9.5 C
София
събота, 05 апр. 2025

S&P 500 олекна с грубо 1.7 трлн. долара в началото на борсовата търговия на 3 април

Най-четени

Още от същото

Базовият щатски борсов индекс S&P 500 загуби грубо 1.7 трлн. щ. долара от пазарната си оценка в началото на борсовата сесия на 3 април заради паническите продажби на инвеститорите, изплашени, че обявените от президента Доналд Тръмп реципрочни мита ще потопят икономиката на Съединените щати в рецесия.

Най-сериозни са пораженията в компаниите, чиито ваериги за доставки са най-силно зависими от задграничните доставки. Котировките на акциите на „Епъл“, който произвежда по-голямата част от продаваните на родна земя устройства в Китай, слязоха с около 8% след първия борсов звънец. А фирмените книжа на Lululemon Athletica и Nike, които имат тесни производствени връзки с Виетнам, потънаха с 10 процента. Акциите на търговските вериги „Уолмарт“ и „Долар трий“, чиито магазини са пълни със стоки, внесени от чужбина, пък поевтиняха, съответно с около 2% и с почти 11 процента.

S&P 500 е напът да отчете най-дълбокия си срив от 2022-а насам. Грубо 70% от компаниите, чиито акции са включени в състава на базовия индекс, се търгуваха на по-ниски стойности 35 минути след откриването на борсовата търговия в Ню Йорк, а почти половината от книжата на неговите 500 фирми бяха загубили поне 2% от пазарната си оценка.

Анализатори от бранша коментират, че почти никой не е бил помилван по време на борсовия срив, който де факто цели да минимизира риска в портфейлите на инвеститорите.

Обхватът и големината на налозите застрашават с пробиви глобалните продоволствени вериги и имат потенциал да охладят растежа и да повишат инфлацията. Освен това все още не е ясно да се прецени с точност как тези мита ще засегнат корпоративните печалби.

Например, ако „Епъл“ реши да поеме изцяло скока на разходите, произтичащи от митническите ставки за Китай, брутният марж на печалбата може да намалее с 9%, пресмятат анализатори на „Ситигруп“.

Планът от реципрочни мита на Тръмп е еквивалентен на най-голямото увеличение на данъците от 1968-а насам, посочва в анализ за клиентите си Майкъл Фероли – икономист в „Джей Пи Моргън Чейз“. И може да добави 1.5% към предпочитания инфлационен показател на Федералния резерв – ценовия индекс на персоналните потребителски разходи. Фероли отбелязва, че „само това въздействие може да тласне икономиката в опасна близост до рецесия“, при тгова „преди да се отчетат допълнителните поражения върху брутния износ и инвестиционните разходи“.

И други полупроводникови и индустриални компании също бяха засегнати от борсовия срив. Philadelphia Semiconductor Index потъна с почти 6%, а пазарните оценки на Nvidia, Broadcom и Micron Technology загубиха по над 5% всяка. Акциите на „Кетърпилар“ и „Боинг“, които имат сериозни заявки от Китай, пък поевтиняха с поне 5 процента.

В 17.52 ч. българско време на 3 април S&P 500 се котираше за 5423.53 пункта – спад с 4.36 процента. NASDAQ Composite пък беше загубил 5.84% от пазарната си оценка към 18.07 ч. българско време.

Тези стойности на S&P 500 доближават индекса до точката на навлизане в низходящ тренд. По оценка на анализатори, 5300 пункта е краткосрочната целева стойност на индекса, но ако неизвестността около митата продължи или преговорите с търгвските партньори не потръгнат, рискът от пробив на ниво 5000 става реален.

Техническите анализатори посочват, че ако „кота 5500“ не удържи, има реален риск за спад до диапазона 4900 – 5300 пункта, с ключово равнище на подкрепа 5119.26.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации