16.8 C
София
събота, 19 апр. 2025

Raiffeisen Bank International е спряла продажбата на поделението си в Русия

Най-четени

Още от същото

Raiffeisen Bank International („Райфайзен“) – най-голямата западна банка, която все още работи в Русия, е прекратила опитите си да продаде поделението си в страната заради затоплянето на отношенията между Вашингтон и Москва, твърдят запознати с въпроса лица. Кредиторът отдавна е под сериозния натиск на регулаторните органи и на чуждестранните правителства, включително на Европейския съюз и Съединените щати, да ликвидира руския си бизнес след пълномащабното нахлуване на руски войски в Украйна през февруари 2022 година. Напускането обаче е усложнено от съдебни процедури и е свързано със сериозни загуби.

И без това комплицираната продажба беше затруднена допълнително през септември 2024-а след като руски съд замрази акциите на руското поделение на „Райфайзен“ и де факто блокира сделката, а през януари постанови банката да плати 2.044 млрд. евро за нанесени щети. Австрийският кредитор заяви по онова време, че съдебната битка е направила невъзможна прехвърлянето на каквато и да била собственост на акциите в руското й поделение. А през февруари е взел решение да прекрати усилията си за продажба след като Москва и Вашингтон са подновили контактите, твърдят две лица, запознати с преговорите.

Един от добре информираните източници е казал, че глобалната несигурност, както и промяната в отношенията между Съединените щати и Русия са били причина за обрата. И е пояснило, че банката очаква да се изясни ситуацията и да стане ясно дали американската позиция може да се промени. Трети източник пък е казал, че усилията за продажба са спрели за сега, но положението може да се промени. Те са отказали да коментират дали геополитическите събития или съдебният процес са причина за паузата.

В официално изявление „Райфайзен“ е посочила, че процесът по продажбата „продължава“, но е допълнила, че делото е спряло изпълнението на каквато и да било сделка. Просто защото акциите й в руската банка са блокирани и трансакция е невъзможна. Въпреки това усилията за изтегляне от бизнеса са в ход, съобразно изискванията на Европейската централна банка.

Регулаторните органи и партньорите на Киев отдавна недоволстват от продължаващата дейност на „Райфайзен“ в Русия три години след инвазията в Украйна. През 2024-а ЕЦБ разпореди на австрийския кредитор и на другите европейски банки, които все още имат руски бизнес, да го ограничат до минимум, ако не успеят да го продадат.

„Райфайзен“ правеше усилия да свие дейността си и кредитната си активност на руска земя и спря да приема нови клиенти, но все пак остана с най-значимо присъствие в сравнение със западните си конкуренти. Съдебното дело обаче сви посъпленията й и тя отчете нетна загуба от 926 млн. щ. долара през четвъртото тримесечие на миналата година – първата чиста тримесечна загуба от девет години насам заради решението на руските съдии. Кредиторът го обжалва, а разглеждането в Апелативния съд е насрочено за 24 април.

Американците също бяха предупредили австрийската банка, че рискува да загуби достъпа си до американската финансова система заради руските й връзки. Процесът на размразяване на отношенията между Москва и Вашингтон обаче промениха нещата, особено след като специалният пратеник на президента Доналд Трмп – Стийв Уиткоф – каза, че е обсъждал с руския лидер Владимир Путин „много обещаващи търговски възможности“ след срещата им в Москва през миналата седмица – третата от началото на годината.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации