Със 172 гласа „За“ (61 от ГЕРБ-СДС, 22 от ПП-ДБ, 26 от „Възраждане“, 17 от „ДПС – Ново начало“, 15 от „БСП – Обединена левица“, 5 от ДПС – ДПС, 15 от ИТН, 11 от МЕЧ), 8 „Против“ (всичките от „Величие“) и 4 „Въздържал се“ (и четиримата от „Възраждане“) парламентът прие на първо четене промени в Закона за чужденците в Република България, предложени от Министерския съвет на 4 март 2025 година.
Основният мотив на вносителите от кабинета „Желязков“ е, че има изискванията на Директива (ЕС) 2021/1883 на Европейския парламент и на Съвета от 20 октомври 2021 г. относно условията за влизане и пребиваване на граждани на трети държави за целите на висококвалифицирана трудова заетост и за отмяна на Директива 2009/50/ЕО на Съвета.
Друга основна причина за законодателната промяна е да бъде отстранен констатиран от Европейската комисия проблем по прилагане на Директива 2014/36/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 г. относно условията за влизане и престой на граждани на трети държави с цел заетост като сезонни работници.
Така с новите промени ще се осигури възможност на лицата, които са с разрешен престой от три месеца, за целите на краткосрочната заетост да могат да удължат престоя си с още три месеца, без да се налага да напускат пределите на страната. Също така ще се разреши и въпросът със здравното осигуряване, като са предвидени съответните промени, чрез които да отпадне предоставянето на медицинска застраховка за целия период на пребиваване.
Със законопроекта се предлагат разпоредби по отношение на критериите за прием на кандидати за Синя карта, в съответствие с изискванията на Директивата и националните специфики на режима на пребиваване на чужденци и на трудовия пазар. Прецизирани са и условията, на които следва чужденците да отговорят, изискуемите документи и приложимата процедура за получаване на Синя карта в България.
Разписват се правила по отношение на удължаване срока на валидност и/или продължителността на престоя на издадени шенгенски визи при форсмажорни обстоятелства или по причини от хуманитарен характер, които възпрепятстват чужденеца да напусне територията на държава членка преди изтичането на срока на валидност или на разрешената с визата продължителност на престоя.
Със законопроекта се предлага и промяна на Закона за туризма, чрез която ще се създаде правна възможност за достъп на МВР до данните за всички туристи.
Източник: Banker.bg