност около възможните допълнителни американски вносни мита и потенциалния отговор на търговските партньори.
Само тази нараснала несигурност е достатъчна, за да обезсърчи инвестициите, да отслаби производството и да прекъсне световните снабдителни вериги“, смятат икономистите.
Ефектът от самите мита пък ще зависи дали те са универсални, или ще се прилагат за конкретни търговски партньори.
Ако САЩ увеличи всички вносни мита с допълнителни 10 пр. п., това може да свие БВП в района на ЕБВР с 0.1 – 0.2% в краткосрочен план.
Докато Йордания, Словакия, Унгария и Литва са някои от икономиките на ЕБВР, които са най-уязвими от подобни мерки поради цялостната им търговска експозиция към американския пазар, докладът показва, че България, Словения и Румъния са най-изложени (бел. ред. – на риск) на наскоро обявените увеличения на американските мита върху стоманата и алуминия“, казват от банката.
Според оценките на експертите такива мита могат да доведат до намаляване на икономиката с 0.03% за България, Словения и Румъния.
В същото време ако митата са единични, икономиките с привилегирован достъп до американския пазар може да се възползват от отклоняването на търговската и увеличението на чуждестранните инвестиции.
Източник: Economic.bg