Пътуването в Европа става все по-сложно. Някои градове започнаха да начисляват дневна туристическа такса, други напълно забраниха определени места за посещение. Така туристите, решили да прекарат следващата си ваканция в Европа изпадат в ситуация, в която не са сигурни къде какви правила важат.
Зарива Euronews Travel подготви материал, посветен на всички ограничения и туристически такси, които трябва да бъдат платени от пътуващите тази година.
Многобройни са публикациите в медийното пространство за това как Испания се бори със свръхтуризма. Въведени са политики за ограничаване на свръхтуризма в най-популярните дестинации като Майорка, Тенерифе и Барселона, но регулациите са по-скоро в посока управление на туризма, а не неговото ограничаване.
Основната разлика, която ще забележите, ако се насочите към Испания тази година, ще бъде необходимостта да предоставите допълнителни подробности, когато отсядате в квартира или наемате кола. Очаквайте да ви поискат информация като вашата националност, адрес, телефонен номер и имейл адрес като част от новите правила за туризъм.
Къде в Европа се ограничава броят на туристите?
Пътуващите с круиз са ограничени навсякъде. Все пак всеки избрал да прекара ваканцията си на круиз, едва ли ще усети новите правила, тъй като круизните компании внимателно ще са планирали своя маршрут, вземайки предвид новите правила и ограничения.
Някои големи туристически атракции ограничават броя на посетителите, за да се борят със свръхтуризма. Например, емблематичният Акропол в Атина е ограничен до 20 000 посетители на ден и трябва да се резервират предварително места за посещение.
Помпей се напрягаше под тежестта на повече от четири милиона посетители през 2024 г. и като такъв също въвежда таван от 20 000 посетители през 2025 г. В Рим Колизеумът е ограничен до 3000 на един път.
В Севиля има планове да затворят Plaza de España и да таксуват туристите от 3 до 4 евро за посещение, въпреки че това все още не е наложено.
Уникалният плаж Spiaggia Rosa в Сардиния е затворен за обществеността от 1998 г., за да защити розовите си пясъци и дивата природа. От 2023 г. Италия засили контрола на плажа и активно налага глоби от 500 до 3500 евро за нарушаване на границата.
Различни други дестинации са ограничили поведението на туристите и налагат глоби. Така например Прага е забранила моминските и ергенски партита, при които хората ходят по улиците облечени в странни костюми. Докато в Рим мъжете ако не носят риза или закачите „любовен катинар“, то това ще ви коства глоба.
Къде в Европа трябва да плащате туристическа такса?
Посетителите на Гърция ще плащат данък от 8 евро на ден. В допълнение към туристическата такса, Гърция прилага и такса за устойчивост на климата.
Посещението на Санторини или Миконос на круиз ще ви струва 20 евро, докато на други места само 5 евро. По-високият данък за двата Цикладски острова идва след рекордно лято за посетители миналата година, когато островите бяха затрупани с до 20 000 круизни пътници на ден, което далеч надхвърля местното население.
Ситуацията с туристическия данък в Португалия не е толкова ясна, тъй като 306-те различни общини създават свои собствени правила за данъчно облагане. В момента най-малко 26 общини начисляват данък, най-вече в типичните курортни места като Алгарве и също Лисабон.
Подобно на Португалия, регионите на Испания определят свои собствени правила и данъците, които плащате, ще зависят от това къде отивате.
В Барселона има два данъка за плащане – градски данък и регионален туристически данък. Градският данък се повиши до 4 евро на човек на вечер за 2025 г., докато туристическият данък не се увеличи. Пътниците на круизния кораб, които остават в Барселона повече от 12 часа, трябва да платят 6.25 евро.
Няколко други града – включително Валенсия и Мадрид – предложиха туристически данъци, но никой все още не е разрешен. Независимо от това, винаги си струва да се консултирате с мястото за настаняване дали има някакви допълнителни такси, за които трябва да знаете.
Италианските общини определят свои собствени ставки на туристическия данък, така че отново дължимите такси ще зависят от това къде ще отседнете и посетите.
Във времена на свръхтуризъм ние обсъждаме това, така че наистина да помогне за подобряване на услугите и да направи туристите, които го плащат, по-отговорни“, коментира министърът на туризма на Италия Даниела Сантанче при съобщението.
В Париж има нови туристически данъци, приложими през 2025 г. Трябва да се платят както регионален данък, така и туристически данък, които се променят в зависимост от вида на настаняването.
Амстердам продължава да начислява туристически данък и повиши таксата за посетители от 7% на 12.5% от цената на настаняването.
Няколко града в Обединеното кралство обмислят туристически данъци, като Единбург е в светлината на прожекторите като потенциално първият град, който въвежда задължителен данък. Уелс също обмисля облагане на посетителите, както и Лондон, но все още нито една от тези схеми не е стартирана.
Източник: Economic.bg