21.8 C
София
сряда, 16 апр. 2025

Усети мощта на автомобила

Най-четени

Още от същото

Забрави за стандартните симулатори! Потопи се в истинския свят на високите скорости и усети адреналина, докато се състезаваш на ръба на възможностите си… В края на миналата година Любомир Владимиров спечели първа награда в конкурса „Млад предприемач на Пловдив“ с авторската си разработка за автомобилен симулатор. При него ни отвежда любопитството да видим кой е той, на какъв стадий е разработката и какво стои зад този смел призив.

„Работният процес по целия проект трае вече две години. Софтуерът и хардуерът им са изработени от нулата. Спечелването на състезанието е съвкупност от няколко фактора: иновативна идея, която се отличава, а поради забавяне на конкурса междувременно заведението Speed Lounge с четири симулатора започна да функционира. Навярно и това е наклонило везните на журито“, разказва  отличеният предприемач. По негови думи, за да е успешен един бизнес план, трябва предметът на дейност да е изцяло нов, без конкуренция, в която някой да предлага същото нещо. Другият начин е дадена дейност да се направи много по-качествено от конкурентите и така да привлече като клиенти хора, които пренебрегнат навиците си и се пренасочат към новите услуги. Той заложил на първия вариант.

За кого

В Speed Lounge много хора „карат“ за забавление, като това може да е с висока скорост, на писта, по планински път или офроуд, автомобилът може да е от бъги до кола от Формула 1 и ТИР. Пътната обстановка също може да се симулира и реалистично да се усети как колата реагира. Симулаторите може да се използват и като тренажор за хора, които тепърва искат да се научат да управляват автомобил. Тук те може да изградят „мускулна памет“. Дори професионални пилоти може да тренират, когато се готвят за конкретни писти, на които в някакъв момент ще се състезават.

Дългият път

Любомир е на близо 30 години. Завършил е Професионалната гимназия по електроника и електротехника в Пловдив, после три години учил в Техническия университет в града, но решил, че времето му е по-ценно за изпълнение на всичките му други ангажираности. Натрупаните знания и умения му позволяват сам да реализира симулаторите. Идеята възниква преди петнайсетина години, когато прави „първобитен“ образец. Той е почти функциониращ, когато тийнейджърът установява, че няма време за компютърни игри. Зарязва го в един гараж. Преди две години обаче се вдъхновява да се върне към разработката и да направи симулатора публично достъпен, поради многото запитвания дали все пак не може да се тества.

Дай газ

„Всеки, който ме познава, знае, че при мен „газта“ е постоянно натисната. Времето не ми достига да работя по всички неща, които съм започнал. Конкурсът не беше ускорител на процеса, тъй като всичко си вървеше по своята инерция“, уверява Любомир. Заведението е на площ от около 330 кв. м и в едната му част като в шоурум са четирите автомобила. Във всеки от тях може да седнат четирима души и заедно „да пътуват“. Симулаторът стартира със завъртането на ключа, като голям монитор замества предното стъкло на колата. Всяка игра пресъздава конкретна обстановка и играчът може да избира съобразно предпочитанията си.

Партньори

В този проект Любомир изработва и поддържа симулаторите. Има партньор, който отговарят за сайта speedlounge.bg и системата за резервации, а друг се занимава със заведението Speed Lounge и неговия персонал. Работят заедно по други проекти, например свързани с акции, автоматизиране на трейдинг ботове за криптовалути. Голямата част от тази инвестиция е финансирана чрез кредит, вложени са и много лични средства. Кое е дало убеденост, че си струва? „Никога няма увереност за каквото и да е. В тази ниша засега няма никаква конкуренция, тъй като в световен мащаб липсват автомобили, пригодени за симулатори, които да са и публично достъпни. А когато нещо не е познато на пазара, то просто трябва да се тества“.

Посоки

Разработката не е никак лесна за копиране. „Ако нямах необходимата подготовка и трябваше да наема хора да направят симулатора, той щеше да е толкова скъп, че нямаше да си заслужава парите“. Знания Любомир натрупва и чрез интернет: „Нужната информация е на два клика разстояние. Искат се усилия тя да бъде усвоена“. В момента той работи върху усъвършенстването на симулаторите. Има идея и за друг тип „превозни средства“ от типа на военни самолети и хеликоптери. Липсата на такива симулатори е проблем в обучението на професионалните пилоти.

Младият предприемач не чака нови идеи да го осенят, а от няколко години той дори ги потиска, тъй като няма времевия капацитет за изпълнението им. Един от ангажиментите му е свързан с изработването на индустриални контролери. Освен това от няколко години насам прави компютърна игра, посветена на колонизирането на Марс. Чрез кореспонденция през „Туитър“  попитал Илон Мъск дали може в нея да използва лого символите на SpaceX и Tesla. Мъск му отговорил, че вероятно няма да го съди за това. Когато играта стане готова, Любомир отново ще се свърже с него.

В по-голям мащаб

В последно време личният „слоган“ на амбициозния пловдивчанин е „Работа, работа, работа…“ За него смисълът от работата е да се направи завършен продукт, който влиза в употреба. Идеята за франчайз на заведенията със симулатори е вече жива. Има интерес и запитвания от чужбина. Но засега бета тестовете продължават. Правят се нови версии, които трябва да се пробват, докато се създаде наистина устойчив продукт. Едва след това ще се мисли за по-мащабна реализация.

Фокус

В момента Любомир Владимиров участва паралелно в няколко проекта и не може да зададе крайна цел за приключването на някой от тях, поради големия обем работа, която има да се свърши. Опитва да се фокусира върху стъпките за деня, задачите за утре са за утре. Когато даден проект приключи с всички задължителни стъпки, тогава се мисли за голямата картина. На хора в подобна предприемаческа позиция казва: „Да намерят нещо, което да им харесва, защото ако не им харесва, ще се откажат, когато е логично да се откажат. Иначе те ще продължат, следователно рано или късно ще успеят“.

Текстът е част от бр. 124 на сп. „Икономика“. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации