Според OIV, чийто доклад се основава на официални правителствени данни, това е най-ниското количество от 1961 г. насам, когато продажбите на вино са били общо 213.6 млн. хектолитра. Производството на напитката също е най-слабо от над 60 години, като през миналата година е отчетен спад от 4.8% до 225.8 млн. хектолитра.
Ръководителят на статистическото звено на OIV – Джорджо Делгросо, посочва, че винената индустрия е попаднала в „перфектна буря“, тъй като опасенията за здравето намаляват потреблението в много страни, а ред други фактори влошават ситуацията.
„Отвъд краткосрочните икономически и геополитически сътресения, е важно да се вземат предвид и структурните, дългосрочни фактори, които допринасят за наблюдавания спад в консумацията на вино“, се казва в годишния доклад на браншовата организация.
От OIV отчитат, че потребителите в момента плащат с около 30% повече за бутилка вино в сравнение с 2019-2020 г., а общата консумация е спаднала с 12% оттогава до наши дни.
В Съединените щати – най-големият пазар за вино в света – потреблението се е свило с 5.8% до 33.3 млн. хектолитра.
Делгросо заяви, че митата, наложени от Доналд Тръмп, могат да се превърнат в „още една бомба“ за винената индустрия. Продажбите в Китай остават под равнищата отпреди пандемията от КОВИД-19. В Европа, където се реализират почти половината от световните продажби, потреблението се е свило с 2.8% през миналата година. Във Франция спадът е бил 3.6 процентът. А едни от редките изключения са Испания и Португалия, където е отчетен ръст на консумацията на вино.
От OIV отбелязват, че производството е било засегнато от климатичните промени – прекомерни валежи в някои региони и засушавания в други.

Италия е била най-големият производител в света с 44 млн. хектолитра, докато Франция е регистрирала спад от 23% до 36.1 млн. хектолитра – най-ниското ниво от 1957 година. Италия е и най-големият износител на вино, с разрастваща се търговия благодарение на популярността на пенливите вина като просеко.
Испания е произвела 31 млн. хектолитра, а производството в САЩ е спаднало с 17.2% до 21.1 млн. хектолитра, основно заради екстремни горещини.
OIV не може да прогнозира дали потреблението ще се възстанови. Представители на индустрията, между които и френската верига за винени магазини Nicolas, посочват, че става въпрос за „поколенчески спад“ в пиенето на вино.
Източник: Banker.bg