Европейските акции се понижиха рязко в понеделник, задълбочавайки глобалния пазарен разгром, който започна миналата седмица. Тогава американският президент Доналд Тръмп обяви, че налага мита почти на целия свят. Малко след това Китай отговори с реципрочни тарифи, като се очаква и Европейският съюз да действа, ако администрацията във Вашингтон не промени политиката си.
Паневропейският индекс Stoxx 600 беше с 6% надолу малко след отварянето на европейската търговия, като всички сектори и големи борси претърпяха значителни загуби. Германският индекс DAX падна с повече от 9.5% по време на ранните сделки, предава CNBC.
Миналата седмица регионалният индекс Stoxx 600 отбеляза загуба от 8.4%, отбелязвайки най-лошата седмица от пет години. През последното десетилетие Stoxx 600 се е представял по-зле само в началото на COVID пандемията, през март 2020 г.
Тръмп обяви пълния си списък от така наречените реципрочни мита, като инвеститорите са изненадани от степента, в която вносът от ключови търговски партньори на САЩ ще бъде засегнат от новите налози.
Този ход предизвика и опасения от глобална търговска война, като Китай вече отмъсти с 34% мита върху всички американски стоки, а ЕС обеща да наложи свои собствени контрамерки, ако преговорите с Америка се провалят.
На Уолстрийт акциите се понижиха към края на миналата седмица, като мегакапитализираните технологични акции от „Великолепната седморка“ загубиха над 1 трилион долара за един ден. В петък сутринта фючърсите на американските акции се понижиха.
През нощта в Азия акциите също продължиха да се разпродават, водени от регистрираните в Китай компании. Азиатските икономики се очаква да бъдат сред най-силно засегнатите от реципрочните мита, като Виетнам понесе удар от 46%, Китай нови 34%, Камбоджа е засегната с 49%, а Шри Ланка с 44%. Много от икономиките в региона играят ключова роля във веригите на доставки на международни фирми, които продават в САЩ и Европа.
Въпреки реакцията на пазара Тръмп защити търговската си политика. В неделя президентът каза пред репортери, че макар да не иска пазарите да падат, „понякога трябва да вземете лекарство, за да поправите нещо“.
Инвеститорите се стичат към активи убежища – някои гледат към японската йена, облигациите, както и няколко други „екзотични“ активи.
Японската йена ще бъде добър – и вероятно най-добрият – кандидат за скриване от търговското напрежение и рецесията в САЩ поради редица познати причини“, каза Ебрахим Рахбари, ръководител на лихвените стратегии в Absolute Strategy Research, цитиран от CNBC.
Източник: Economic.bg