Европейската централна банка (ЕЦБ) понижи и трите си основни лихви с по 25 базови пункта (за седми път през последната година) на редовното съвещание на управителния си съвет на 17 април, защото американските мита и пресъхващото доверие на бизнеса подкопава и без това слабия икономически растеж на еврозоната. С мотив, че инфлацията вече убедително слиза към целевата си лихва от 2% годишно, институцията свали депозитната лихва до 2.25%, основната лихва за рефинансиране – до 2.40% и базовата краткосрочна кредитна лихва – до 2.65%, както прогнозираха мнозинството икономисти.
Централните банкери на блока на еврото направиха и леки корекции в текста на официалното си изявление: отпадна оценката, че лихвените проценти са „значително по-слабо рестриктивни“ и вмясто нея се посочва, че в момента няколко фактора могат да потиснат растежа.
„Увеличената несигурност вероятно ще намали доверието на домакинствата и на фирмите, а неблагоприятната и нестабилна пазарна реакция на търговското напрежение може да напрегне условията за финансиране“, посочват банкерите. И допълват, че „тези фактори имат потенциал да влошат още икономическата перспектива на еврозоната“.
Промяната се прави защото лихвените проценти вече са във върховата точка на диапазона на „неутралната лихва“ на ЕЦБ – равнището, което нито насърчава нито ограничава икономическия растеж – от 1.75% до 2.25 процента. Паричните стратези обаче омаловажиха значимостта на числата с мотив, че те са важни като концепция, но не са подходящи за провежданата оперативна парична политика.
Все пак, банката поддържа заключението си, че процесът за охлаждане на инфлацията напредва.
Финансовите пазари очакват поне още две лихвени редукции да края на годината, като някои оптимисти дори залагт на три заради мисоките пазарни колебания, митата и икономическата несигурност, които могат да отслабят растежа и да повлияят на инфлацията. Засега обаче ЕЦБ се въздържа от коментари за бъдещата си парична политика като поддържа стандартната позиция, че всяко следващо лихвено решение ще зависи от предстоящите фундаментални данни.
Източник: Banker.bg