17.3 C
София
събота, 05 апр. 2025

OpenAI затвори най-големия в историята частен кръг на финансиране в технологиите

Най-четени

Още от същото

OpenAI обяви, че е привлякла 40 млрд. долара инвестиция, затваряйки най-големия в историята частен кръг на финансиране в областта на технологиите. Така създателят на ChatGPT вече се оценява на 300 млрд. долара, изпреварвайки куп други именити компании – пред нея остава само SpaceX със своята капитализация от 350 млрд. долара.

Привлеченият от OpenAI капитал надхвърля почти три пъти сумата, набрана преди това от частна технологична компания, според PitchBook. Японската SoftBank води кръга с 30 млрд. долара, а към нея се присъединява синдикат от други спонсори, включително основният инвеститор Microsoft, както и Coatue, Altimeter и Thrive.

OpenAI заяви, че планира да използва свежия капитал, за да „разшири още повече границите на изследванията в областта на изкуствения интелект“ и да разшири своята изчислителна инфраструктура, според публикация в блога. Очаква се около 18 млрд. долара от финансирането да бъдат използвани за проекта Stargate – съвместното предприятие между SoftBank, OpenAI и Oracle, което планира да инжектира 500 млрд. долара в AI инфраструктура в САЩ и да утвърди страната като лидер в областта на изкуствения интелект.

Интересно е, че привлеченото сега финансиране идва с уговорка. SoftBank заяви, че общата ѝ инвестиция може да бъде намалена до 20 млрд. долара, ако OpenAI не се преструктурира в организация с идеална цел до 31 декември.

Тази разпоредба засилва натиска върху OpenAI да извърши преобразуването в организация със стопанска цел – план, който се нуждае от благословията на Microsoft и главния прокурор на Калифорния.

Настоящата и необичайна хибридна структура на компанията включва ограничено партньорство с цел печалба, създадено през 2019 г. Първоначалната организация с нестопанска цел е контролиращ акционер и ще бъде отделена като независима структура, ако компанията успее да се преструктурира. Рисковите инвеститори на OpenAI са получили конвертируеми облигации, които ще се превърнат в капитал.

Най-голямата частна сделка преди кръга на OpenAI бе набирането на капитал от Ant Group в размер на 14 млрд. долара през 2018 г. След това се нареждат набирането на капитал от 12.8 млрд. долара от Juul Labs през 2018 г. и 10.8 млрд. долара от DiDi Global година по-късно, според PitchBook. След това идва кръгът от 10 млрд. долара на Databricks през декември и собственият кръг от 10 млрд. долара на OpenAI през 2023 г.

SoftBank и други инвеститори залагат на това, че експлозивният растеж на ChatGPT може да продължи. OpenAI заяви в понеделник, че ChatGPT вече има 500 милиона седмични потребители, в сравнение с 400 милиона през миналия месец. OpenAI също така очаква приходите да се утроят и да достигнат 12.7 млрд. долара до края на тази година.

Главният изпълнителен директор Сам Алтман написа в понеделник в публикация в X, че въпреки че стартирането на ChatGPT е било „един от най-лудите вирусни моменти, които някога съм виждал, и добавихме един милион потребители за пет дни“, днес компанията „добави един милион потребители (само) през последния час“.

Пазарът на генеративен изкуствен интелект е напът да надхвърли 1 трилион долара приходи в рамките на десетилетие. Компании от Google и Amazon до Anthropic и Perplexity се надпреварват да обявяват нови продукти и функции, особено след като надпреварата за създаване на „AI агенти“ се засилва.

Набирането на средства от OpenAI се случва точно след като CoreWeave стана първата компания за чист изкуствен интелект, която направи своя публичен дебют. След като намали цената си при първичното публично предлагане, акциите останаха без промяна през първия си ден на пазара в петък, а в понеделник спаднаха с повече от 7%.

Марк Клайн, главен изпълнителен директор на SuRo Capital и инвеститор в OpenAI, заяви по време на разговора за приходите на фирмата си по-рано този месец, че следващата вълна от очаквани IPO-та в портфейла му включва „в някакъв момент“ OpenAI.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации