След няколко години на интензивна работа, CERN и международни партньори завършиха проучване за оценка на възможен Бъдещ кръгов колайдер (FCC). Публикуван е доклад, изследващ осъществимостта на проекта, който ще послужи като вход за Европейската стратегия за физика на частиците и ще бъде оценен от Съвета на CERN през следващите месеци. Отразявайки експертизата на над хиляда физици и инженери от цял свят, докладът представя общ преглед на различните аспекти, свързани с потенциалното изпълнение на такъв проект.
FCC е предложен колайдер на частици с обиколка от около 91 км, който би могъл да наследи настоящия водещ инструмент на CERN – 27-километровия Голям адронен колайдер (LHC). Неговата научна мотивация произтича от откриването на Хигс бозона през 2012 година. Това е най-простата, но и най-загадъчна частица, открита досега, със свойства, които имат далекообхватни последици за нашето съществуване. Той може също така да е свързан със съдбата на Вселената и потенциално да хвърли светлина върху многото неразгадани мистерии на съвременната физика.
Докладът обхваща широк спектър от гледни точки, свързани с потенциалното изпълнение на такъв проект. Те включват физични цели, геология, гражданско строителство, техническа инфраструктура, териториални и екологични измерения, нужди от научноизследователска и развойна дейност за ускорителите и детекторите, социално-икономически ползи и разходи.

Прогнозната цена за изграждане на електронно-позитронния етап на FCC, включително тунела и цялата инфраструктура, е 15 милиарда швейцарски франка. Тази инвестиция, която ще бъде разпределена за период от около 12 години, започвайки от началото на 2030 г., включва гражданско строителство, техническа инфраструктура, ускорители за електрони и позитрони и четири детектора за работа. Както беше в случая с изграждането на LHC, по-голямата част от финансирането ще дойде от текущия годишен бюджет на CERN.
Основен компонент на проучването на FCC е оформлението и разположението на пръстена на колайдера и свързаната инфраструктура, които са внимателно проучени, за да се максимизира научната полза, като се вземат предвид териториалната съвместимост, екологичните и строителните ограничения и разходите. Бяха разработени и анализирани не по-малко от 100 сценария, преди да се стигне до предпочитаната опция: обиколка на пръстена от 90.7 км на средна дълбочина от 200 м, с осем наземни обекта и четири експеримента.

Проектът на CERN беше подкрепен от две държави – Франция и Швейцария, работещи с организации на местно, регионално и национално ниво.
Докладът, който не предполага никакви ангажименти от страна на държавите-членки и асоциирани членове на CERN за изграждане на FCC, ще бъде разгледан от различни независими експертни органи, преди да бъде разгледан от Съвета на CERN на специална среща през ноември тази година. Съветът може да вземе решение дали да продължи с проекта FCC около 2028 година.
Проучването за осъществимост на FCC беше започнато след препоръките на актуализацията на Европейската стратегия за физика на частиците от 2020 г. и ще послужи като вход за текущата актуализация на Стратегията, заедно с проучвания на алтернативни проекти, предложени от научната общност.
Четете още : Физическият факултет на Софийския университет отбелязва „70 години ЦЕРН“ с изложба и демонстрации.
Източник: Banker.bg