Русия изрази недоволство от неизпълнението на договореностите, постигнати със САЩ по украинския въпрос по време на срещата на президентите Владимир Путин и Доналд Тръмп в Анкоридж миналия август.
Убедени сме, че Съединените щати се отдалечават от договореното, заяви заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков, цитиран от руски медии.
По темата днес коментира и външният министър Сергей Лавров:
„Параметрите за уреждане на конфликта в Украйна бяха обсъдени и до голяма степен съгласувани в Аляска преди почти цяла година. Преговарящите от американска страна тогава предложиха схема за действие. Ние се съгласихме с тази схема. Не искам и да си помисля, че Аляска, също както действията на Европа, е била замислена, за да се спечели време за въоръжаване на Киевския режим. Не искам и да си помисля такова нещо, но на практика се получи това, което се получи“, заяви той.
Какво точно са се договорили Путин и Тръмп в Аляска миналата година не се уточнява по официални канали. Смята се, че двамата президенти са се съгласили, че Украйна трябва да отстъпи на Русия целия Донбас, в замяна на спиране на бойните действия по фронтовата линия в Херсон и Запорожие.
Източник: Banker.bg

