Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е един от малкото регулатори, за които беше стартирана процедура за смяна на председателя с изтекъл мандат. Настоящият шеф Иван Иванов е на поста 5 години отвъд мандата си и самият той неколкократно призова депутатите да го сменят. Партиите в народните събрания в последните четири години не успяха да изпълнят конституционните си задължения да сменят членовете с изтекъл мандат.
Всъщност през 2022 г. беше направен опит и за няколко месеца имаше нов председател на КЕВР – Станислав Тодоров. Но тогава смяната беше направена по толкова юридически неиздържан начин, че Конституционния съд я отмени. И по спешност на поста трябваше да се върне Иван Иванов.
Сега кандидатите за председател са двама – Пламен Младеновски (ГЕРБ-СДС) и Меглена Русенова („Продължаваме промяната“) и те представиха визиите си за развитието на регулатора пред Комисия по енергетика в четвъртък
Мрежи и независимост
Мрежите и независимостта бяха основен фокус в изложението на Меглена Русенова. Тя бе атакувана от депутати от управляващата коалиция заради предишната си месторабота и заради голямата подкрепа, която получи от електроенергийния сектор в България. В момента тя е председател на Българската фотоволтаична асоциация (БФА).
Доверието в регулатора е ключово за неговото функциониране. КЕВР следва да упражнява своите правомощия така, че да приема справедливи, прозрачни и разумни решения“, категорична беше тя.
Русенова повтори, че независимостта е ключов принцип и основна предпоставка за доверието на пазара в енергийния регулатор.
По думите ѝ КЕВР разполага с правомощия да осъществява регулаторните си функции ефикасно и независимо. Тя смята, че на регулатора трябва да се осигури подходящ ресурс и да се финансира главно от националния бюджет.
Визията ѝ за структурата на КЕВР е да бъде максимално ефективна, отговаряща на дружествата, които регулира. Според Русенова КЕВР по искане на Народното събрание или по собствена инициатива трябва да предоставя становища и препоръки, по всички сектори, които регулира.
Кандидатът на ПП-ДБ смята, че за функционирането на електроенергийната система по устойчив начин ЕСО и електроразпределителните дружества играят основна роля. По думите ѝ инвестициите в преносната и разпределителната мрежа, включително трансграничната свързаност са от решаващо значение за вътрешния пазар на електрическа енергия, сигурността на доставките и стабилността на инвестиционната среда.
Тези инвестиции са нужни както за интеграцията на множеството нови производствени мощности и за търсенето на енергия, така в контекста, че производството от новите мощности в голяма степен се влияе от атмосферните условия и са с динамично променяща се генерация“.
Председателят на Комисията по енергетика Павела Митова (ИТН) попита Русенова как ще осигури независимост от частни и корпоративни интереси „при положение, че представлявате Иво Прокопиев във всички тези фирми“. Според депутата от ИТН за 24 часа в Комисията е постъпила подкрепа от много неправителствени организации, в които членуват всички ЕРП-та, търговци на ток и ВЕИ-та, и според нея тази подкрепа означава, че те очакват Русенова да е по-благоразположена към тях.
Кандидатът отговори, че всички нейни участия във фирми са прекратени през май 2024 г. По думите ѝ всеки може да направи своята справка за развитието на дружествата, които е управлявала, и да се запознае с тяхното развитие, което според нея подсказва, че тя може да управлява инвестиции, успешен бизнес и да реализира проекти.
Идеите, които развих с независимост и баланс на интересите, са в защита на потребителите“, категорична беше тя.
Кандидатите бяха попитани и за мнението им за либерализацията на пазара, която засега ще се случи окончателно от 1 януари 2026 г.
Либерализацията на пазара е твърде закъсняла, има създадено негативно обществено настроение, за което отговорност носят българските политически фигури“ сподели Русенова.
Според нея при въвеждане на либерализацията на пазара за крайни потребители – при нормална подготовка, време от страна на регулатора, на правителството и законодателната власт – интересите на крайните клиенти ще бъдат в по-голяма степен защитени, особено на уязвимите и енергийно бедните, отколкото в момента.
Мрежи и балансиране
В изложението си Пламен Младеновски, директор на дирекция „Електроенергетика и топлоенергетика“, раздели приоритетите по сектори – електроенергетика, природен газ и ВиК сектор.
Той започна с това, че е необходимо междуинституционално сътрудничество за определяне на посоката на развитие на енергийния сектор. Негов приоритет ще бъде и засилването на международното сътрудничество с европейските регулатори.
Младеновски бе категоричен, че електроенергетиката в следващите 5 – 10 години ще претърпи тотална трансформация, което поставя предизвикателства пред енергетиката като цяло.
По думите му КЕВР трябва да се съсредоточи в създаване на стимули за развитие и изграждане на гъвкави мощности.
Като първа стъпка той посочи споделянето на гъвкавите мощности на регионално ниво и по тази причина приоритет е възобновяването на работата на Балкански регулаторен форум, в който участват Гърция и Унгария.
Ние трябва да имаме еднакви политики по стимулиране на подобни гъвкави мощности, които са от значение за сектора и сигурността на системата като цяло“.
На въпрос как биха се стимулирали гъвкавите мощности, Младеновски отговори: „чрез по-висока цена за разполагаемост и по-високи плащания от страна на ЕСО към доставчиците на този вид услуга“. Той обясни, че от приходите от балансиращ пазар в ЕСО остава излишък от финансови средства, които се събират от балансиращ пазар и предвид изискването той да бъде финансово неутрален, следва те да се насочат към закупуването на разполагаемост, която е нужна за балансиращия пазар.
Кандидатът посочи либерализацията като предизвикателство и уточни, че за нея винаги се изтъкват първо минусите, като по-високата цена на електрическата енергия, която ще трябва да заплащат битовите клиенти.
Аз работя в КЕВР от 12 години и през целия този период съм бил „за“ либерализацията и съм изнасял множество презентации и лекции по темата“.
По думите му обстановката в региона е направила цените динамични, нестабилни и високи, затова и към настоящия момент може би процесът трябва да се забави.
В един момент пазарът ще се либерализира, защото е доказано, гледайки останалите пазари, че ползите са повече от вредите за битовите потребители. Но тя трябва да се случи в подходящия момент, с подходящия преходен период и адекватни механизми за подкрепа на битовите потребители“, каза още той.
Припомняме, че Младеновски беше кандидат за председател на КЕВР и през 2020 г., но се оттегли сам. Проправителствени медии пишат, че той е най-вероятният следващ председател на КЕВР, защото зад него стои мнозинството в Народното събрание.
Източник: Economic.bg