Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) планира да инвестира 1 млрд. евро през 2025-а в енергийния сектор на Украйна, чийто съоръжения бяха разрушени от руските атаки.
„Енергийната сигурност е най-важната“ област , каза на репортери в Киев вицепрезидентът на кредитора Матео Патроне. Патроне припомни, че ЕБВР вече е превела 2 млрд. евро на украинското правителство след началото на пълномащабната руска инвазия през 2022-а. И добави, че финансирането ще се увеличи „значително“ през тази година.
Руските удари са разрушили или повредили половината от енергийните мощности на Украйна през миналата година след пораженията на преносните съоръжения, довели до прекъсвания на електрозахранването в цялата страната. Разпоредените от Кремъл атаки са насочени и срещу украинската газова инфраструктура, включително и добива на природен газ, което принуди Киев да увеличи покупките на гориво за следващата зима.
ЕБВР прехвърля подкрепата си от преносните съоръжения към генерирането на енергия, защото то беше „особено уязвимо през миналата година“, коментира Патроне.
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп напира да постигне спиране на огъня между Русия и Украйна навреме, в чест на стоте си дни на власт. Но дори ограниченото примирие, което трябваше да спре ударите срещу енергийната инфраструктура, договорено с посредничеството на американците през март, не се спазва. И двете страни се обвиняват взаимно, че го нарушават.
ЕБВР обяви през януари, че предвижда банковите инвестиции в Украйна до са в размер на 1.5 млрд. евро през 2025-а.
Кредиторът предостави през декември 2024-а заем от 180 млн. евро на украинската държавна железопътна компания за инсталирането на 270 мегавата децентрализирани, захранвани с газ малки герериращи мощности, които да компенсират част от недостигащата енергия. Освен това банката има споразумение да кредитира с 80 млн. евро държавна фирма за петрол и газ, с които да се финансира доставката и инсталирането на общо около 100 мегавата от подобни генератори.
Украинският премиер Денис Шмихал обяви на 26 март, че страната му очаква ЕБВР да отпусне заем от 270 млн. евро на енергийната компания „Нафтогаз“, за да помогне за покупката на природен газ за следващите два отоплителни сезона.
Кредитната институция също се включва, за да замени оттеглената подкрепа на Американската агенция за международно развитие (USAID) за техническа помощ, посочва Патроне. За целт банковото ръководство обмисля да назначи повече служители, които биха могли частично да компенсират създалата се ситуация.
Източник: Banker.bg