17.6 C
София
понеделник, 12 май 2025

„Да си лидер означава да създаваш тенденции“ – как се гради нов банков модел

Най-четени

Още от същото

Камелия Минева е Изпълнителен директор и член на Управителния съвет на ПроКредит Банк България от декември 2019 г. Тя става част от екипа на банката през 2010 г., стартирайки като регионален експерт „Кредитиране“, а след това и като управител на клон и ръководител бизнес направление „Големи предприятия“. Била е и част от екипа на „Кредитен риск“ в ПроКредит Холдинг, Германия.

Завършва London School of Economics, специалност „Икономика“ и Executive MBA от University of Sheffield. През 2017 г. е завършила и ПроКредит Академията във Фюрт, Германия.

Като част от стратегическия мениджмънт на ПроКредит Банк, Камелия Минева отговаря за развитието на бизнеса с индивидуални клиенти и с малки и средни компании.

Г-жо, Минева нека да започнем от там, защо в ПроКредит Банк се определяте като „Една друга банка“?

Една друга банка сме главно поради различния начин, по който работим. Искаме банкирането да бъде лесно, достъпно, разбираемо за клиентите. И когато казвам клиенти, имам предвид и физическите лица, и малките и средни бизнеси в България, които са нашият фокус.

Различни сме, защото сме близо до бизнеса, с който работим – малките и средните предприятия. Много повече време прекарваме при нашите бизнес клиенти – в производствените предприятия, в техните складове, офиси – отколкото в нашите собствени клонове.

Различни сме дори като начин на обличане – бизнес облекло, но с маратонки, за да е малко по-лесно да стигаме до клиенти си. Всеки може да види разликата дори като влезе в нашите офиси – те са цветни, интересни, прозрачни.

Тоест това е вашата визия като цяло за пазара – да е по-достъпен, по-лесен?

Абсолютно!  По-разбираем, по-близък до клиентите. Защото банковият сектор трябва да се ориентира към нови услуги не само по отношение на технологиите, но и по отношение на нуждите на клиента. А как да разберем нуждите на клиента, какво го затруднява, какви са целите му, ако не сме близо до него и не си говорим на един език?

Винаги има някаква интересна история зад подобни драстични промени, като „Една друга банка“. Спомняте ли си как се роди идеята за тази кампания?

Спомням си много добре. Радвам се, че колегите в маркетинг отдела ни са готови да правят смели неща и да прилагат новите идеи. Но не сме станали „една друга банка“ от миналата или от по-миналата година. Такива сме като начин на работа от самото ни стъпване на българския пазар преди повече от 20 години.

Идеята на кампанията „Една друга банка“ беше да се покажем такива, каквито сме в действителност. Не през известни лица, които да се появяват на реклами, не през клишета, които виждаме в банковите реклами. Искахме да избягаме от това.

Затова взехме смелото решение да направим „една друга маркетинг кампания“, в която да излезем с истинските си лица, дори с лицата на Управителния съвет на банката и да покажем какви сме в ежедневието си.

А как си представяте банковия сектор в България след 10 години. Какви големи промени виждате?

Банковият сектор със сигурност се променя. Много често, когато чета мненията на експертите за това, което предстои в сектора, се говори за повече регулация и дигитализация.

Банковият сектор е нормално да бъде силно регулиран, защото той трябва да бъде сигурен за клиентите. Но от друга страна регулациите затрудняват дигитализацията, тъй като товарят процесите с повече бюрокрация. Според мен трябва да се обърне повече внимание на опростяването на процесите.

Ако гледаме проучванията, в Европа над 50% от хората, които са до 40 години, предпочитат да не работят с традиционните банки, а с финтех компании. Т.е. те искат достъп до по-лесен, по-бърз, по-иновативен процес, защото финтех компаниите все още не са регулирани толкова много, колкото банките.

И другото, което клиентите със сигурност искат, са по-ниски такси. Това е нещо, върху което банковият сектор ще трябва да помисли и ще трябва да работи.

Трансформацията понякога до голяма степен се случва и от смяната на поколенията…

Така е, а поколенията са много различни и, според мен, те стават още по-различни, защото темпът на дигитализация се ускорява с всяка година. Младежите, които в момента са до 20 – 25 години, са свикнали да правят абсолютно всичко през телефона си и с един клик.

В нашата банка едно физическо лице може да направи абсолютно всичко дигитално – през това да се идентифицира, да си открие сметка – това отнема само около 7 минути, вкл. да получи кредит абсолютно дигитално.

Но все още не са малко стъпките, през които трябва да се мине. Има много какво да се усъвършенства в посока опростяване.

Казахте, че банките трябва в бъдеще да се замислят над тези неща. Мислите ли, че вече го правят?

Започнаха да го правят. Определено го виждам като посока през последните 5 години. Със сигурност COVID също подпомогна това да се случва по-интензивно. Но в България все още не виждаме работещи модели на напълно дигитализирани процеси. Клоновете на банките и физическото присъствие почти не е намаляло през последните 5 години.

Дигиталните канали се предлагат по-скоро като алтернатива, но все още не виждаме абсолютно успели, изцяло дигитални или поне банки с наистина малък брой офиси на нашия пазар. А това е нещо, което вече виждаме в Европа, и съдейки по клиентската удовлетвореност и анкетите, които виждам там, тези банки печелят много повече клиенти в момента.

В какво ПроКредит Банк е лидер?

За мен има голямо значение какво означава лидер. Лидерът не се измерва в това каква е позицията ни, размер активи или най-голямата печалба. Това е концепцията за лидерство, която е отпреди няколко години.  В наши дни лидер е повече този, който е гъвкав, този, който може да прави промени, този, който създава тенденции. И в това отношение аз смятам, че изцяло сме лидер в работата ни с малък и среден бизнес в България.

Нашата специализация, нашата експертиза ни прави лидер в този сектор.

Според мен да си лидер означава и да можеш да мотивираш хората около теб и те да ти имат доверие, да те следват и да са доволни. И именно това излиза като резултат, когато ние правим анкетите си за удовлетвореността на нашите клиенти. Със сигурност резултатите от тях са едни от най-високите на пазара и това е нещото, което ни прави всъщност лидер.

Това изглежда като ваша кауза.

Да! И не на последно място – дигитализацията, която за нас започна преди повече от 10 години. В момента няма нещо, което едно физическо лице да не може да направи с нас дигитално.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации