6.8 C
София
събота, 05 апр. 2025

Докъде е процедурата с финансираните по ПВУ батерии?

Най-четени

Още от същото

Националната инфраструктура за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници (RESTORE) все още е в процедура на оценка дали и как ще бъде реализирана. Това става ясно от отговор на въпрос на енергийния министър Жечо Станков от депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев.

В момента е в процес и анализ на риска и намиране на оптимално решение по отношение на тази инвестиция, включително по отношение на бюджет и реалистични резултати от изпълнението ѝ“, се казва в отговора на министъра.

Става въпрос за процедурата за батериите за съхранение на ток от ВЕИ по Плана за възстановяване и устойчивост, която беше отворена за кандидатстване още миналото лято и към която имаше огромен интерес. По нея бяха подадени 151 предложения на обща стойност близо 5 млрд. лв., а бюджетът ѝ е 1.154 млрд. лв.

Кандидатурите бяха обявени още в началото на декември миналата година, но движение по процедурата близо четири месеца по-късно няма. Проблем остава срокът, в който трябва да се реализират инвестициите в батерии – те трябва да са готови до края на лятото 2026 г. и към днешна дата за изпълнението им остава малко повече от година, а все още класиране не е обявено.

Още преди десет дни Economic.bg изпрати въпроси до Министерство на енергетиката относно процедурата, но от там не пожелаха да коментират предвид това, че все още се правят анализи по нея.

Мярката RESTORE се финансира по компонент „Нисковъглеродна икономика“ от Националния план за възстановяване и устойчивост, а целта ѝ е да осигури възможност за значително увеличаване на дела на енергията от възобновяеми източници в енергийния микс на страната, като едновременно с това се изгради и необходимата инфраструктура за нейното съхранение.

С парите по мярката се очакваше да бъдат въведени в експлоатация съоръжения за съхранение на ток с поне 3000 MWh капацитет, но заради по-ниските цени на батериите можеше да надхвърли 5 – 6 хил./MWh.

Кои проекти отпадат по ПВУ?

Преди близо десет дни вицепремиерът Томислав Дончев представи три списъка с проекти по ПВУ – отпадащи, рискови и такива, които могат да се реализират

Както вече стана ясно проектите в сектор „Енергетика“, които са оценени като високорискови, тъй като няма да успеят да влязат в срока август 2026 г., са два – „Пилотен проект за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия от геотермални източници“ (термопомпи) и инвестицията „Схема за подпомагане на пилотни проекти за производство на зелен водород“.

МЕ допълва, че инвестициите са приоритетни и затова са включени в програма за проекти, които може да бъдат финансирани със средства от Модернизационния фонд за 2025 – 2026 г. Допълнителна информация кога ще бъдат активирани парите за България по него няма. По Фонда страната ни има достъп до над 550 млн. евро безвъзмездни средства за енергийни проекти.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации