Близо 19 GW нови мощности бяха договорени на европейския пазар на споразумения за закупуване на възобновяема енергия (PPA) през 2024 г., отбелязвайки силно възстановяване, става ясно от анализ на компанията за данни и анализи Wood Mackenzie.
Испания и Германия водят пазара, като заедно представляват 30% от общия договорен обем. Полша, Обединеното кралство и Гърция влязоха в челната петица за всички видове сделки. Слънчевите фотоволтаични централи и наземните вятърни технологии представляват приблизително 80% от споразуменията, като и двете допринасят с подобни дялове.
Виждаме преминаване към по-сложни структури на PPA“, заявява Дан Ийгър, директор „Изследвания“, Европейска енергия и възобновяеми енергийни източници в Wood Mackenzie.
Хибридните модели набират скорост
С развитието на пазара се появяват иновативни договорни структури, които често комбинират технологии за справяне с пазарни предизвикателства, като например отрицателно ценообразуване.
Една отличителна тенденция е нарастването на съвместно разположените възобновяеми енергийни източници и батерии, осигурявайки стратегически отговор на рисковете от ограничаване.
Въпреки че все още представляват малка част от общия пазар, хибридните системи за съхранение набират популярност, особено сред енергоемките индустрии и центровете за данни, търсещи 24/7 енергийно съответствие“, обяснява Ийгър.
Тези договори не само повишават надеждността на доставките, но също така увеличават конкурентоспособността на проекта на фона на нарастващата нестабилност на пазара.
Кой движи пазара
Корпоративните PPA остават доминиращата сила, като представляват над 70% от европейския пазар през 2024 г., докато бизнесът засилва усилията си за декарбонизиране на операциите. Секторите на технологиите и данните са основни двигатели на търсенето на PPA.
Тези енергоемки предприятия все повече разчитат на PPA, за да поддържат бъдещите си операции и да постигнат целите за устойчивост“.
В същото време PPA от маршрута до пазара затвърдиха ролята си на втория най-важен тип сделка, отразявайки диверсификацията в профилите на купувачите.
Динамика на цените и перспектива до 2026 г.
Докладът на Wood Mackenzie подчертава сложна ценова среда, навлизаща в 2025 г., оформена от рискове от ограничаване, периоди на отрицателни цени и променящи се цени на дребно.
Нашият анализ показва, че иберийските пазари предлагат особено привлекателни условия както за PPA за слънчева фотоволтаична енергия, така и за вятърна енергия на сушата“, обяснява Ийгър.
Гледайки напред към 2026 г. се очакват продължаващи възможности за конкурентни споразумения за PPA, особено за зрели технологии като слънчева фотоволтаична енергия и избрани пазари на вятърна енергия на сушата. Докладът също така предвижда появата на PPA, свързани с водород, които са в очакване на регулаторна яснота.
Въпреки че пазарните условия варират, нашите прогнози, базирани на основите, показват, че все още има възможности за взаимноизгодни PPA сделки“, заключава Ийгър. „Ключът ще бъде да се ориентирате в сложността на всеки пазар и технология, за да намерите правилния вариант както за разработчиците, така и за купувачите.“
ВЕИ в микса на ЕС
Това нарастване на PPA е в съответствие с по-широка структурна промяна в електроенергийния пейзаж на Европа. Според Strategic Perspectives, възобновяемите енергийни източници представляват 47% от електроенергийния микс на ЕС през 2024 г., което подчертава устойчивия импулс в енергийния преход.
Този крайъгълен камък се дължи на рекордни показатели в слънчевата и вятърната енергия, както и на продължаващия спад в производството на въглища и газ. Държави като Германия, Испания и Холандия отбелязаха най-високи нива на интеграция.
Този контекст допълнително подчертава необходимостта от гъвкави и адаптивни PPA структури, способни да отговорят на колебанията на цените, сезонните модели на производство и променящите се корпоративни енергийни нужди.
Източник: Economic.bg