В сряда Китай смени зам.-министъра на търговията и висш представител за международните търговски преговори. На мястото на Уанг Шоувен идва 58-годишният Ли Ченганг, ключов член на китайския екип за търговски преговори.
Смяната се случва на фона на задълбочаващите се търговски спорове със САЩ. Досега няма никакви признаци за търговски преговори между двете страни, а дори напротив – засилва се тарифното напрежение.
Според висшето ръководство на Китай, страната може да се нуждае от някой друг, който да деескалира напрежението“, каза Алфредо Монтуфар-Хелу, ръководител на Китайския център в The Conference Board. Въпреки че би било трудно да се разбере ходът на Пекин в този точен момент.
„Това със сигурност е много рязка и потенциално разрушителна промяна, като се има предвид колко бързо ескалира търговското напрежение“, каза той.
Отдавайки заслуженото на опита на Уанг в преговорите със САЩ от първия президентски мандат на Тръмп, Монтуфар-Хелу каза, че Ли има „правилния опит да поеме тази нова роля, предвид богатия му опит по търговските въпроси в Министерството на търговията“.
Ли работи за китайското министерство на търговията от 2010 г. и е бил представител на Китай в Световната търговска организация и няколко други международни организации.
Китайският вицепремиер Хе Лифенг е водещ преговарящ по търговията между Китай и САЩ, според официални документи. Преди това бившият вицепремиер на Китай Лиу Хе е заемал подобна роля, като е улеснявал търговските преговори с последната администрация на Тръмп и в крайна сметка е подписал споразумението Фаза първа.
Уан беше ключов подкрепящ играч последния път заради позицията си“, каза Кенет Джарет, старши съветник в Albright Stonebridge Group. „Вероятно същото ще важи и за Ли, ако и когато преговорите започнат“, добави той.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп е отворен за сключване на търговска сделка с Китай, но иска Пекин да направи първата крачка, заяви прессекретарят на Белия дом Каролайн Ливит във вторник.
Топката е в полето на Китай – той трябва да сключи сделка с нас, ние не е нужно да сключваме сделка с тях“, каза тя.
След встъпването си в длъжност през януари, Тръмп наложи кумулативни тарифи от 145% върху целия внос от Китай, включително 20% мито, за което се твърди, че е свързано с ролята на Пекин в търговията с фентанил.
Китай отвърна на удара с ответни увеличения на тарифите до 125% в последния си отговор миналия петък.
Подобни нива на мита биха спрели търговията със стоки между двете най-големи икономики в света, казаха анализатори.
Преди последната ескалация на тарифите бившият заместник-министър на търговията Уанг описа отношенията между Китай и САЩ като „взаимно полезни и печеливши по природа“ в няколко срещи с чуждестранни ръководители от мултинационални компании.
Ли беше сред китайските служители, които се срещнаха с няколко водещи предприемачи миналия месец в симпозиум, който се стремеше да отговори на опасенията на частните компании, след като президентът Си Дзинпин през февруари изрази подкрепата си за бизнеса.
Като част от по-широко разместване във висшето ръководство на Пекин, Китай също така назначи Чен Сяодун за ръководител на агенцията за чуждестранна помощ на страната и Уанг Джиджун за ръководител на Националната имиграционна администрация.
Източник: Economic.bg