Еврото скочи с над 10% спрямо щатския долар от януари, достигайки 1,1369 долара за евро в понеделник (14 април). Докато голяма част от ралито на еврото произтича от бягството от долара поради протекционистката търговска политика на американския президент Доналд Тръмп – включително високи мита от 145% върху Китай – част от силата на единната валута отразява нарастващото доверие в икономиката на еврозоната, пише DW.
20-членната еврозона се възстановява от лека рецесия през 2023 г. с растеж от 0,8% през миналата година и прогнозирано разширяване от 1,3% през 2025 г. Въпреки това, задаващите се 20% американски мита върху вноса от Европейския съюз – в момента с пауза от 90 дни –могат да провалят тази перспектива.
Очаквайки европейско възстановяване на фона на икономическата несигурност в САЩ, много чуждестранни инвеститори прехвърлят капитали от долари в европейски акции и облигации, като допълнително повишават стойността на еврото.
Разликата в лихвените проценти между САЩ и еврозоната се разширява
Силата на еврото се подхранва и от различни парични политики. Докато Федералният резерв на САЩ започна да намалява лихвените проценти, Европейската централна банка (ЕЦБ) остава ястребова в отговор на упоритата инфлация в части от еврозоната. По-ниските лихвени проценти в САЩ правят държането на долари по-малко изгодно, което кара инвеститорите да предпочитат еврото.
Въпреки това големи колебания на валутата от 10% само за месеци са сравнително редки и еврото все повече се разглежда като противотежест на долара през тези турбулентни геополитически времена, тъй като страховете нарастват, че митата на Тръмп могат да насочат икономиката на САЩ към рецесия.
Тръмп подкопава доверието в рационалността на политиката на САЩ, дългосрочните перспективи за растеж на САЩ и устойчивостта на публичните финанси“, каза Холгер Шмидинг, главен икономист в Berenberg Bank, пред DW. „В резултат на това доларът губи част от стойността си, но еврото не е реална алтернатива.“
Шмидинг цитира щетите, които търговската програма на Тръмп може да нанесе на глобалната икономика, която според него „може да натежи върху растежа на еврозоната и да изиска от ЕЦБ да отговори с повече намаления на лихвите“.
Oxford Economics изчислява, че ако Тръмп продължи с 20% мита върху износа на ЕС, растежът на еврозоната може да намалее с до 0,3 процентни пункта през тази и следващата година. Прогнозата предполага, че Брюксел ще отговори с целенасочени контрамерки срещу американски стоки, а не с пълномащабно отмъщение.
Стимулите на Германия от 1 трилион евро повишават доверието
Огромният пакет от разходи за отбрана, инфраструктура и опазване на климата на Германия, одобрен от парламента по-рано този месец, включва значителни 1 трилион евро фискални стимули през следващото десетилетие. Съобщението допълнително увеличи доверието на инвеститорите в еврото, засилвайки неотдавнашното рали на валутата, като сигнализира за дългосрочна икономическа подкрепа в сърцето на еврозоната.
Голяма част от германските разходи ще бъдат финансирани чрез нови облигации, което повишава доходността, привличайки чуждестранни инвеститори. Commerzbank, вторият по големина кредитор в Германия, прогнозира, че съотношението на дълга на страната може да нарасне до 90% от брутния вътрешен продукт (БВП) през следващото десетилетие, което ще направи деноминираните в евро активи по-привлекателни.
Допълнителните публични заеми ще направят късия край на германския пазар с фиксиран доход малко по-дълбок и по-ликвиден и следователно по-привлекателен“, каза Шмидинг пред DW.
Goldman Sachs миналия месец прогнозира, че масивният стимул ще увеличи БВП на Германия с цял процентен пункт през следващата година и ще насърчи растежа на еврозоната с 0,2% процентни пункта.
Една от причините е, че очакваме по-силен растеж в Германия да се разпространи в съседните страни“, пише главният европейски икономист на Goldman Sachs Research Свен Яри Стен. „Друга причина е, че сега очакваме останалата част от еврозоната да увеличи военните разходи малко по-бързо в отговор на германското съобщение.“
Очаква се Франция, Италия и Испания да увеличат разходите за отбрана близо до 3% от БВП през следващите две години.
Могат ли съвместните облигации да помогнат на еврото?
Предвид тези амбициозни планове за военни разходи, Ребека Кристи, старши сътрудник в базирания в Брюксел мозъчен тръст Bruegel, се присъедини към нарастващия призив за емитиране на съвместен дълг на еврозоната, често наричан еврооблигации.
Съвместните облигации са сила, която си струва да се стимулира – създаването на програма за продължение на плана за възстановяване след пандемията ще събере пари и ще насърчи света да търгува в евро“, каза Кристи, бивш икономист от ЕЦБ.
Тя имаше предвид пакета от стимули от 750 милиарда евро, стартиран след пандемията от COVID-19, повече от половината от които бяха финансирани чрез съвместни облигации – безпрецедентен ход от страна на ЕС.
Създаването на еврооблигации се подкрепя от южните държави от ЕС, но се противопоставя на северните членки на ЕС, включително Германия.
Плюсове и минуси на по-силно евро
Сегашната сила на единната валута засега е благодат за потребителите и бизнеса, които могат да купуват произведени в Америка продукти на по-ниски цени – въпреки че много европейци бойкотират американските стоки, обвинявайки агресивните търговски ходове на Тръмп.
Туризмът до САЩ от Европа също стана малко по-евтин, докато стоките, оценени в долари, като петрол и газ, станаха по-достъпни. Това е добре дошло облекчение за производителите от еврозоната, които все още се борят с високите разходи за енергия от пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
Кристи отбеляза, че европейските авиокомпании и военни също могат да се възползват от по-ниски цени за нови самолети, които също се купуват в долари.
В същото време някои европейски износители може да почувстват ефекта от това, че техните стоки стават малко по-скъпи за останалата част от света“, каза тя.
Германия се смята за най-уязвима от силата на еврото, тъй като износът представлява около половината от нейния БВП миналата година. По-силната валута прави германските автомобили, машини и химикали по-скъпи в момент, когато най-голямата икономика в Европа вече се бори с високи цени на енергията, слабо глобално търсене и интензивна конкуренция от Китай.
Докато някои валутни търговци прогнозират, че еврото може да се засили допълнително спрямо зелените пари преди края на годината, повечето големи инвестиционни банки прогнозират, че то ще се движи около сегашното си ниво.
Всичко е изключително несигурно в момента и не е ясно дали еврото ще продължи да расте спрямо долара или ще се изравни. За момента то все още е в историческия си диапазон“, каза Кристи от Bruegel пред DW.
Източник: Economic.bg