Изкуствен интелект (AI), роботика, облачни технологии и киберсигурност. Това са само част от знанията и уменията, за които се оглеждат технологичните компании в България на фона на пренасищането с IT специалисти, които имат базови умения в програмирането.
През последните години пазарът на труда за IT специалистите бе един от най-горещите, с най-високи възнаграждения и възможности за развитие. В края на 2022 г. обаче започна охлаждане, вследствие на множество фактори, като войната в Украйна, високата инфлация и икономическата нестабилност.
Ключово за променящата се реалност и по-ниския брой новооткрити позиции се оказва и бързото развитие на технологиите, които вече налагат търсенето на друг тип специалисти.
Технологичните компании в България активно търсят експерти в области като AI, машинно обучение, квантови изчисления, блокчейн технологии и киберсигурност. Специалисти с опит в разработването на решения за финтех и криптовалути също са високо търсени“, каза в коментар за Economic.bg Христина Христова, Team Lead, Technical Recruitment в Paysafe.
Тя допълни, че в момента има търсене и на хора с познания за облачни платформи, като AWS, Azure и Google Cloud, както и DevOps. „В Paysafe често търсим експерти с опит в обработката и анализ на данни и експертиза в сферата на киберсигурността и облачните технологии“, допълни Христова.
Думите ѝ бяха потвърдени и от Милен Кирилов, Head of Talent Acquisition и VP Cloud & Infra Services в DIGITALL.
Факт е, че има увеличен интерес към експерти в сферата на AI, Machine Learning, Big Data и киберсигурност“, каза Кирилов пред Economic.bg.
Той обаче допълни, че DIGITALL в момента активно търсят и експерти „в добре познатите области на софтуерната разработка, облачните технологии, CRM, BizApps, както и традиционните Data Center услуги“.
Ерата на изкуствения интелект е в зората си и там тепърва ни предстои да откриваме нови хоризонти и нови професии“, каза Кирилов.
Ива Дорбалийска, ръководител „Вътрешен подбор“ в Elevate, казва, че причината да се търсят подобни специализирани знания се крие в това, че те са полезни в автоматизацията на процесите, производствената индустрия, логистиката, здравеопазването, като спомагат за по-добра защита на корпоративните данни и правят компаниите по-гъвкави и ефективни.
Търсенето за тези специализации показва тенденцията на пазара на труда в IT сектора – да се фокусира върху технологични експерти, които могат да допринесат за иновациите и да поддържат конкурентните предимства на компаниите в бързо променящата се дигитална епоха“, добави експертът за Economic.bg.
Пренасищане с младши специалисти
В някои области на IT сектора наистина се наблюдава пренасищане, особено при специалисти с базови умения в програмирането“, каза Дорбалийска.
По думите ѝ това включва начинаещи разработчици или хора с базови познания в популярни езици за програмиране, в т.ч. JavaScript, Python или Java, без специализирани умения или опит в по-конкретни технологии или отрасли. „Компаниите сега търсят специалисти, които могат да предложат нещо повече от основни умения по програмиране. Те искат хора с умения в специфични технологии, като напреднали платформи за изкуствен интелект, специализирана киберсигурност, разработка на сложни облачни решения и други“, добави Дорбалийска.
Кирилов обясни тенденцията с добрите условия на работа и атрактивното заплащане, довели до преквалификация на някои кадри на пазара на труда, което, от своя страна, е увеличило броя хора с базови IT познания.
Моето мнение е, че близкото бъдеще на IT сектора в България е в предоставянето на високоекспертни услуги в бранша“, прогнозира Кирилов.
Той обаче изтъкна, че такива умения се придобиват с постоянство, опит и „непрекъснато усъвършенстване“. „Следователно тези специалисти трябва бързо да се ориентират в ситуацията, да намерят подходящ работодател или проект, които да им предоставят възможност за обучение и развитие“, препоръча експертът.
Какво охлади IT пазара на труда?
И тримата експерти потвърдиха за охлаждане на този пазар на труда. Кирилов обясни, че това е бил процес, започнал още в края на 2022 г. и достигнал своя връх през 2023 г., когато технологичните гиганти като Microsoft, Amazon, Salesforce и други обявиха масови съкращения през първото тримесечие на годината. „Причините за това са многокомпонентни – войната в Украйна, глобалната икономическа нестабилност и инфлация доведоха до повишена предпазливост в бизнеса“, уточни експертът.
Много компании затегнаха бюджетите си, спряха или намалиха до минимум инвестициите в нови дигитални решения и започнаха да търсят икономии, оптимизация и ефективност в IT услугите, които използват“, добави началникът по наемане в DIGITALL.
Данните са красноречиви по отношение тенденцията. Дорбалийска от Elevate изведе статистика, според която, ако през 2022 г. е имало общо около 10 000 отворени позиции, към края на 2024 г. и началото на 2025 г. това число намалява наполовина и отворените позиции в сектора са вече около 5000 броя.
Христова обаче очерта нови възможности на този пазар. „Икономическата нестабилност, политическата несигурност, инфлацията и намаленото потребление доведоха до това много компании да са по-предпазливи, оптимизираха бюджетите си и приеха по-селективен подход при наемането на таланти“, каза Христова.
Развитието на технологии, като изкуствения интелект и блокчейн, създава нови възможности за експерти в тези области. Очакваме IT секторът да отбележи умерен, но устойчив ръст в заетостта“, каза Христова.
Сертификат за програмиране = висока заплата?
Последните години често се твърдеше, че изкараният курс по програмиране – съответно и сертификат – почти гарантират една добре платена работа. Според Кирилов това са само „първи стъпки“ в един процес, изискващ години практика и развитие.
Считам, че времената отпреди 5 – 6 години, когато масово се инвестираше в младши кадри заради голямото търсене на IT специалисти, са вече отминали. Често съм срещал млади хора с нереалистични финансови очаквания и е важно те да имат ясна представа, че успешната IT кариера изисква значителна инвестиция във време, постоянство, развитие и практически опит“, каза Кирилов.
Той изтъкна, че младшите експерти трябва да се изправят „пред предизвикателството на изкуствения интелект, който може да изпълнява голяма част от задачите на младшите програмисти“, но в същото време може и да е възможност за развитие. Познаването на друг чужд език, различен от английски, също „увеличава неимоверно конкурентоспособността на кандидатите“.
Христова също подчерта, че подобен опит не гарантира непременно работно място с висока заплата.
Компаниите ценят не само теоретичните знания, но и практическия опит, умението за прилагане на наученото и способността за решаване на конкретни бизнес проблеми“, каза експертът.
Дорбалийска от Elevate повтори думите на Христова, но посочи, че „опитът в международна среда в компании, развиващи се в ключови индустрии, участието в реални проекти, адаптивността и способността да учим и да се приспособяваме бързо към промените“ е може би сред най-търсените качества на кандидатите.
Източник: Economic.bg