Противно на песимистичните прогнози и очаквания, бюджетът за 2024 г. е завършил с 3% – необходимото ниво за присъединяване на България към еврозоната. Окончателните данни за дефицита на начислена основа, който се използва от Европейската комисия и Европейската централна банка при изготвянето на конвергентните доклади, се очакват днес или утре.
Това заяви управителят на Българска народна банка (БНБ) Димитър Радев по време на бизнес закуска, организирана от Американска търговска камара (АТК) и Британско-българската търговска камара (ББТК).
От началото на 2025 г. консистентно изпълняваме ценовия критерий, а Бюджет 2024, като очакваме това да се обяви днес или утре, е изпълнен в рамките на предвидения дефицит“, каза Радев.
Той коментира, че това поставя България в „много силна изходна позиция“ за присъединяване към еврозоната.
Финансовият министър Теменужка Петкова сподели подобно виждане, като изрази надежда оценката от поисканите през февруари извънредни доклади от Брюксел да е положителна и да даде възможност България да се присъедини на 1 януари 2026 г.
Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега“, каза Петкова.
Тя увери, че са взети мерки да няма спекулативно покачване на цените, каквото показва опитът на други държави членки.
Напомняме, че през февруари тази година България най-после успя да изпълни ценовия критерий за присъединяване към еврозоната. Данните за март предстои да бъдат публикувани в сряда.
Междувременно обаче се появиха опасения дали бюджетът за 2024 г. е завършил с търсените 3% дефицит на начислена основа, тъй като служебното правителство с премиер Димитър Главчев отложи някои плащания за текущата година. Неразплатените средства, които се оказаха милиарди, влизат в дефицита на начислена основа.
По думите на Радев въвеждането на единната европейска валута в страната може да се окаже потенциален контрапункт на негативните развития от последните седмици и месеци, в.т. американските мита.
Ограничен ефект от американските мита
По време на своето изложение Радев коментира, че размерът и динамиката на въведените миналата седмица по-високи вносни американски мита са довели до повишаване на несигурността и значително влошаване на перспективите пред световната икономика.
В същото време оценките са, че ефектът върху България няма да е толкова голям. Това се обуславя от факта, че делът на САЩ в общия български износ през 2024 г. е около 2.5%, или 1.2 млрд. долара.
Преките ефекти върху България от митата са ограничени, защото търговската ни експозиция е сравнително ограничена“, добави управителят на БНБ.
Той обаче изтъкна, че по-осезателни може да се окажат косвените ефекти от пренареждането на снабдителните вериги, което „може да се окаже предизвикателство“ за малки и отворени икономики като тази на България. Както Economic.bg написа преди време, най-засегнати, ако американските мита бъдат възобновени и не се стигне до споразумение между Европа и САЩ, ще бъдат експортноориентираните фирми с търговски партньори в Германия, Австрия и пр.
Прогнозите за икономиката
Прогнозите на БНБ са българската икономика да се разшири с 2.8% през текущата и с 2.2% през следващата година. През 2027 г. растежът ще се ускори до 3.1%.
Основен принос за тези движения ще имат частното потребление, правителствените инвестиции и нетният износ, които ще са с различна тежест през годините. Така например БНБ очаква слаб растеж на износа през тази година, но възстановяване през следващите две години. Частното потребление пък ще запази годишен ръст от около 4%.
Прогнозите обаче идват с предупреждение.
Текущата ни макроикономическа прогноза е обект на по-голяма несигурност от обичайното“, предупреди Радев.
Съдбата на парите по ПВУ ще е ясна до края на месеца
Финансовият министър засегна темата за българския План за възстановяване и устойчивост (ПВУ), като посочи, че България не е успяла в последните 4 години да се възползва максимално от предоставените възможности.
Закъсняхме, по много причини, с действията за изпълнение на плана“, каза Петкова.
Тя напомни, че в момента българското правителство води интензивни разговори с Европейската комисия (ЕК) за предоговаряне на Плана така, че България да може максимално да усвои средствата и да изпълни проектите по него до август 2026 г.
Надявам се до края на април този процес (предоговарянето) да бъде финализиран“, обобщи Петкова.
Бизнесът търси политическа стабилност
Бизнесът винаги е апелирал за политическа стабилност, а сформирането на сегашното правителство бе положителен знак“, каза Иван Михайлов, председател на Американска търговска камара.
По думите му мандатът на това правителство е натоварен с огромни проблеми, но бизнесът е готов да съдейства с експертиза и ноу-хау.
Десислава Митева, председател на Българо-британската търговска камара, изтъкна, че в момента тече голямо разместване на глобалната икономика и трябва бизнесът да покаже как страната може да е максимално конкурентоспособна на разместващите се пазари.
Имаме уникален шанс“, добави Митева.
Източник: Economic.bg