4 C
София
събота, 05 апр. 2025

Столична община съживява Драгалевския лифт, ако Симеоновският не заработи

Най-четени

Още от същото

Витоша отново да е място, където софиянци да спортуват и да прекарват пълноценно време – това е в основата на представения в сряда проект „Визия за Витоша“ на столичния кмет Васил Терзиев. Той очерта пет стълба, по които да се работи, за да се случи това. 

Голямата болка на софиянци

Като голямата болка на софиянци Терзиев визира лифтовете на Витоша, които последните години спират работа. Той припомни, че предизвикателство е, че те не са концесия, не са на общината – те са приватизирани и са собственост на частен инвеститор, което изисква да има добър диалог, ако искаме да се случат по-бързо нещата. От няколко години те са собственост на водеща фирма за изкуствен свят и съоръжения „ТехноАлпин“, каза той. 

До момента инвеститорът е заявил намерение да инвестира 100 млн. евро в проекта за Симеоновския лифт и по думите на Терзиев имат идеи, но се очаква те да постъпят официално в общината, за да се задвижи процесът.

Ако няма енергия и желание да се реализира План А, План Б за общината е да премине към реализацията и обновлението на Драгалевския лифт“, каза той, но уточни, че това ще се случи с план и средства на общината.

Терзиев се надява на реализацията на План А, тъй като вижда проекта за Симеоновският лифт като важен. Там се работи се създаването на интермодален хъб, за голям буферен паркинг, автобусно депо, трамвай и градския транспорт, включително и метро, което да стига до там и да позволи да тръгнеш към Витоша с лифт с голяма капацитет, слизайки от удобния градски транспорт, за да се насърчат хората да не ползват автомобилите.

Кметът допълни, че се надява „ТехноАлпин“ да входират следващите месеци инвестиционните си намерения, „за да може софиянци отново да се радват на качествен зимен туризъм и да се приближим до тази визия, която е имало затова какво можем да бъдем“. Терзиев даде срок до лятото, за да се задейства проектът. 

Развитие на спортове

Ясно е, че „Витоша“ не може да бъде огромен ски курорт и в нашите глави не трябва да бъде, но може да бъде уреден с перфектни условия за ски, с много добър достъп, който да даде на малките членове на нашия град възможност да се научат и заобичат тази планина.

Според Терзиев, когато се говори за визия той си представя компактна ски зона, която да се побира в текущите параметри.

Други дейности, които Терзиев иска да се развият са свързани с колоезденето – как да се осигури нужната инфраструктура, как да се направят пътеки и да се разделят за пешеходци и колоездачи, за да не си пречат различните потоци. Терзиев иска и повече състезания да се организират на Витоша и дори тя да бъде домакин на престижни международни състезания.

Друг спорт, към който „Визията за София“ трябва да погледне е парапланеризмът – при него трябва да се регулират площадките за излитане и местата за кацане.

Анализ се прави и на хижите в планината, като са картирани всички хижи собственост на столична община и какво да се направи, за да се вдъхне живот на занемарените.

Всичко което ние правим е свързано с концепцията, че на Витоша не трябва да се строи, трябва да оправим това, което има, да го реновираме. Имаме достатъчно, имаме голям град, просто трябва да направим връзката между града и планината“.  

Третата важна точка в плана е да се опази природата в планината. Терзиев смята, че какъвто и туризъм да практикуваме в планината, както и да стигаме до нея, трябва задължително да знаем какво да направим, за да не я съсипем.

И все пак столичният кмет беше категоричен, че „не може да заместим индивидуалната отговорност на всеки един човек, който се качва в планината“.

Чия е отговорността?

Терзиев описа отговорността като една „неподредена картинка“.

Природен парк „Витоша“ попада в територията на четири общини като най-голям процент е на Столична община. Терзиев каза, че дори на него му е отнело време да разбере кой за какво отговаря.

Столична община, към която всеки гледа, отговаря за – градския транспорт, за почистването на пътя, по който той се движи и за градоустройството“, уточни той.

Столичният кмет допълни, че за всичко останало в планината отговарят – горски територии пътищата са под шапката на Министерство на земеделието и храните, Изпълнителната агенция за горите и Югозападното държавно предприятие. Законът за горите също е при ресорното министерство и парламента. Дирекция на природен парк „Витоша“ отговаря за контрола и спазването на плана за управление на Витоша и е при Министерство на околна среда и водите. РИОСВ е ключово, защото то контролира защитените територии и др.

Частните собственици на територията също не са никак малко – хижи, лифтове, ски съоръжения, обясни той.  

За да се случи нещо хубаво, ние трябва да развържем тези неща и то на широката общественост, за да може да ни държи отговорни“.

Терзиев каза още, че иска от тази неподредена картинка да се случи такава, в която всички работят заедно, но за да се случат тези неща е нужна съвместна координирана работа.

Затова и Столична община ще търси възможност за участие в бъдещото управление на инвестиционното дружество.

За да може ние да бъдем гарант, затова че планината ще се развива по най-правилния начин“.

Бързи проекти

Ключови инициативи, които Столична община е планирала още тази година са – „Пътеки на гражданите“, както и изграждането на т.нар. „зелен коридор“ – или мост по река „Драгалевска“.

Общината иска да реализира проекта за наблюдателна площадка на Копитото, която Терзиев определи като една от любимите точки на софиянци.

Терзиев анонсира и нов сайт Vitosha.me, в който да бъдат публикувани програми и проекти за развитието на планината. В него ще се публикува и пътна карта, която разписва всички ключови дейности, които трябва да се случат, кой отговаря за тях и кога трябва да се случат.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации