Пекин е предприел мерки, ограничаващи инвестиците на китайски компании в Съединените щати, което би могло да даде на китайското правителство по-голяма тежест в потенциални търговски преговори с администрацията на американския президент Доналд Тръмп, споделили запознати с въпроса лица с журналисти от агенция „Блумбърг“. Няколко клона на главната китайска планова агенция – Националната комисия за развитие и реформи (NDRC) – е получила инструкции през последните седмици да отлагат регистрациите и одобренията за фирми, които искат да инвестират в САЩ, допълват добре информираните източници.
Китай и преди е налагал ограничения на някои задгранични инвестиции по причини, свързани с националната сигурност и отлива на капитали, но новите мерки произтичат от съществуващото напрежение между двете най-големи световни икономики след обявената от Белия дом война на мита. Според последните официални данни, китайските инвестиции в САЩ са се равнявали на общо 6.9 млрд. щ. долара през 2023 година.
През последното тримесечие на 2024-а пък новите инвестиции от Китай в Северна Америка са били най-ниски за последните поне пет години, по данни на Rhodium Group.
Засега няма индикации, че съществуващите ангажименти на китайските компании на американска земя или на други места по света или пък китайските покупки и вложения във финансови инструменти, включително американски правителствени облигации, ще бъдаг засегнати от новите мерки, съобщават пожелалите анонимност лица. Няма официална информация какво точно е принудило NDRC да спре обработката на заявленията, нито колко дълго ще продължи паузата.
Фючърсните контракти на американските акции са потънали до най-ниските си за борсовата сесия равнища след съобщението на „Блумбърг“. Европейските фирмени книжа също са задълбочили спада си.
Финансовият свята очаква с нетърпение да разбере плановете на.Тръмп за т. нар. реципрочни мита за търговските партньори, които американският президент ще разкрие на 2 април от Розовата градина на Белия дом. Очаква се те да засегнат и Китай след издадения през февруари президентски меморандум за ограничаване на китайските разходи в технологичния, енергийния и други стратегически американски сектори.
Пекин вече е затегнал надзора върху задграничните инвестиции на националните компании след като рекордният отлив на капитали натисна надолу юана. Въпреки че последните рестрикции се отнасят най-вече за корпоративните вложения в Съединените щати, мярката може да внесе допълнителна несигурност за фирмите, които искат да прехвърлят производството си извън страната, за да заобиколят търговските бариери и да се справят със засилващото се глобално противопоставяне.
CK Hutchinson Holdings е показателен пример за това колко трудни са условията за компаниите, попаднали под кръстосан огън. Регистрираният в Хонконг конгломерат на милиардера Ли Кашин продаде през март карго-терминалите и активите си в 43 пристанища, включително и две в Панама, на консорциум, оглавен от американската мултинационална инвестиционна компания „Блек рок“, за 19 млрд. щ. долара в брой. Сделката ядоса китайските управляващи, които разпоредиха на държавните фирми да спрат всякакъв вид ново сътрудничество с дружества, свързани с Ли Кашин и неговото семейство.
Последните данни на китайското Министерство на търговията показват, че инвестициите на местни компании в Съединените щати са намалели с 5.2% през 2023-а въпреки 8.7-процентния им ръст във всички задгранични юрисдикции. Кумулативният дял на китайските вложения на американска земя е едва 2.8% от общото количество в края на 2023-а.
Китайските фирми, които планират задгранични инвестиционни проекти, трябва да внесат заявления и да преминат през процедури на одобрение от Министерството на търговията, NDRC и от Държавната агенция за валутна търговия към Държавния съвет.
Източник: Banker.bg