Фалитите в България ще нараснат с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Това посочват експертите от глобалния застраховател на търговски кредити Allianz Trade (преди Euler Hermes) в свой доклад.
Според данните тези нива са под средните в световен мащаб, които се очаква да се повишат със съответно 6 и 3%. Това обаче не трябва да носи успокоение.
Макар в сравнение със силно изразения ръст на фалитите на глобално ниво през миналите две години, ситуацията у нас да изглежда по-спокойна, това не бива да ни носи излишно успокоение, защото има ясна паралелна тенденция за увеличаване на сроковете за издължаване на български фирми, а проблемните сектори се увеличават“, обясняват анализаторите.
Проблемните отрасли в България
От доклада става ясно, че в страната „традиционно транспортният сектор е начело по брой регистрирани случаи на забавени плащания и лоши вземания“.
Фирмите имат неизпълнени ангажименти към доставчици на горива, както и висока междуфирмена задлъжнялост. Сроковете за погасяване в сектора поддържат ниво от над 90 – 120 дни“, казват експертите.
Строителството и земеделието също попадат в групата, но запазват нивото си на просрочия, без да се забелязва тенденция в посока несъстоятелност. В същото време малките строителни фирми изпитват трудности и нерядко не успяват да погасят дълговете си дори и след 120 дни отсрочка.
Фирми, спечелили обществени поръчки, съобщават за забавени плащания от държавния бюджет в срокове от 6 – 9 месеца“, допълват от Allianz Trade.
Ръст бележат просрочията при малките земеделските производители, които или не успяват да реализират продукцията си, или изпитват недостиг на средства поради лизинг на техника и/или банкови заеми. Така те са принудени да отлагат плащането на дълговете си за идния сезон.
В хранителния сектор и по-конкретно в месната индустрия се забелязва увеличение на просрочията до 120-180 дни, като се появяват и случаи на оспорени вземания поради доставка на негодна или некачествена продукция.
Според доклада макар в България да не се отчита ясен ръст на несъстоятелностите към момента, длъжниците все по-често съобщават за сключени споразумения с НАП за разсрочване на публичните им задължения, особено в транспортния сектор и строителството.
Така все по-често се прибягва до продажба или промяна в собствеността на фирмата (излизане или замяна на съдружник, промяна на формата).
Фактор за просрочията и невъзможност за обслужване на дълговете, особено при малките фирми, е и междуфирмената задлъжнялост, която в страната бележи ръст до нива от 90 до 150 дни.
Родният бизнес, ориентиран към износ, също е изложен на риск
Всички български компании трябва да са наясно, че оперират в ситуация на повишен риск, защото потенциални затруднения може да има не само в изброените сектори, а за всеки експортноориентиран бизнес“, казват анализаторите.
Според данните в доклада в Германия има 23% ръст на несъстоятелността, във Франция – 17% а в Италия – 45%, все важни търговски партньори на България. Сериозен ръст на фалитите има и в съседни държави – Турция с 45%, Гърция със 17% и Румъния с 9%.
Това са червени флагове на картата за всички български компании, които изнасят продукция или услуги“, категорична е Камелия Попова, управител на Euler Hermes за България, която вече развива дейност под търговската марка Allianz Trade.
Източник: Economic.bg