15.8 C
София
събота, 19 апр. 2025

Седмични новини за икономика: Съдбата на еврото – ясна през юни; Реакторите от „Белене“ отиват за дейта центрове?

Най-четени

Още от същото

4 юни. Това е съдбовната дата, на която България ще разбере дали вратите за еврозоната са отворени за нея. Европейската комисия (ЕК) е насрочила този ден, за да публикува извънредния конвергентен доклад относно готовността на България за приемане на еврото, който българското правителство поиска през февруари. Докладът ще бъде публикуван по време на пролетния цикъл на Европейския семестър. Информацията бе потвърдена от говорител на ЕК в сряда, а малко по късно потвърждение дойде и от лидера на ГЕРБ Бойко Борсов.

Статистически и научно доказано е, че в нито една от държавите, приели еврото, инфлацията не се е покачила с повече от половин процент. Това заяви Огнян Златев, старши експерт по международното сътрудничество в Европейската комисия (ЕК), по време на експертна лекция в семинара „Възможности за предприемачество в Стара Загора“. Той коментира, че дори новините за 7% годишна инфлация в Хърватия през 2024 г. (която последна се присъедини към еврозоната – през 2023 г.) не могат да се оправдаят с въвеждането на новата валута в страната.

България устойчиво покрива инфлационния критерий за еврозоната. Вече втори месец страната ни отговаря на ценовия критерий, показват данните на европейската статистическа служба Евростат, публикувани в сряда. Те потвърждават прогнозите на редица икономисти, че страната ни ще успее да изпълни това изискване и на 1 януари 2026 г. ще стане част от втората най-голяма валута в света. За пръв път критерият бе покрит през февруари, когато показателят за инфлация в България съвпадна изцяло с този в еврозоната. Разчитайки на тези оценки, правителството на премиера Росен Желязков още през февруари подаде искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ).

Половината от работодателите в България са на мнение, че обявените от американския президент Доналд Тръмп по-високи вносни мита няма да засегнат бизнеса им. Това показва анкета сред 620 членове на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), проведена в периода 7 – 11 април. Около 30% казват, че мерките за 20% допълнителни мита може да имат отражение върху тях, докато приблизително 10 на сто смятат, че 25-те процента мита върху автомобили, авточасти, стомана и алуминий ще окажат влияние.

Управляващото мнозинство – ГЕРБ, БСП, ДПС-ДПС и ИТН – се е обединило около решението да не продава реакторите от АЕЦ „Белене“ на Украйна. Това стана ясно от брифинг на лидера на БСП Атанас Зафиров във вторник. На пресконференцията не присъстваха други политически партии от кабинета, но Зафиров беше категоричен, че решението е подкрепено от всички в управлението.

Реакторите от АЕЦ „Белене“ засега няма да се продават, тъй като с тях може да се изгради централа, която да работи само за центрове за данни (дейта центрове), които да бъдат изградени в България. Това беше посочено като причина от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за обявения от БСП в понеделник изненадващ отказ да се продадат на Украйна ненужното ядрено оборудване. По думите му към реакторите от АЕЦ „Белене“ има интерес от Тръмп, Мъск и Гейтс. 

Еврото ще намали разходите за предприемачите и ще подобри условията за кредитиране на бизнеса, казва Левон Хампарцумян, банкер, финансист и председател на Българския форум на бизнес лидерите, бивш председател на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България. 

С него разговаряме за културата на предприемачество в България, предизвикателствата на средата и възможностите, които ще предостави приемането на еврото. Левон Хампарцумян бе лектор в семинара „Възможности за предприемачество в Стара Загора“. 

Shell Exploration & Production започва търсенето и проучването за нефт и газ в „Блок 1-26 Хан Тервел“, край Бургас. Договорът с нидерландската компания беше официално подписан в Министерския съвет от ресорния министър Жечо Станков и изпълнителния вицепрезидент проучвания, стратегия и портфолио в компанията Юджийн Окпере. Shell бе избрана да проучва дълбоките води на българската част от Черно море в края на миналата година, след проведен конкурс, в който предложения дадоха две компании.

Новите и употребяваните превозни средства, както и авточастите, често се използват за данъчни измами. Към тази група спадат също торовете и строителните материали. Това посочват от Националната агенция за приходите (НАП) в свое прессъобщение, разпространено до медиите във вторник. От там допълват, че в практиката често се установяват невярно попълнени или изцяло липсващи документи в търговията с тези стоки.

Министерството на финансите (МФ) изтегли нов вътрешен заем в размер на 300 млн. лв. В понеделник ведомството, управлявано от Теменужка Петкова, преотвори емисия 7-годишни държавни ценни книжа (ДКЦ) с падеж на 29.01.2032 г., годишен лихвен купон 3.25% и средна годишна доходност 3.51%. Това е третият заем в този размер от началото на 2025 г. Последният такъв бе изтеглен на 27 януари, показва справка в данните на Българска народна банка (БНБ). Тогава постигнатата доходност беше малко по-ниска – 3.47%.

Противно на песимистичните прогнози и очаквания, бюджетът за 2024 г. е завършил с 3% – необходимото ниво за присъединяване на България към еврозоната. Окончателните данни за дефицита на начислена основа, който се използва от Европейската комисия и Европейската централна банка при изготвянето на конвергентните доклади, се очакват днес или утре. Това заяви управителят на Българска народна банка (БНБ) Димитър Радев по време на бизнес закуска, организирана от Американска търговска камара (АТК) и Британско-българската търговска камара (ББТК).

20% – с толкова е намалял броят на заетите в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ в България в периода 2019 – 2024 г. И макар данните за растящия недостиг на кадри в сектора да са красноречиви, мненията в сектора са противоречиви. Според Атанас Димитров, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА), който е с ресор „Ресторантьорство“, има дефицит на кадри, който браншът компенсира с работна ръка от от Бангладеш, Виетнам, Индия, Непал, Киргистан, Узбекистан и Таджикистан.

200% ръст на цените на жилищата – така изглежда картината на имотния пазар в София за последните 10 години. Ако през 2015 г. средната стойност за кв. м в столицата е била 715 евро, в началото на 2025 г. тя вече надхвърля 2100 евро. Това показват данните от реално сключени сделки на компанията за недвижими имоти „Имотека“, която отбелязва своите първи 10 години на пазара.

Бойко Борисов съобщи за договорена стратегическа инвестиция в завод за барут в България на стойност 420 млн. евро. По думите му проектът ще бъде реализиран съвместно с водещия европейски производител в сферата на отбранителната индустрия „Райнметал“. Според лидера на ГЕРБ компанията ще се включи с 51% в собствеността на бъдещо съвместно дружество, а българската държава – с 49%.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации