Наложените по-високи вносни мита от американския президент Доналд Тръмп са „голям удар за световната икономика“, но Европейският съюз е готов да отговори с контрамерки, ако преговорите с Вашингтон се провалят.
Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в четвъртък, след като коментираните от месеци американски мита влязоха в сила, пише Reuters.
По думите ѝ ЕС вече завършва първия си пакет мита на стойност до 26 млрд. евро за американски стоки, който ще бъде представен до средата на април. Те ще са в отговор на митата на САЩ върху стомната и алуминия, които влязоха в сила на 12 март.
Подготвяме се за по-нататъшни контрамерки в защита на нашите интереси и бизнеса ни, ако преговорите се провалят“, каза Фон дер Лайен в четвъртък.
Тя не даде повече детайли за последващите стъпки на ЕС.
Ден по-рано Тръмп обяви минимален налог от 10% върху повечето стоки, внасяни в САЩ, но с по-висока ставка от 20% за ЕС.
Говорител на френското правителство каза, че допълнителни мерки за по-широк набор от стоки и услуги ще влязат в сила в края на април. По думите ѝ все още нищо не е сигурно, но услугите, по-конкретно цифровите, вероятно ще бъдат на фокус.
Италианският премиер Джорджа Мелони каза късно в сряда, че ЕС ще се стреми към сделка със САЩ, за да се избегне търговска война, но не изключи „адекватен“ европейски отговор.
В тази търговска война Брюксел има по-малко мишени, в които да се цели, тъй като вносът на САЩ в ЕС е 334 млрд. евро през 2024 г. спрямо отчетените 532 млрд. евро износ към САЩ. Европа няма да е склонна и да се прицели към американския внос на петрол и газ, който съставлява 10% от общия, или 10-те процента фармацевтични продукти.
Таргетиран отговор
Игнасио Гарсиа Берсеро, част от мозъчния тръст Bruegel и бивш главен преговарящ на ЕС за търговско споразумение между САЩ и ЕС, заяви, че Европа има нужда от по-умен, таргетиран отговор. Според него ЕС може да използва много по-широки контрамерки, които биха могли да ограничат достъпа на американските компании до търговете за обществени поръчки на ЕС или до пазарите на услуги в ЕС от финансови до технологични.
Налогът за ЕС е 39%, докато според данните на Световната търговска организация (СТО) средният налог на ЕС е 5%. Според Еврокомисията обаче средното ниво на митата за стоките, търгувани между САЩ и Европа, е около 1% и за двете страни.
Ставката на ЕС за автомобили от 10% е над тази на САЩ от 2.5%, но САЩ налагат 25% мита върху вносните пикапи, най-големият сегмент от автомобилния пазар в САЩ.
Фон дер Лайен каза, че дълбоко съжалява за хода в САЩ и предупреди за „огромни последици“ за световната икономика. Тя обаче изрази съгласие с Тръмп, че други са се възползвали от глобалните търговски правила и изрази готовност да подкрепи усилията за реформирането им.
Не е твърде късно да се отговори на опасенията чрез преговори“, каза тя.
В сряда управителят на Европейската централна банка Кристин Лагард също изрази своите опасения от митата, докато по-рано тази седмица ръководителят на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева прогнозира, че те нямат да имат „драматично отражение“ поне за момента.
Източник: Economic.bg