21.8 C
София
неделя, 20 апр. 2025

Отнемането на хумусен слой не е строителство, обяснява регионалният министър Иван Иванов на свой предшественик

Най-четени

Още от същото

Отнемането на хумусен слой не е строителство. Така накратко може да се обобщи отговорът на регионалния министър Иван Иванов на основния въпрос, с който бе поискано изслушването му от народния представител от МЕЧ – Виолета Комитова.

То бе по повод издаденото от министър Иванов разрешение за строеж №6 от 4 февруари 2025 г. за част от ЛОТ 4 на автомагистрала „Хемус“.

По-конкретно разрешителното е за участъка от края на пътен възел Плевен (пресичане с път II-35) до път III-301, включително пътен възел Летница от км 139+340=137+911.52 до км 167+572=166+144.09 – или за общо 15 километра.

Виолета Комитова, която бе регионален министър в двата служебни кабинета с премиер Стефан Янев (от 12 май 2021 г. до 13 декември 2021 година), искаше да разбере дали е намерено решение на всички проблеми, свързани с незаконното строителство в участъка, за който министър Иванов е издал разрешението за строеж. По-конкретно тя имаше предвид, че от 5 км от въпросния участък е извършено незаконно отнемане на хумусен слой.

Регионалният министър обясни, че е издал разрешението за строеж № 6 след подадено заявление от АПИ съгласно договор от 20 декември 2018 г., който е сключен с Агенцията като възложител и с “Автомагистрали” като изпълнител.

Към настоящия момент за въпросния участък от ЛОТ 4 това е вторият подобен документ. Първото разрешително е издадено на 16 декември 2024 г. и е свързано с така наречените инженерни мрежи – реконструкция на преносен газопровод, на електропроводи 20 киловолта и на напоителен тръбопровод.

Иванов подчерта, че при издаването на разрешителното са спазени всички устройствени процедури и са събрани всички необходими документи. Във връзка с питането на Виолета Комитова за отнетия хумусен слой, регионалният министър отговори, че за него не се изисква разрешение за строеж и заради това казусът не може да бъде класифициран като незаконен строеж. За по-голяма яснота Иванов прочете дефиницията за строеж от Закона за устройството на територията.

Виолета Комитова не остана доволна от отговора му и коментира: “Министърът иска да ни каже, че аз мога да вляза в неговия двор с един багер, да отнема хумуса и това няма да е незаконно строителство“.

Депутатът от МЕЧ поясни, че във връзка с тази незаконна дейност – отнемането на хумусен слой – е имало съставени констативни протоколи, в които е било записано, че има констатирано фактическо незаконно строителство. По-късно въз основа на въпросните протоколи – през 2023 г. – от Дирекцията за Национален Строителен Контрол (ДНСК) предявяват финансови претенции към държавното дружество “Автомагистрали” и към няколко частни компании – подизпълнители – за сума от по 5 000 лева.

Въпросните претенции отпаднали в съда, тъй като по думите на Коритарова ставало въпрос за строители под прикритие, които реално имали договори само за доставка на материали.

Министър Иванов продължи да защитава тезата, че отнемането на хумусен слой не е строителство. Той обяви и че заместник-министър на Виолета Коритарова е взел видеозапис, направен от фирма Mapex, с който е документирано състоянието на участъка – предмет на спора им, и от който се вижда, че има отнет хумусен слой, но не и незаконно строителство.

Ваш заместник-министър го е взел, има протокол, че той се е подписал, че го е взел, но не го е върнал“, уточни министър Иванов.

При последвал въпрос за броя на хората, загинали през последните четири години при катастрофи в участъците от Ябланица – Плевен – Русе и между Ябланица – Велико Търново, министър Иванов отговори, че става въпрос за 84 души.

Попитан защо срокът на строителните дейности в участък от 15 км е три години – също толкова, колкото и за друг участък от магистрала “Хемус” с община дължина от 28 км, министърът обясни, че причината са големият брой инженерни съоръжения – общо 17, като те включват надлези, подлези, площадки.

В края на изслушването регионалният министър бе попитан и за стойността на целия договор за Лот 4. Той припомни, че той е сключен за 212.3 млн. лева, като по него няма индексации. Има допълнителни споразумения, които са на стойност 9.046 млн. лева, но по тях не са изплатени никакви изплатени суми.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации