6.8 C
София
сряда, 16 апр. 2025

Пазарът на облигации се държи странно и това уплаши Тръмп

Най-четени

Още от същото

Глобалните пазари бяха разтърсени от хаотичния подход на президента Доналд Тръмп към митата и ескалиращата търговска война с Китай. Акциите станаха нестабилни, а в пазара на облигации се появи обезпокоителна промяна.

По-рано тази седмица, докато фондовите пазари по света падаха, американските държавни облигации също бяха разпродавани. Едновременното понижение на акциите и облигациите предизвика сериозни тревоги.

Обикновено, когато инвеститорите продават акции в моменти на криза, те се насочват към американските държавни облигации, търсейки сигурността на актив, гарантиран от пълната вяра в кредитоспособност на правителството на САЩ.

Но този път, с понижението на акциите, инвеститорите внезапно започнаха да продават и държавни облигации, повдигайки въпроси доколко ценят обещанията на правителството да изплати дълговете си, особено на фона на опасенията как митата ще повлияят върху икономическия растеж.

Разпродажбата на облигации беше толкова обезпокоителна, че изплаши самия Бял дом.

„Хората се почувстваха малко зле“, каза Тръмп в сряда пред репортери, като допълни, че следи пазара на облигации.

Пазарът на облигации е много коварен“, добави той.

Докато предишни критики от Уолстрийт, икономисти и политици не успяваха да го накарат да отстъпи от митата, сътресението на пазара на облигации го принуди да отложи много от тях.

Отстъплението дойде по-бързо от очакваното, вероятно принудено от пазарите“, каза Мохит Кумар, главен икономист и стратег за Европа в Jefferies. „Обратът рязко контрастира с фанфарите, с които Тръмп представи митническата си политика само преди седмица.“

До сряда доходността на 10-годишните американски държавни облигации скочи до 4.5%. Това беше рязък обрат, след като само дни преди това тя падна под 4% – най-ниското ѝ ниво от октомври. Доходността и цената на облигациите се движат в противоположни посоки.

Американските държавни облигации се смятат за един от най-сигурните активи на пазара. Там инвеститорите „паркират“ парите си по време на икономически сътресения и несигурност. Когато както акциите, така и облигациите падат заедно, това плаши инвеститорите и поражда съмнения за по-широка икономическа нестабилност. Подобна тенденция се наблюдава само в изключителни ситуации, като пандемията или финансовата криза от 2008 г.

Ветераните от Уолстрийт бяха директни относно това как пазарът на облигации принуди Тръмп да отстъпи.

„Пазарът на облигации изплаши президента“, каза Ед Ярдени, президент на Yardeni Research. „Облигационните бдители крещяха, че не са доволни от случващото се и че има опасност от рецесия.“

Облигационните бдители застават срещу Тръмп

Отказът на Тръмп от реципрочните мита служи като силно напомняне за властта и влиянието на пазара на облигации – който често получава по-малко внимание от фондовия пазар. Макар че Тръмп наблюдаваше спада на акциите, именно разпродажбата на облигации го накара да предприеме действия.

Облигационните пазители отново удариха“, каза Ярдени.

Терминът „облигационни бдители“ се отнася до инвеститори, които заплашват да продават или отказват да купуват държавни облигации, обикновено за да изразят недоволство от правителствена политика. По-малкото търсене води до по-ниски цени, по-висока доходност и по-големи разходи по заемите за правителството.

Това е пример как пазарът на облигации може да сигнализира на правителството да промени политиката си или да приеме по-високи разходи по дълга. Скорошен пример за това е бившата премиерка на Великобритания Лиз Тръс.

Джеймс Карвил, демократически политически стратег, заяви през 90-те: „Преди мислех, че ако има прераждане, искам да се върна като президент, папа или бейзболист с 400 точки среден резултат. Но сега бих искал да се върна като пазарът на облигации. Можеш да сплашиш всички.“

Директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет каза, че пазарът на облигации е изиграл роля в решението на Тръмп да направи пауза с митата, но това не било „паническо движение“.

Мисля, че фактът, че пазарът на облигации ни казваше: „Хей, време е за промяна“, със сигурност е повлиял донякъде, но не пазарът предизвика паника“, заяви Хасет пред CNBC.

В интервю за Fox Business в сряда, финансовият министър Скот Бесент омаловажи движенията на пазара на облигации като „неудобни, но нормални“.

Защо доходността на облигациите е важна

UBS заяви във вторник, че инвеститорите продават облигации, за да набавят пари за покриване на загубите от фондовия пазар. Deutsche Bank заяви в сряда, че американските държавни облигации може би „губят традиционния си статут на сигурно убежище“.

Каквато и да е причината, скокът в доходността разтревожи наблюдателите на пазара.

Доходността по 10-годишните облигации е един от основните индикатори в икономиката.

Тя силно влияе върху ипотечните лихви и стои в основата на редица други разходи по заеми – както за обикновените американци, така и за малки бизнеси, стартъпи, големи корпорации и др.

Бесент открито заяви, че следи внимателно доходността и иска тя да намалее.

Но по-високата доходност, причинена от митата на Тръмп, може да се окаже „автогол“ за администрацията и да затрудни американците при покупка на дом или получаване на заем.

Несигурността остава

Пазарът на облигации сега е прекрасен“, обяви Тръмп в сряда след обявената пауза в митата.

Но облигационните бдители могат да ударят отново.

Доходността на 10-годишните облигации в четвъртък се задържа над 4.4% – по-ниска от върха от 4.5% в сряда, но все още далеч над нивото под 4% от предишния петък. Това показва, че облекчението може да е краткотрайно.

И след исторически скок в сряда, американските акции отново поевтиняха в четвъртък.

Арун Сай, старши стратег в Pictet Asset Management, заяви, че инвеститорите възприемат САЩ като по-малко надеждно място за инвестиции заради щетите, които администрацията на Тръмп нанася на икономиката.

Целият план на Тръмп, Бесент и Лутник се разпада под тежестта на собствената си непоследователност“, каза Сай.

„Те сериозно подкопаха идеята, че американските активи са сигурно убежище за глобалния капитал“, добави той.

Чип Хюги, директор по дългови инструменти в Truist Advisory Services, заяви, че хедж фондовете също закриват позиции, свързани с облигации, което допринася за по-високата доходност. Въпреки това търсенето на 10-годишни облигации на аукциона в сряда е било силно, според Хюги, и той смята, че доходността може да спадне, когато фондовете приключат сделките си.

Митата на Тръмп също предизвикват опасения, че международните инвеститори може да започнат да продават облигации като част от преговорна стратегия. А ако вносът в САЩ намалее, това може да намали търсенето на облигации – по-малко търговия означава по-малко долари у чуждестранните инвеститори, с които да купуват американски държавни ценни книжа.

Индексът на долара, който измерва стойността му спрямо шест основни валути, падна с 1.8% в четвъртък – потенциален знак за отслабващо доверие в САЩ.

Фондовият ни пазар пада. Доходността по облигациите расте, а доларът поевтинява. Това не са признаци на успешна политика“, каза съюзникът на Тръмп и инвеститор Бил Акман в пост в X в сряда, преди Тръмп да промени митническата си политика.

„Облигациите сигнализират, че паузата е значителна, но фундаментално почти нищо не се е променило“, заявиха анализатори от ING в бележка до инвеститорите в четвъртък. „Пазарите няма лесно да забравят тези епизоди с бурни колебания.“

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации