17.3 C
София
събота, 05 апр. 2025

МРРБ обеща до месец да започне санирането на първите блокове по ПВУ

Най-четени

Още от същото

До месец трябва да започне активна работа по санирането на блоковете, одобрени по първия етап на програмата, която се финансира със средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Това заяви зам.-регионалният министър Дора Янкова на среща с Камара на строителите в България.

Общо 753 блока са одобрени за саниране по първия етап, при който се отпуска 100-процентов грант. Инвестицията е в размер на 1.1 млрд. лв.

Приоритетът в момента е общините да изберат изпълнители и строителите да започнат работа.“

По думите на Янкова 638 проекта вече са със сключени договори, а 118 са в процедура по подписване. В момента върви активен диалог с общините за приключване на обществените поръчки и започване на строителния процес, тъй като до 30 юни 2026 г. всичко трябва да е готово и да бъде отчетено.

Това обаче е различен краен срок за завършване на санирането. Само преди няколко седмици Дора Янкова коментира, че дейностите по саниране трябва да приключат най-късно до април, за да може след това да има време за отчитане и финализиране на документацията. Крайният срок за усвояване на средствата, заложен в ПВУ, е август 2026 г.

Дотогава обаче изглежда почти нереалистично да бъдат санирани над 700 блока. Още по-нереалистично е, ако към тези блокове се добавят и проектите, които са класирани на втория етап на програмата. При нея етажната собственост осигурява 20% съфинансиране. Наскоро стана ясно, че процедурата всъщност няма да отпадне от ПВУ, въпреки че е рискова, а ще се направи всичко възможно и класираните 282 блока да бъдат санирани със средства по ПВУ.

От Камарата на строителите увериха зам.-министъра, че фирмите и доставчиците имат готовност за включване в процеса и че могат веднага да започнат работа, като препоръчаха някои бързи законодателни промени, които да облекчат работата на общините и на изпълнителите, се посочва в прессъобщението на министерството. Не се уточнява обаче какви са тези законодателни промени.

Янкова информира, че тъй като има много мобилизирана енергия сред сдруженията на собствениците и общините и над 800 жилищни сгради са с подготвени документи за саниране, те ще могат да участват по втората национална програма за енергийна ефективност, за която са осигурени средства до 2030 г. Не е ясно какви точно са тези 800 сгради, тъй като под чертата от първия етап останаха некласирани над 2100 проекта.

Припомняме, че правилата на Националната програма за саниране, която залегна и в Бюджет 2025 г., все още не са разписани.

Предвиденият ресурс за периода 2025 – 2029 г. е 2.5 млрд. лв. За тази година са заложени едва 50 млн. лв., за 2026 г. – 200 млн. лв., за 2027 г. – 800 млн. лв., за 2028 г. – 800 млн. лв. и за 2029 г. – 650 млн. лв.

Парите ще се осигурят поетапно, според напредъка при реализацията на програмата. Отново Българската банка за развитие (ББР), както беше с националната програма от 2015 г., ще има главна роля, тъй като тя ще тегли държавен заем, ще сключва споразумения с кметове на общини. Те ще правят обществените поръчки за избор на изпълнители. След това ББР ще отпуска заем на общината, а когато блокът е напълно саниран, държавата ще връща парите на ББР.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации