Едни от най-сериозните и животозастрашаващи заболявания днес са различните форми на рак на кръвта, сред които левкемия, лимфом и множествен миелом. Наред с тях, и някои доброкачествени хематологични състояния, като таласемия, също са сериозен медицински проблем. Когато медикаментозното лечение, химиотерапията, лъчетерапията или хирургията не са достатъчни, трансплантацията на костен мозък се превръща в единствената възможна алтернатива, посочва онкохематологът проф. Сирет Ратип от болница Acibadem в Истанбул.
Отделението за трансплантация на костен мозък на Acibadem в Турция съчетава медицинска експертиза, съпричастна грижа и най-съвременни технологии, за да осигури безопасно и ефективно лечение както за възрастни, така и за деца.
Какво представлява трансплантацията на костен мозък?
Трансплантацията на костен мозък, известна още като трансплантация на стволови клетки, е доказан метод за лечение на определени видове рак на кръвта, доброкачествени хематологични заболявания и нарушения на костния мозък. Процедурата включва замяна на увредените кръвни клетки със здрави чрез вливане на стволови клетки, които създават нови кръвни клетки. Използва се при състояния като левкемия, лимфом, множествен миелом, таласемия, сърповидно-клетъчна анемия, вродена дизеритропоетична анемия, недостатъчност на костния мозък и апластична анемия.
Откъде се взема костният мозък?
Когато лекарите преценят, че костно-мозъчна трансплантация е най-подходящият метод на лечение, е необходим източник на съвместими стволови клетки. Ако те са от самия пациент, процедурата се нарича автоложна трансплантация. Ако са от донор – това е алогенна трансплантация, обяснява доц. Корай Ялчън, специалист по детска хематология и онкология в Acibadem.
При алогенната трансплантация се търси тъканна съвместимост между пациента и донора, като основният фокус е върху съвпадението по човешкия левкоцитен антиген (HLA). Колкото по-близко е съвпадението, толкова по-голям е шансът за успешна трансплантация. В най-добрия случай, пациентът ще има пълно съвпадение със свой брат или сестра. При липса на такъв се търсят съвместими донори сред родителите или други близки роднини.
За пациенти без HLA-съвместим донор има две възможности. Първо, напълно съвместим донор на стволови клетки може да се намери чрез национални или международни банки за костен мозък. TÜRKÖK — турската банка за костен мозък — е шестата по големина в света. Благодарение на нея, Acibadem може да осигури съвместими донори за много пациенти от цял свят. И второ, напреднали методи позволяват т.нар. хаплоидентична трансплантация — с наполовина съвместим донор. Хаплоидентичният донор обикновено е родител, брат, сестра или дете. Така се увеличава шансът за намиране на подходящ дарител и се избягва дългото чакане, посочва онхохематологът.
Как се извършва костно-мозъчна трансплантация?
В Acibadem прилагат съвременни методи за лечение на различни онкологични и хематологични заболявания. В зависимост от състоянието на пациента може да бъде извършена:
Автоложна трансплантация на костен мозък
При тази процедура стволовите клетки се извличат от пациента и се съхраняват във фризер. След прилагане на високодозова химиотерапия за унищожаване на болестта, стволовите клетки се връщат обратно в тялото, за да възстановят нормалния кръвотворен процес.
Алогенна трансплантация на костен мозък
В този случай стволовите клетки се вземат от донор и се обработват в лаборатория. Клетките се концентрират и криоконсервират, за да останат жизнеспособни до момента, в който ще се използват. След като пациентът премине през химиотерапия, клетките се размразяват и се вливат в кръвообращението му. При хематологични заболявания в детска възраст, които налагат костно-мозъчна трансплантация, алогенната трансплантация е най-често прилаганият метод, казва доц. Корай Ялчън.
Кои заболявания се лекуват с трансплантация на костен мозък?
Трансплантацията е основен терапевтичен метод при злокачествени заболявания като левкемия, лимфом и множествен миелом. Прилага се и при някои доброкачествени хематологични състояния като таласемия. Сред най-честите показания са:
- Остра лимфобластна левкемия
- Остра миелоидна левкемия
- Хронична миелоидна левкемия
- Хронична лимфоцитна левкемия
- Неходжкинов лимфом
- Ходжкинов лимфом
- Множествен миелом
- Амилоидоза
- Миелодиспластичен синдром
- Миелофиброза
- Таласемия
- Апластична анемия
- Вродена дизеритропоетична анемия
- Сърповидно-клетъчна болест
- Недостатъчност на костния мозък
- Първичен имунодефицит
- Някои солидни тумори – например мозъчни и костни тумори
Защо да изберете Acibadem за трансплантация на костен мозък?
Acibadem Healthcare е водеща дестинация за трансплантация на костен мозък в Турция както при възрастни, така и при деца. Пациенти от цял свят избират Acibadem заради натрупания богат опит, високи нива на успеваемост, световно признати специалисти, напреднали технологии, грижа към пациента и екипна работа. До момента в четирите специализирани центъра на Acibadem в Истанбул, Измир и Адана са извършени близо 3500 успешни трансплантации на костен мозък.
Източник: Актуално