Европейската комисия (ЕК) глоби 15 автомобилни производители, включително Volkswagen Group, Renault-Nissan и Stellantis, за създаването и участието в „най-дълго действащия картел“ за рециклиране на автомобили за скрап. Общият размер на глобата е 458 милиона евро.
Както се посочва в решението на Еврокомисията, от 2002 г. до 2017 г. общо 16 автомобилни компании и Асоциацията на европейските производители на автомобили (ACEA) са сключили споразумения, които противоречат на законите за конкуренцията.
По-конкретно, твърди Европейската комисия, компаниите са се съгласили да не плащат за рециклирането на автомобили, смятайки, че то вече е печелившо и няма нужда да възнаграждават рециклиращите. Те също така не разкриват кои компоненти в техните превозни средства могат да се рециклират или какви рециклирани материали са използвани в новите превозни средства.
VW ще плати най-голямата глоба – 127.7 милиона евро.
Това е рекорд за уреждане на искове на Еврокомисията от участници в автомобилната индустрия.
Глобата на Renault-Nissan, втората по големина, е 81 милиона евро, а на Stellantis – 75 милиона евро.
BMW ще трябва да плати 25 милиона евро, Toyota Motor – 24 милиона евро.
Друг член на картела,
Mercedes-Benz Group, не беше глобен, защото е информирал Европейската комисия за тайното споразумение.
ACEA, според Еврокомисията, е организирала срещи между представители на компанията, улеснявайки тайното споразумение. За това тя беше глобена с 500 000 евро.
Според решението на Европейската комисия всяко физическо или юридическо лице, пострадало от тайното споразумение, може да поиска отделна компенсация от производителите.
Източник: Banker.bg