Франция има морален дълг да възстанови на Хаити милиарди долари под формата на репарации за така наречения откуп – плащания, направени преди два века, които според активисти биха могли да помогнат на обхванатата от криза карибска държава да се възстанови, съобщи в. „Гардиън“.
Исканията за репарации се подновяват по повод 200-годишнината от подписването на споразумение през 1825 г., според което Хаити се задължава да плати 150 милиона франка на Франция като компенсация на бившите робовладелци след Хаитянската революция.
Макар по-късно сумата да е намалена до 90 милиона франка, според президента на Националния комитет за възстановяване и репарации на Хаити – Фриц Дешом, еквивалентът ѝ днес би бил между 38 и 135 милиарда долара – в зависимост от начина на преизчисляване и дали се включват пропуснати приходи от мита и икономическа стагнация.
След кървави борби срещу френски, испански и британски сили Хаити става първата независима карибска страна през 1804 година. Но под заплахата от военни действия Франция по-късно и налага изплащането на т.нар. откуп, който я вкарва в спирала на икономическа зависимост.
Моник Клеска, говорителка на гражданската организация Kolektif Ayisyen Afwodesandan, казва, че „чудовищният дълг“, наложен чрез откупа, е попречил страната да се развива с темпото, на което е способна: „Политически това ни направи почти неоколония – изцяло задлъжнели на Франция не само икономически, но и символично и политически. Последиците от този непрекъснат дълг са дълбоки и не могат просто да бъдат заличени“.
Източник: Banker.bg