Най-късно до 15 август ще бъдат обезопасени всички 36 рискови пътни участъци в страната, става ясно от публикувания план за действия от Агенция „Пътна инфраструктура“. Въпросните отсечки са идентифицирани отдавна като рискови, но за тях се заговори едва след тежката катастрофа край Телиш, при която загина 12-годишно дете.
Последваха протести с искане на оставки. Малко след това премиерът Росен Желязков събра всички отговорни институции, бяха набелязани мерки за подобрение на сигурността по пътищата, като именно тогава минисъур-председателят разпореди въпросните отсечки с висока концентрация на катастрофи да бъдат обявени публично. Идеята е всеки гражданин да знае за тях, за да минава с повишено внимание.
По-късно по разпореждане на регионалния министър Иван Иванов започна обезопасяване на отсечките. Първите дейности бяха извършени край Български извор, където вече има поставени гъвкави ограничители, или т.нар. колчета. Припомняме, че някои от дейностите ще включват основни ремонти, които ще се правят по мегапоръчка за над 2.2 млрд. лв., стартирана миналата година.
Кои са рисковите участъци?
На автомагистрала „Тракия“ ще бъдат обезопасени четири участъка в посока Бургас – всички в района на Пловдив и Чирпан. Между километър 25+800 и 26+100 ще се постави шумна маркировка, ще се обнови вертикалната сигнализация и ще се монтират нови ограничителни системи. Подобни мерки се предвиждат и на трите последователни участъка при км 45+000, 45+100 и 46+200, където движението често е интензивно, особено при валежи. Работата по тях трябва да приключи до 30 юли 2025 г.
В Югозападна България предстои обезопасяване на участъци от път I-1, включително при км 383+300 край Сандански. Там ще се постави шумна напречна маркировка и ще бъдат поставени предупредителни знаци с флуоресцентен фон.
На Северната дъга на Околовръстния път в София, при включването към АМ „Струма“, ще се обнови маркировката, ще се възстанови осветлението и ще се постави нова сигнализация по цялата дължина на 600 метра.
До края на юли трябва да приключат и мерките по второкласния път II-81 край Берковица, между км 34+900 и 35+000, където ще се въвеждат визуални и шумови елементи за ограничаване на скоростта.
Особено внимание е отделено на обходния път на Враца, където в точков участък на жп прелез ще се поставят допълнителни предупреждения за спазване на дистанция и повишено внимание. В същия район – по път II-13 – ще бъдат обезопасени два участъка чрез преместване на стоп линии, нова маркировка и ограничение на скоростта.
На третокласния път III-101 в посока Червен бряг се предвиждат подобни мерки – ограничители и шумна маркировка.
По същия път I-1 между Мездра и Ботевград има още два участъка с планирани интервенции – при км 101+200 и 42+800. На всички места ще се поставят флуоресцентни знаци и ще се обнови маркировката.
В района на Благоевград, на второкласния път II-81 и третокласния III-102, се предвиждат идентични мерки – шумна маркировка, знаци А40 и ограничаване на скоростта до 60 км/ч.
По протежение на път I-5 – важната ос Русе – Хасково – ще бъдат обезопасени три участъка: между км 51+900 и 52+200, около Хасково (221+000 – 221+100) и в района на Димитровград (224+800 – 224+900). На всяко място ще се поставят нови табели, ще се ремонтира настилката и ще бъдат възстановени ограничителните системи.
Същото важи и за друг важен участък – по път I-2 край Шумен (112+100 – 112+200), където движението е натоварено и видимостта често е затруднена.
В Североизточна България, край Разград и Варна, ще бъдат обезопасени пътищата II-49, II-29 и I-7 – с дейности, включващи поставяне на нова хоризонтална маркировка, предупредителни знаци и ограничители.
В района на Добрич два последователни участъка по II-29 ще бъдат сигнализирани с нови знаци тип С6.2, а по третокласния път III-208 до Шумен ще има шумна маркировка и символи за визуално предупреждение.
Сред останалите участъци са II-55 край Сливен, III-6602 в Стара Загора и II-56 в Южна Централна България – всички с планирани мерки до края на юли.
Път II-86 край Асеновград и път II-76 в Ямболска област ще получат обновяване на знаци, шумна маркировка и ограждения. Допълнителни дейности са планирани по I-3 и I-4, където предстои възстановяване на съществуващата пътна маркировка и ограничителни системи.
Последният участък в списъка е по път I-5 при км 107+000 – участък, който ще бъде сигнализиран с нови предупредителни знаци, ограничители и хоризонтална маркировка. Работата там, както и на всички останали места, трябва да бъде завършена до края на юли или най-късно до 15 август 2025 г., както е посочено в официалния план.
Цялата информация е налична в специално създадената секция „Пътни участъци с повишен риск“, за да може гражданите бързо и лесно да се запознават с наличните данни и да проследяват изпълнението на мерките за обезопасяване на участъците.
За предприетите действия всеки месец председателят на Управителния съвет на АПИ ще представя доклад до министъра на регионалното развитие.
Източник: Economic.bg