9.5 C
София
събота, 05 апр. 2025

Премиерът и двама от министрите ежедневно се борят с ЕК за 35 нови мотрисни влака, призна един от вицепремиерите

Най-четени

Още от същото

Ежедневно се борим – с помощта на Росен Желязков и Томислав Дончев – за въпросните 35 нови мотрисни влака, така че общият брой на новите влакове да достигне 60 и поне за пътническите превози да сме покрили над 80% от нуждите, които има страната.“ Това призна вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на парламентарния контрол, имайки предвид опитите на кабинета да убеди Европейската комисия да ни предостави парите по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), с които да обновим подвижния жп състав.

Караджов уточни, че след като тези нови влакове пристигнат – след август 2026 г. – ще имаме много по-високо ниво на безопасност в жп транспорта, тъй като всички те ще са оборудвани с ниво 2 на системата за сигурност, която предотвратява всякакви катастрофи. Причината – те ще разполагат със софтуер, който няма да им позволи да се приближат на по-малко от 600 метра един от друг.

Транспортният министър обясни, че досега по НПВУ имаме поръчани само 20 нови мотрисни влака, а за въпросните вече споменати 35 още се изчаква становището на Европейската комисия. Отделно има други 5 мотрисни влака, добавени към сигурните 20, които засега ще се финансират по „Транспортна свързаност“, но в момента, в който ЕК даде своето разрешение, и те ще бъдат закупени с пари по НВПУ, с цел да се освободят средства за други мерки за жп транспорта по програмата за свързаността. Така, в най-добрия случай, Караджов обяви, че се очакват 60 нови влака, закупени по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).

Преди това Петър Петров от „Възраждане“ цитира медийни пубикации, според които вместо със средства по НПВУ новите влакове за БДЖ ще се закупуват с държавни средства. По-конкретно Петров уточни, че става въпрос за 9 маневрени локомотива от русенската комапиня „Експрес сервиз“, които ще струват 10.5 млн. лева без ДДС, и за 20 мотрисни влака от „Шкода“ за над 511 млн. лева без ДДС.

На следващо място Петров се позова на медийни публикации, според които Министерството на транспорта ще осигури нови 35 влака – всеки един с до 200 места, на стойност 1 млрд. лева, като тези пари ще бъдат осигурени от държавния бюджет. Поръчката включвала и поддръжка за 15 години, а изпълнител, по думите на депутата от „Възраждане“, ще бъде консорциумът „Булему“. Очаквало се въпросните 35 нови влака да пристигнат в периода между октомври 2026 и юли 2027 година.

Министър Караджов не коментира изнесените конкретни данни. Той се спря на сигурната поръчка за 20 мотрисни влака, които ще започнат да идват по точен график от април 2026 г. до август 2025 г. и ще са производство на „Шкода“. Към тях ще са и добавени още 5 – с финансиране по „Транспортна свързаност“, като всички те ще са 4-вагонни с около 220 места в тях.

Транспортният министър добави, че ако ЕК разреши парите по НПВУ, в резултат на което се сключи и следващият договор, за който има спечелил участник, то това означава, че до август 2026 г. ще дойдат още 12 влака – 6-вагонни с 330 места, произведени от „Алстом“ от Франция. А ако бъде подписан и още един договор, то до юли 2027 г. ще дойдат и останалите 23 влака.

Министърът обясни, че новият подвижен жп състав по НПВУ ще бъде държавна собственост и крайният получател на инвестицията ще е Министерството на транспорта и съобщенията. Съответно то ще ги предоставя на следващия оператор по договора за обществена услуга за превоз на пътници, за който предстои да бъде проведен конкурс малко по-късно през 2025 година. След изтичането на срока на договора, операторът ще бъде задължен да върне използваните влакове.

Тъй като депутатът от „Възраждане“ Петър Петров е избран от област Монтана, той се интересуваше за влаковете от неговия избирателен район. Министър Караджов го успокои, че техният брой няма да бъде намален и ще се запази движението на 9 чифта влака дневно, свързващи Монтана и Бойчиновци, на още три чифта, които са от и до Берковица, както и на други 11 чифта влака дневно, осигуряващи връзка между Брусарци и Лом.

По отношение на това какви мерки са били взети, за да не се допускат жп катастрофи, Гроздан Караджов обясни, че те са били два типа – спешни и дългосрочни.

Като спешна мярка вече е забранено минаването на така наречения червен светофор. Преди нареждането на министър Караджов, това се е допускало, тъй като имало много участъци в ремонт, които се разкачали от системата на безопасност и за тях следели диспечери. Сега вече за преминаването на червен светофор се изисква специално разрешение – или така наречената писмена бележка.

Като втора спешна мярка министър Караджов разпоредил началниците на гари да не дават повече нощни дежурства, тъй като това се отразило негативно на концентрацията им. Не на последно място са въведени така наречените индустриални клонове, така че когато в нарушение влакове тръгнат от второстепенната към главната линия, те да бъдат умишлено дерайлирани с цел да не предизвикват катастрофа.

По отношение на дългосрочните мерки, министър Караджов обяви, че се предвижда поставяне на камери в кабините на машинистите, както и смяна на системата за безопасност на движението по жп инфраструктурата, за която обаче той предупреди, че е много скъпа и изисква милиарди.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации