Европейският комисар за демокрацията, правосъдието, върховенството на закона и защитата на потребителите Майкъл Макграт заяви днес, че някои препоръки на Европейската комисия не са изпълнени и ще бъдат вписани в доклада за 2025 година. „Има някои важни препоръки в миналогодишния доклад, като в момента оценяваме напредъка, постигнат по тяхното изпълнение. Сега сме в последния етап по изготвянето на доклада за 2025 г. и преглеждаме работата, която е свършена – някои препоръки, които не са изпълнени, е възможно да ги включим отново в този доклад“, заяви Макграт след среща с правосъдния министър Георги Георгиев.
Сред тях Макграт посочи функционирането на ВСС, броя на избраните съдии в него, дългосрочното командироване на магистрати и функционирането на Инспектората към ВСС. Той добави, че е обсъдил тези и други теми с министъра на правосъдието и е убеден в неговия ангажимент, както и на цялото правителство, да постигнат напредък в това отношение.
След срещата между двамата Георгиев заяви: „Проведохме изключително ползотворна среща с еврокомисаря по правосъдие. Заявихме категоричната решимост на правителството да положи всички необходими усилия, за да може България да постигне по-добри резултати в областта на върховенството на правото, въпреки политическата нестабилност. С усилията си от 16 януари до днес, успяхме да активизираме диалога с ЕК, да започнем активно обсъждане не просто на общи политически послания, а на конкретни мерки, които имат за цел да изпълняват ангажиментите като държава членка на ЕС и да отговорят на потребностите на българските граждани. Върховенството на закона се състои в това всички да са равни пред закона, да има ясно и категорично противодействие на корупцията и да се гарантират механизмите за защита на човешките права в България“.
Майкъл Макграт благодари на министър Георгиев за топлото посрещане и изрази радост, че е в София, за да проведе срещи с представители на правителството и да обсъди важни въпроси за върховенството на закона.
„Много се радвам, че днес в София, за да проведа няколко срещи с представители на правителството и да обсъдя важни въпроси, свързани с правосъдието и върховенството на закона. Това е много важна възможност да направим равносметка на работата, която досега е свършена и да определим сфери за допълнително действие. Тази сутрин вече се срещнах с вицепремиера Томислав Дончев и обсъдихме последните събития по отношение на правосъдието и противодействието на корупцията, които са част от ПВУ. Искам да поздравя правителството, че направи приоритет изпълнението на ПВУ. С правосъдния министър Георги Георгиев обсъдихме състоянието върховенството на закона в България“, посочи Макграт.
По негови думи Докладът за върховенството на закона през изминалата година е отбелязал напредъка, който е постигнат през изминалите години с приемането на реформите в Конституцията за подобряване на съдебната независимост и допълнителните усилия за подобряване на прозрачността в държавната реклама. Знаем, че има някои пречки след публикуването на Доклада след 2024 година.
„Изключително важно е да продължим да насърчаваме искрен диалог по въпросите за върховенството на закона на национално и европейско ниво. Затова днес ще представя доклада за върховенството на закона на България пред парламента“, каза още той. Препоръките от доклада са резултат от подробен анализ и тяхната цел е да подкрепят държави като България в усилията да засилят върховенството на закона, обясни още Макграт.
„ЕП е изцяло независима в своите действия. ЕК е информирана за ситуацията с българския еврокомисар Теодора Георгиева и следи ситуацията. Но отново подчертавам – европрокуратурата е абсолютно независима, това е основен принцип“, заяви още той.
Източник: Banker.bg