15.8 C
София
събота, 19 апр. 2025

С AI и суперкомпютър: Shell започва да търси газ край Бургас

Най-четени

Още от същото

Shell Exploration & Production започва търсенето и проучването за нефт и газ в „Блок 1-26 Хан Тервел“, край Бургас. Договорът с нидерландската компания беше официално подписан в Министерския съвет от ресорния министър Жечо Станков и изпълнителния вицепрезидент проучвания, стратегия и портфолио в компанията Юджийн Окпере.

Shell бе избрана да проучва дълбоките води на българската част от Черно море в края на миналата година, след проведен конкурс, в който предложения дадоха две компании.

Перспективен блок

Според министъра, блокът с площ над 4000 кв. км, който е съседен на „Хан Аспарух“, е перспективен.

С подписването на този договор правим още една важна стъпка за разкриване на потенциала в дълбоко Черно море във връзка с бъдещи доставки на газ“, коментира Станков.

Той наблегна на това, че газът, открит в Черно море, ще бъде най-евтиният, защото често, когато доставяме газа по газопроводи, до 30% от цената идва от транзитни такси, а освен това държавата допълнително ще получава и концесионни плащания, които могат да достигнат 30%.

Според премиера Росен Желязков този договор има и голямо политическо значение, тъй като Бългaрия се нарежда сред страните в черноморския басейн, които активно разработват неизползвания природен потенциал на черноморското дъно и находищата. По думите му влизането на Shell е показателно, че разработването на нашите собствени находища има огромен потенциал.

Какво следва

Работната програма на спечелилия кандидат предвижда комплексни геолого-геофизични работи, включващи провеждането на нови 3D сеизмични проучвания, обработка и интерпретация на сеизмични данни, оценка на потенциала на площта и други. 

Общата сума на предвидените инвестиции за петгодишния период на проучването е 16.6 млн. евро без ДДС. Компанията ще плати и бонус на държавата в размер на 473 хил. евро без ДДС. Дружеството също така ще плаща годишна такса за площ в размер на 241 920 лева.

Юджийн Окпере коментира при подписването, че Shell ще има възможност да работи в ексклузивната зона на Черно море, която принадлежи на България, правейки 3D заснемания, „за да се види дали има потенциал за намиране на природен газ и в последствие ще говорим за възможности за подобряване на енергийната сигурност  на България“.

По думите на Желязков за проучванията ще се използват най-модерни технологии, които ще позволят и включване суперкомпютри и изкуствен интелект за „разгадаване на тайнствата, които дъното крие“.

Според Желязков за момента това са очаквания, който скоро ще бъдат реалност.

За блока

Територията на „Блок 1-26 Тервел“ представлява източната част от по-голям проучвателен блок за нефт и природен газ „Бургас – дълбоко море”. Той се намира на юг от блок „Хан Аспарух“, който румънската OMV Petrom и израелската NewMed Energy Balkan – дъщерна на израелския лидер при проучването, разработването, производството и продажбата на природен газ и кондензат New Med Energy проучват.

„Блок 1-26 Хан Тервел“ или някога „Терес“ се изследва още от 2002 г. В периода 2002 – 2007 г. „Винтидж Петролеум Интернешънъл инк.“ е провел ограничени проучвания в Блок 1-14 “Силистар” и Блок 1-22 “Терес”, но сондаж не е правен, оставяйки площта не достатъчно проучена. През 2014 г. е направен нов опит да се предостави разрешение за търсене и проучване в блок 1-22 „Терес“ и въпреки че първоначално пет компании са заявили интерес, нито една от тях не е подала оферта за участие. Конкурсът се прекратява през 2017 г.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации