5.8 C
София
сряда, 16 апр. 2025

Великобритания изхвърля Китай от стоманодобивния си сектор

Най-четени

Още от същото

Китай вече не е добре дошъл в британския стоманодобивен сектор. В събота правителството в Лондон прие извънредно законодателство, за да осигури контрол върху British Steel, която е китайска собственост, предава Reuters.

Mинистърът на бизнеса, енергетиката и индустриалната стратегия Джонатан Рейнолдс заяви, че отказът на китайската Jingye Group да приеме държавната подкрепа на стойност 500 милиона паунда (654 милиона долара) миналата седмица, с които да остави работещи доменните пещи, е оставило правителството без алтернатива, освен да се намеси директно.

На фона на глобалния свръхкапацитет в голяма част от стоманодобивната промишленост и предизвикателствата, произтичащи от американските тарифи, Jingye искаше да внася стомана от Китай за по-нататъшна обработка във Великобритания, обясни Рейнолдс в интервю за Sky News.

Но затварянето на доменните пещи в завода на British Steel в Скънторп – които трябва постоянно да се зареждат с гориво и губят 700 000 паунда на ден – би направило Великобритания единствената голяма икономика, неспособна да произвежда така наречената „девствена“ стомана от желязна руда, кокс и други суровини.

Рейнолдс каза, че предишните британски правителства са били „наивни“, като са позволили на китайски компании да участват в стоманодобивния сектор.

Големи индустриални фирми, като Jingye Group, имат директни връзки с Китайската комунистическа партия и китайското правителство би разбрало защо предложението на Jingye е неприемливо за Великобритания, добави той.

Трябва да сте наясно кои са секторите, в които можем да си сътрудничим и да насърчаваме, и какви, честно казано, в които не можем. Аз лично не бих довел китайска компания в нашия стоманодобивен сектор. Мисля, че стоманата е много чувствителна област“, ​​каза той.

Jingye купи British Steel от правителството през 2020 г., след като компанията влезе в процедура по несъстоятелност.

Откакто встъпи в длъжност през 2024 г., лейбъристкото правителство засили ангажираността си с Китай след напрежението при предишни консервативни правителства относно човешките права в страната, Хонконг и напоследък ограниченията върху инвестициите поради опасения за сигурността.

Рейнолдс каза, че разглежда други сектори, като автомобилостроенето, науките за живота и селскостопанските продукти, като по-малко чувствителни области за китайски инвестиции.

Британският министър на финансите Рейчъл Рийвс посети Пекин през януари, а китайският външен министър Уанг И посети Лондон през февруари, за да възобновят преговорите, които бяха преустановени повече от шест години.

В понеделник китайското външно министерство призова Великобритания да се отнася „справедливо“ към китайските компании, които инвестират и оперират в страната.

Двете страни трябва да решат въпроса чрез консултации“, каза на редовен брифинг говорителят на министерството Лин Цзян.

Той прикани британското правителство да не подкопава доверието на китайските компании да инвестират и оперират във Великобритания.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации