Строителството на 20-километровата отсечка между Ботевград и Лютидол поскъпва с над 57.2 млн. лв. без ДДС. Така километър от пътя ще надхвърли 13.5 млн. лв. Новото увеличение е заради свлачищата, които бяха установени преди повече от година, но Агенция „Пътна инфраструктура“ съобщи за тях официално, едва когато пътят започна да се разпада.
По същия необявен начин в средата на февруари АПИ е решила в пряко договаряне да възложи дейностите по укрепването на обединение „Геопът Лот 1“, което пък е и изпълнител на договора от 2019 г. за строителство на отсечката.
Първи за поскъпването съобщиха от „Капитал“.
Това е поредният случай, в който Пътната агенция сключва договори за милиони за важни инфраструктурни обекти, но не ги съобщава официално с прессъобщения до медиите. В същото време се съобщава за много други малки ремонти.
Как лотът поскъпва?
Новият многомилионен договор е качен в Регистъра на обществените поръчки. На 18 февруари тази година АПИ обявява процедура по договаряне без предварително обявление за инженеринг (т.е. проектиране и строително-монтажни работи) по укрепване на свлачища по трасето на т.нар. Лот 1. Това на практика се явява първата отсечка между Ботевград и Лютидол (20 километра), която е част от по-голямото направление Мездра – Ботевград (33 километра).
По принцип в процедури по пряко договаряне възложителят, т.е. АПИ трябва да изпрати покани до няколко потенциални участници, като след това трябва да води преговори с тях за цена и други детайли. Практиката показва, че участниците най-често са фирми, които вече са кандидатствали и са проявили интерес към предходни открити процедури, които обаче не са завършили с избор на изпълнител.
В обявлението на въпросния търг е записано, че той се открива на основание чл.79, ал. 1, т. 3, буква б) от Закона за обществените поръчки (ЗОП). Разпоредбата гласи, че възложителят може да прибегне до този тип договаряне, когато поръчката може да бъде изпълнена само от определен изпълнител в случай на „липса на конкуренция поради технически причини“. Казано по-просто – АПИ възлага дейностите на обединението, което изпълнява модернизацията на участъка, тъй като само то е запознато със строителните работи.
Изрично е записано, че АПИ няма да изпраща покана за участие в преговори, позовавайки се на разпоредби от Правилника за прилагане на Закона за обществените поръчки.
На основание разпоредбата на чл. 79, ал. 1, т. 3, бук. „б“ от ЗОП, Възложителят ще сключи договор с Обединение „Геопът Лот 1“, е записано още.
Обединението, в което участват „Геострой“ АД и „Пътстрой-92“ АД, имат 245 дни да изпълнят всичките дейности по укрепването на свлачищата.
В обявлението е изрично споменато, че АПИ вече има договор с „Геопът Лот 1“ от 2019 г. Припомняме, че стойността му бе в размер на почти 133 млн. лв. без ДДС. Първото поскъпване бе през 2020 г., когато кръговите кръстовища по проект бяха заменени с такива на две нива. Така първоначалната стойност се покачи с малко над 25.1 млн. лв. без ДДС, достигайки до над 158.1 млн. лв. без ДДС.
През 2023 и 2024 г. са изплатени индексации заради инфлацията на стойност над 55.4 млн. лв. без ДДС. Ако тази сума се добави към актуализираната цена на договора, строителството скача до над 213.5 млн. лв. без ДДС. В последното допълнително споразумение от 8 октомври 2024 г. изрично е посочено, че индексациите са в размер на 41.6% спрямо първоначалната цена на договора.
Сметките показват, че ако към индексациите се прибави и стойността за укрепване на свлачищата, строителството на 20-те километра скача до 270.7 млн. лв. без ДДС. Това на практика означава, че километър струва над 13.5 млн. лв. Финансирането трябва да се осигури от бюджета на АПИ, но към момента на обявяването на търга то не е подсигурено.
Припомняме, че според Закона за обществените поръчки (ЗОП) и приетите промени, свързани с индексациите, стойността на договора може да бъде увеличена с до 50%. Това е една от причините АПИ да не сключи просто поредно допълнително споразумение по договора, а да върви към ново пряко договаряне.
В обявлението АПИ официално се обосновава, че укрепването на свлачищата ще се изпълняват като неразделна част от основния договор за модернизация на пътя.
Възлагането на ПР на друг изпълнител би забавило и затруднило процеса.“
„Предвидените в идейните решения работи не могат да се разделят точно в план, по нива и отделни елементи от останалите СМР, одобрени с първоначалния проект за участъка. В крайна сметка, ако работите и дейностите се изпълняват от различни изпълнители на една и съща работна строителна площадка, не е ясна отговорността на всеки от двамата за евентуално получени дефекти“, се посочва още.
Каква е стойността до момента на пътя Мездра – Ботевград?
Направлението Мездра – Ботевград е с дължина от 33 км и е разделено на два лота. Единият е именно 20-километровата отсечка между Ботевград и Лютидол, а другият е между Лютидол и Мездра. Неговата дължина е 13.5 км.
Източник: АПИ
Припомняме, че свлачищата са по протежението на целия път и са констатирани още в началото на 2024 г. Въпреки това АПИ официално съобщи за тях, едва когато част от туко-що пуснатият път за движение започна да се руши.
През септември миналата година АПИ съобщи, че е сключила договор за укрепване на свлачищата по отсечката Мездра – Лютидол (13.5 км). Стойността бе над 63 млн. лв. и бе възложен на избрания през 2019 г. изпълнител на въпросния лот – обединение ДЗЗД „МБ Лот 2 – 2019“, в което влизат „Европейски пътища“, „Етерна кънстръкшън“ и словашката „Вахостав – С.К. ас“.
Първоначалната стойност на договора бе в размер на над 222.4 млн. лв. без ДДС. Той обаче също през години е подлежал на увеличение поради различни причини. Първото такова е през 2020 г., когато отново заради промяна на кръстовищата проектът се оскъпява с над 111 млн. лв., достигайки над 333.6 млн. лв. без ДДС.
Обединението има сключено споразумение и за индексация на строителството заради инфлацията, но към момента няма официално качена документация от АПИ дали реално са изплатени суми за това.
Въпреки това, математиката показва, че общата стойност на двата договора за целия 33-километров път е в размер на над 603.4 млн. лв. без ДДС. Това означава, че километър струва над 18.3 млн. лв.
Как ще се укрепват свлачищата при Ботевград – Лютидол?
Именно в процеса на строителство от страна на обединението „Геопът Лот 1“ „в участък 4 – пътен възел „Лютидол“, част от договорния обект, са установени свличания на скални и земни маси наличие на отслабени зони от нетипични сиво–черни почви в ниската част на изкопните откоси.“
Изготвено е идейно решение за засегнатите участъци със свлачищни процеси като са представени идейни разработки, но не е ясно дали на база на тях е пресметната крайната стойност на договора за укрепване от 57.2 млн. лв. без ДДС. В идейните решения са заложени следните проектни предложения:
- За свлачище VRC 27.44759.07 от км 175+310 до км 175+350: За трайното обезопасяване на пътния трафик укрепителната стена се надстроява със стоманени профили през 2 м, обединени като преграда с арматурни пръти и високоякостна мрежа;
- За свлачище VRC 27.44759.08 от км 175+440 до км 175+580: За реализация на укрепителната стена на междинно ниво се използват стоманени инжекционни IBO микропилоти и анкери. Анкерите за укрепителната стена са R51N с дължина 16 и 12 м и боркорона 110 мм. Следва да бъдат изпитани не по-малко от 3 бр. анкери с опънна сила превишаваща 30% изчислителното усилие в анкерите.
- За Свлачище SFO 07.62298-01 при км 176+550: Тук ще се изгражда полутунел за трайно гарантиране на безопасността на трафика. По тази причина полутунелът трябва да притежава качествата на трайна конструкция с добро естетично въздействие. За реализация на полутунела се използват сондажно-изливни пилоти ф1200 мм, монолитно изпълнение на долното и горно строене с анкери за гарантиране хоризонталната устойчивост на съоръжението.
- За Свлачище SFO 07.51946-01 от км 178+880 до км 179+070: Предвижда се изпълнение на предпазен облицован окоп за поемане на повърхностните води, както и берма с ширина 4 м. В проектната разработка е заложено изпълнение на укрепителна „джоб“ стена след бермата на окопа. Предвидена е с височина от 4,2 м до 5,75 м. Разделена е на ламели по 6 м като са предвидени барбакани Ф110 през 3 м. В участъка от км 179+000 до км 179+060 се предвижда по още една берма с ширина 8 м на дължина 50 м, а в участъка от км 178+900 до км 178+920 съгласно геоложките проучвания откоса е предвиден по-стръмен. Също така се предвижда изпълнение на предпазен защитен слой върху откоса с оглед осигуряване на стабилността му:
- За Свлачище SFO 07.51946-03 при км 179+530: Предвижда се изпълнение на укрепителната стена, за чиято реализация се използват стоманени инжекционни IBO микропилоти с достатъчно закотвяне позволяващо изпълнение на пътната конструкция и отводнителна система. Анкерите за укрепителната стена са R51N с дължина 15 м и боркорона 110 мм. По откоса използваните анкери са R38N с дължина 9 м;
- За Свлачище SFO 07.51946-02 при км 179+900: И в този участък, както в предходния се предвижда изпълнение на укрепителната стена, за чиято реализация се използват стоманени инжекционни IBO микропилоти с достатъчно закотвяне позволяващо изпълнение на пътната конструкция и отводнителна система.
При последващия етап на проектиране следва да се извърши прецизно инженерно-геоложко и хидроложко проучване.
Източник: Economic.bg