Пазарната стойност на изкуствения интелект се очаква да достигне 4.8 трилиона долара до 2033 г., но според Агенцията на ООН за търговия и развитие ползите от тази технология остават силно концентрирани в тесен кръг държави и компании.
В доклад, публикуван в четвъртък, UNCTAD заяви, че пазарната капитализация на изкуствения интелект ще се равнява приблизително на размера на икономиката на Германия, като технологията предлага повишаване на производителността и стимулира цифровата трансформация.
Агенцията обаче изрази и загриженост относно автоматизацията и предупреди, че AI може да засегне 40% от работните места в света. Освен това по своята същност технологията не е приобщаваща, което означава, че икономическите ползи от нея остават „силно концентрирани“, се казва още в доклада.
Позитивите от автоматизацията, движена от AI, често са в полза на капитала, а не на труда, което може да увеличи неравенството и да намали конкурентното предимство на евтината работна ръка в развиващите се икономики“, се казва в доклада.
Потенциалът на изкуствения интелект да предизвика безработица и неравенство е отдавнашен проблем, като МВФ отправи подобни предупреждения преди повече от година. През януари Световният икономически форум публикува констатации, според които цели 41% от работодателите планират да съкратят персонала си в области, в които AI може бъде използван вместо тях.
Докладът на UNCTAD обаче подчертава и неравенството между държавите, като данните на ООН показват, че 40% от глобалните корпоративни разходи за научноизследователска и развойна дейност в областта на AI са концентрирани сред едва 100 фирми, основно в САЩ и Китай.
Освен това в доклада се отбелязва, че водещи технологични гиганти като Apple, Nvidia и Microsoft – компании, които могат да се възползват от бума на AI – имат пазарна стойност, която се равнява на брутния вътрешен продукт на целия африкански континент.
Тази доминация на AI на национално и корпоративно равнище заплашва да задълбочи технологичните различия, като остави много страни в риск от изоставане, смята UNCTAD.
Препоръки на ООН
В доклада се посочва, че изкуственият интелект не е свързан само със заместване на работни места, а също така може да „създаде нови индустрии и да даде повече възможности на работниците“ – при условие че има адекватни инвестиции в преквалификация и повишаване на уменията.
Но за да не изостанат развиващите се страни, те трябва „да имат място на масата“, когато става въпрос за регулиране на AI и етични рамки, се изтъква в доклада.
В доклада си UNCTAD отправя редица препоръки към международната общност за стимулиране на приобщаващия растеж. Те включват механизъм за публичност, споделена инфраструктура за AI, използване на AI модели с отворен код и инициативи за споделяне на знания и ресурси в областта.
Под „отворен код“ обикновено се разбира софтуер, чийто изходен код е свободно достъпен в интернет за евентуално модифициране и разпространение.
AI може да бъде катализатор на прогреса, иновациите и споделения просперитет – но само ако държавите активно определят траекторията му“, се казва в заключението на доклада.
„Стратегическите инвестиции, приобщаващото управление и международното сътрудничество са от ключово значение, за да се гарантира, че AI ще бъде от полза за всички, а не че ще засилва съществуващите разделения.“
Източник: Economic.bg