Ставането от стол може да изглежда твърде тривиална задача, но способността ви да я правите всъщност разкрива много за вашето здраве, пише BBC.
Лекарите използват теста за сядане за ставане (STS), който измерва колко пъти можете да станете в изправено от седнало положение в рамките на 30 секунди. Обикновено той се извършва в кабинети на общопрактикуващите лекари или в общността при скрининг за здравословни проблеми сред възрастни хора, но може лесно да се направи и в домашни условия.
Това е наистина полезен тест, защото ни казва толкова много за това колко добре функционират хората“, казва Джъгдийп Деси, гериатър консултант в Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust в Лондон и професор по гериатрична медицина в Kings College London.
По думите му тестът дава информация за сила, баланс и гъвкавост. „Знаем, че има някои проучвания, които предполагат, че тестът може да помогне с това дали хората са изложени на риск от неща като падания, сърдечно-съдови проблеми или дори с по-висок риск от смърт“, каза Деси.
Как се прави тестът
Всичко, от което се нуждаете, за да направите теста у дома, е стол с права облегалка и без подлакътници и хронометър или таймер (повечето съвременни телефони имат тази функция).
За да направите теста, просто седнете в средата на стола, кръстосайте ръце и поставете двете си ръце на противоположните рамене. Дръжте гърба си изправен с краката си на пода. След това натиснете бутона за стартиране на хронометъра и се изправете до пълно изправено положение, преди да седнете отново. Повторете това в продължение на 30 секунди, като броите колко пъти можете да стигнете до пълно изправено положение.
Въпреки че тестът се използва предимно при по-възрастни хора на възраст над 60 години, той се използва и при по-младите.
Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) в САЩ очертават средните резултати за различните възрастови групи. Резултати, които са под средното, могат да показват риск от лоши здравословни резултати, като например падания. Например, за човек на възраст между 60-64 години средната стойност е 14 броя за мъже и 12 броя за жени.
Ако обаче сте на възраст 85-89 години, средният резултат е осем. Тези средни резултати обаче не вземат предвид медицинската история на дадено лице –ако наскоро е претърпяло операция или има нараняване.
Ето какви са другите средни величини:
- 60-64 години – 14 броя за мъже; 12 за жени average score is 14 for men, and 12 for women
- 65–69 години – 12 броя за мъже; 11 за жени
- 70-74 години – 12 броя за мъже; 10 за жени
- 75–79 години – 11 броя за мъже; 10 за жени
- 80–84 години – 10 броя за мъже; 9 за жени
- 85–89 години – 8 броя и за двата пола
- 90–94 години – 7 броя за мъже ; 4 за жени
Тестът може да бъде полезен и за по-млади хора или хора без здравословни проблеми, тъй като е добра мярка за здравословното състояние, особено мускулна сила и издръжливост на долната част на тялото. Изследователи от Швейцария помолиха почти 7000 възрастни да направят STS теста и след това сравниха резултатите. Те установиха, че средният резултат за 20-24-годишните е 50 броя за минута за мъжете и 47/минута за жените. Някои от участващите обаче успяха да изпълнят цели 72 повторения за минута.
В друго проучване с доброволци със средна възраст 21 години, изследователите са открили силна връзка между резултатите от теста и различна – но по-отнемаща време – мярка за техния аеробен капацитет и издръжливост.
Изследванията показват, че това колко добре се представяте на теста също може да каже много на доставчиците на здравни услуги за основното ви здраве. Например нисък резултат на теста може да се използва за идентифициране на хора, които може да са изложени на риск от по-лоши резултати след операция или след лечение на рак.
Лошият резултат от теста също предполага, че сърцето и белите дробове на дадено лице може да не функционират добре, което го излага на по-висок риск от „неблагоприятни сърдечни събития“ като миокарден инфаркт (сърдечен удар), инсулт и сърдечна недостатъчност.
Последиците от падането
Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC), ако дадено лице има по-ниски резултати на теста от „средното“ за своята възрастова група, тогава той също е изложен на по-голям риск от падане.
Това, за което наистина се тревожим, е, че ако хората не поддържат силата си, баланса, гъвкавостта и сърдечно-съдовото си здраве, тогава е по-вероятно да паднат“, казва Деси.
Около 30% от хората на възраст над 65 години падат всяка година, а този дял нараства до около 50% от хората на възраст над 80 години. Веднъж паднали, хората често се страхуват да не паднат отново, което ги прави по-малко вероятно да излязат, а това понякога води до социална изолация.
Ако се притеснявате да не паднете, няма (непременно) да излизате и да се срещате с хора и да правите други неща. Така че става малко порочен кръг“, казва Деси.
Други негативи
Освен социалната изолация, паданията могат да причинят значителни наранявания, особено при по-възрастните хора.
Паданията са наистина голям проблем, защото освен леки наранявания, мускулни разкъсвания и навяхвания, съществува риск от сериозни наранявания, като фрактури на бедрената кост“, казва Деси.
В САЩ повече от 300 000 души всяка година получават фрактури на бедрената кост. „Ние знаем, че има 70 000 фрактури на бедрото годишно в Обединеното кралство и около 30% от хората ще умрат в рамките на една година след фрактура на бедрената кост“, казва експертът.
Едно проучване от 2012 г. дори установи, че вариант на теста STS е „значителен предварителен индикатор на смъртността“ на възрастни на възраст между 51 и 80 години. Индивидите, които са получили нисък резултат на теста, са имали между пет до шест пъти по-голяма вероятност да умрат за период от шест години, отколкото тези с най-висок резултат. Въпреки това, Деси посочва, че докато тестове като STS са добър индикатор за здраве, те не могат да предскажат колко дълго може да живее човек.
Извършването на този вид тестове у дома ви помага да видите къде се намирате в сравнение с други хора на вашата възраст. Това може да е полезна подкана да правите всичко възможно, за да се подобрите и да останете по-добри“, добави Деси.
Как да подобрите представянето си
Според Деси най-добрият начин да подобрите резултата си е да останете възможно най-активни и мобилни. Ако мобилността е трудна, можете да започнете с упражнения в седнало положение, които могат да се използват за изграждане на сила. Оттам можете да преминете към изправяне около пет пъти на всеки час или два часа.
Ако сте в състояние, дори само обикалянето в хола ви или изкачването на стълби 3-4 пъти на ден също може да помогне.
Деси също съветва хората да излязат и да се присъединят към групови упражнения, ако могат. Много фитнес зали провеждат тренировъчни програми за възрастни хора на ниска цена.
Допълнителното предимство е социалният контакт в допълнение към физическия. И ние знаем, че това е наистина важен аспект с напредване на възрастта – самотата и социалната изолация наистина могат да бъдат пагубни за вашето здраве“, казва консултантът.
И накрая, другите съвети включват да се движите и да вършите домакинска работа. За по-възрастните може да е полезно да играят с внуците си – да слизат на пода с тях и да стават от пода с тях. Други препоръки включват добавяне на прости дейности към ежедневната ви рутина, като например ставане и разтягане, ако сте седнали известно време, ходене до магазините вместо шофиране или повече работа в градината.
Източник: Economic.bg